Tożsamość – recenzja książki. Kim jesteśmy?

Milan Kundera to mistrz obnażania prawd o człowieku. Nie boi się powiedzieć najskrytszych myśli bohaterów, a czytanie jego książek jest prawie jak obserwowanie ludzi, siedząc w kawiarni.

Co może się wydarzyć, jeśli w ułamku jednej sekundy nie rozpoznamy ukochanej osoby, pomylimy jej fizyczny wygląd z kimś innym? A jeśli nie rozpoznamy samych siebie?

Chcąc na nowo rozbudzić w ukochanej Chantal zagubioną pewność siebie, Jean-Marc postanawia wysyłać jej anonimowe listy miłosne. Zaczyna się subtelna gra między dwojgiem kochanków, której zaskakujący i niebanalny finał doprowadzi ich do poznania samych siebie i odpowiedzi na pytania o granice własnej tożsamości.

– opis wydawcy

Warto wspomnieć już na początku, że Milan Kundera to autor jedyny w swoim rodzaju. Potrafi napisać książkę w bardzo przystępny sposób, przez co z reguły jest prosta w odbiorze, a przy tym jednocześnie jego kunszt literacki sprawia, że jego teksty można odbierać prawie jak wiersze. Emanują one pięknem i miłością do literatury. Czytając, już od pierwszej strony w każdej jego książce da się wyczuć samego Kunderę. Mamy poczucie rozmowy z autorem, czy nawet zaglądania w jego umysł. 

Zobacz również: Spotkanie – recenzja książki. Nieznośny ciężar książki

Milan Kundera pisze z niesamowitą łatwością, jego powieści są bardzo naturalne. Często mam wrażenie, jakby każda książka, którą napisał, była osadzona gdzieś w prawdziwym życiu. Jego historie są niesamowicie realistyczne i wypełnione prawdziwymi, ludzkimi emocjami. Sprawia to wrażenie, że Kundera podczas pisania siedzi w kawiarni i obserwuje ludzi, i to właśnie stąd bierze swoich bohaterów. 

Kundera nie boi się poruszać niewygodnych tematów ani negatywnej strony człowieka i tak jest również w tej książce. Razem z autorem zaglądamy w umysły bohaterów i poznajemy ich niewygodne myśli. Każdy z nas ma podobne wewnętrzne dialogi, których nigdy nie powiedziałby na głos. Tak właśnie Milan Kundera odpakowuje człowieka, warstwa po warstwie, i wyjawia nasze najgłębsze konflikty. Używa do tego sprawnie swoich bohaterów jako przykrywki dla prawdziwych ludzi. 

Zobacz również: Niewiedza – recenzja książki. Koszmar powrotów

Ciekawy temat, który porusza autor w książce to również tytułowa tożsamość. Zagwozdka, nad którą można zastanawiać się godzinami. Ile wersji nas jest w głowach różnych osób?  Czy to, jak odbiera mnie dwójka innych ludzi, pokrywa się w jakikolwiek sposób ze sobą? Czy ich wizje mnie są choć trochę podobne do siebie? Kundera stawia głównych bohaterów w niewygodnej sytuacji, w której muszą zastanowić się, czy aby na pewno dobrze wzajemnie się znają. Czy da się w ogóle kogokolwiek znać na wylot? Historię Chantal i Jeana-Marca poznajemy z obydwu perspektyw, przez co możemy zaobserwować, jak jedna sytuacja może być odebrana na dwa zupełnie różne sposoby, przez dwie różne osoby. 

Zobacz również: Nieśmiertelność – recenzja książki. Czasem gest ma znaczenie

Ale pytanie, czy czymś zaskoczyła mnie ta książka? Raczej nie. Fabuła jest dość prosta i przewidywalna. Nie jest to oczywiście nic złego, jednakże ta książka niczym się nie wyróżniła na tyle, aby znalazła się wśród wysoko chwalonych przeze mnie pozycji. Nie do końca utożsamiałam się z bohaterami, a co najważniejsze, żadnemu z nich nie kibicowałam. A jednak jest to ważne w książkach, aby choć trochę polubić się z postaciami. Wtedy jesteśmy bardziej zaangażowani i czekamy co następnie się wydarzy. Milan Kundera ma wiele innych ciekawych pozycji, ale akurat Tożsamość nie będzie przeze mnie szczególnie polecana. Była po prostu okej. 


Milan Kundera

Autor: Milan Kundera
Tłumaczenie: Marek Bieńczyk
Wydawca: W.A.B.
Premiera: 10 kwietnia 2024 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 160


Powyższa recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem W.A.B
Grafika główna: materiały promocyjne (W.A.B)

Plusy

  • Przepięknie napisana
  • Ciekawe przedstawienie człowieka

Ocena

6.5 / 10

Minusy

  • Niczym niewyróżniającą się historia
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze