Najlepsze książki 2025 roku

2024 rok już za nami, a z nim mnóstwo wyjątkowych książkowych premier, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Ale spokojnie, nie ma co rozpaczać — 2025 zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco! Nowe powieści, kontynuacje ulubionych serii i literackie perełki, które na pewno wciągną Was na długie godziny. Po które książki z 2025 roku warto sięgnąć? Oto nasza aktualizowana co miesiąc lista najciekawszych premier 2025 roku według Popkulturowców!


Zobacz również:

Najlepsze książki 2024 roku


STYCZEŃ


Negar Djavadi – Wszystkie moje rewolucje

Najlepsze książki 2025 Kimja Sadr to mieszkająca w Paryżu młoda Iranka. Jest szczęśliwie zakochana i pragnie dziecka, postanawia więc zawalczyć o wymarzone macierzyństwo. Czekając na kolejną wizytę w klinice leczenia niepłodności, snuje – niczym Szeherezada XXI wieku – fascynującą opowieść rozpiętą między Francją a Iranem, między przeszłością a teraźniejszością.Wszystkie moje rewolucje to przede wszystkim narratorka. Zdaje się dojrzałą kobietą, która już sobie te zdarzenia przepracowała. Dzięki temu podchodzi do swojej opowieści z dystansem, ale jest również całkowicie autentyczna.

 

Nasza ocena: 10/10


Sabine Bohlmann, Emilia Dziubak – Jak wygląda opos?

Mądra i zabawna opowieść o tym, co nieznane. Myszka dostała list. Od oposa, który chce ją odwiedzić! Ale jak wygląda opos? Każde zwierzę wyobraża go sobie inaczej. Jeż twierdzi, że to olbrzymi stwór z kartoflowatym nosem. Kaczka jest pewna, że opos mieszka na dnie stawu i jada końską kupę. Tymczasem bóbr uważa, że oposy fruwają… W dodatku do tyłu! Mieszkańców lasu coraz bardziej ponosi fantazja. Lecz wtedy się zjawia ktoś nieznajomy. Ktoś z długim ogonkiem, wielkimi różowymi uszami i o uroczym pyszczku…To nieważne, czy masz skrzydła, płetwy czy rogi. Bo tylko krok dzieli nas od przyjaźni.

 

Nasza ocena: 9,5/10


Juan Gómez-Jurado –Todo vuelve. Wszystko powraca

WSZYSTKO POWRACA …WIĘC LEPIEJ WIEDZIEĆ, JAK PRZYJMOWAĆ CIOSY. Wszystko, czego pragnie Aura Reyes, to przeżyć jeszcze dziesięć minut. Nie jest to łatwe. Tamtych jest cztery, są od niej silniejsze, a ona – słaba postać osaczona w rogu więziennego dziedzińca – nigdy nie potrafiła się zbyt dobrze bronić.
A może jednak potrafi. Aura musi odzyskać dziewczynki i swoje przyjaciółki. Dlatego nakreśliła plan, którego realizacja zacznie się właśnie za dziesięć minut. Tak więc nie. Nie ma najmniejszego zamiaru dziś umierać. Druga część ekstremalnie wciągającej serii Juana Gomeza-Jurado, kontynuacja „Todo Arde. Wszystko płonie”.

 

Nasza ocena: 9/10


Heather Gudenkauf – Przyjdę po ciebie nocą

Szukała spokoju w odosobnionym domu na wsi. Czy na pewno była w nim sama? Wylie Lark, autorka książek true crime, wyjeżdża do odosobnionego domu na wsi, by pracować nad swoją najnowszą  powieścią. Potrzebuje spokoju, ma zapas jedzenia i opału, więc nie martwi jej zapowiadana burza śnieżna. Ani to, że spędzi ją w miejscu, w którym dwie dekady wcześniej zostały zamordowane dwie osoby i zaginęła dziewczynka, której nigdy nie odnaleziono. Burza się nasila, a Wylie zostaje odcięta od reszty wsi, prądu i telefonu. Wtedy odkrywa na podwórku kilkuletniego, bliskiego zamarznięcia chłopca z urazem głowy. Po udzieleniu dziecku pomocy próbuje ustalić, co mu się przydarzyło, ale chłopiec nie mówi i sprawia wrażenie śmiertelnie przerażonego. W miarę upływu nocy sekrety związane ze zbrodnią sprzed lat wychodzą na jaw – Wylie zaś zdaje sobie sprawę, że jej dom nie jest tak odizolowany, jak sądziła, a ktoś z zewnątrz zrobi wszystko, by się do niego dostać.

Nasza ocena: 8,5/10


Irvin Khaytman – Dumbledore. Życie i kłamstwa najsłynniejszego dyrektora Hogwartu

Z przyziemnych rzeczy książka Dumbledore. Życie i kłamstwa najsłynniejszego dyrektora Hogwartu jest po prostu przepięknie wydana. Twarda oprawa w kolorze bordo i złota (oczywiście, że kolory Gryffindoru! Ale Khaytman oddał Ślizgonom sprawiedliwość i wielokrotnie wspominał o stronniczości dyrektora oraz faworyzowaniu Gryfonów) prezentuje się na półce rewelacyjnie. Ponadto autor, poza analizą Albusa, zawarł również kilka pożytecznych dodatków. Na początku wydania jest słowniczek, który pomaga swobodnie poruszać się po książce, a na końcu mini poczet dyrektorów Hogwartu oraz dodatkowe teorie spiskowe – już nieco bardziej hardcorowe.

 

Nasza ocena: 8/10


LUTY


Ferenc Karinthy –  Epepe

Dystopijna powieść XX wieku o koszmarze bez drogi ucieczki. Surrealistyczna i bizarna. Piąta odsłona serii „Inne Konstelacje” z kultową węgierską prozą. Językoznawca Budai wyrusza na konferencję naukową do Helsinek. Nieoczekiwanie ląduje w zupełnie nieznanym kraju. W wielkim mieście, którego mieszkańcy mówią dziwnym językiem, niepodobnym do żadnego znanego bohaterowi. Wyobcowany Budai na próżno usiłuje zrozumieć lokalną mowę. Na nic zdaje się tu wiedza i rozum. Próby wyjazdu z miasta kończą się klęską, a każdy dzień przypomina senny koszmar, z którego nie ma ucieczki…Epepe w błyskotliwy sposób obnaża granice języka oraz komunikacji, jaką znamy. To wizja pytań odbijających się od ściany. Wchłanianych przez bełkot. Pęd z jakim nieznana metropolia pochłania Budaia każe nam pytać: czy dziś jesteśmy w stanie się porozumieć?

Nasza ocena: 7,5/10


Lynette Noni – The Prison Healer. Zdrada krwi

Cieszę się ogromnie, że The Prison Healer. Zdrada krwi wypada lepiej niż druga część serii. Aż nabrałam ochoty na przypomnienie sobie otwarcia trylogii i raczkującej dopiero relacji Kivy i Jarena oraz całej intrygi. Niezmiennie liczę też, że książę Caldon doczeka się własnej pobocznej książki. Zdecydowanie jest tu potencjał na rozrastanie się stworzonego świata na boki, zwłaszcza po pokazaniu innych królestw i ich władców w finale serii. Opłacało się przetrwać chwilowy spadek jakości, żeby dotrzeć do takiego zakończenia historii.

 

 

Nasza ocena: 8,5/10


Joshua Frydman – Japonia. Przewodnik po bóstwach, duchach i bohaterach

Japonia. Przewodnik po bóstwach, duchach i bohaterach to pozycja naprawdę udana. To spójna opowieść eksplorująca niuanse japońskiej kultury i mentalności. Jeśli tak jak ja jesteście w tym świecie laikami – bez obaw. Tę książkę czyta się naprawdę świetnie, choć może być momentami ciężkostrawna ze względu na znaczącą rolę historii kraju w całej opowieści. Choć odniesień popkulturowych nie ma tu wiele, nasuną się wam same. Ja na przykład już teraz wiem, czemu rodzina Mulan miała przy domu prywatną kapliczkę!

 

 

Nasza ocena: 8,5/10


MARZEC


Riley Sager – W środku nocy

Ta powieść zdecydowanie broni się pod kątem fabularnym i narracyjnym. A do tego również oferuje czytelnikowi bardzo klimatyczną szatę graficzną utrzymaną w stonowanych barwach. Pogrążony w mroku dom i skąpany w świetle fotokomórki ogródek oraz namiot były idealnym wyborem na grafikę okładki. To już któraś z rzędu powieść od wydawnictwa MOVA, którą przychodzi mi recenzować i która zadowala nie tylko szatą graficzną, ale i zawartością. Sager ma lekkie, immersyjne pióro, co dodatkowo umila lekturę.

 

 

Nasza ocena: 7,5/10


Jeff VanderMeer – Anihilacja

Anihilacja przypomina trochę film. Koncept przywiódł mi na myśl produkcje takie jak Obcy, co ma swoje wady i zalety. Udało się zbudować napięcie i osobliwy, psychodeliczny klimat – a to w literaturze uważam za trudniejsze niż w kinie. Jednak historię biolożki popkultura przemieliła już dziesiątki razy. Jeśli widzieliście choć jedną, znacie już je wszystkie. Nie spodziewajcie się, że coś was tu zaskoczy, bo fabularnie wiele rzeczy można przewidzieć. Dlatego też nie przekonuje mnie hasło na okładce. Mianowicie mój umysł ma się dobrze; nie został w żadnym razie wywrócony do góry nogami.

 

Nasza ocena: 7,5/10


 

Dominika Dąbek

Dużo ogląda. Jeszcze więcej czyta. Fanka Marvela, w szczególności jego kinowej odsłony oraz innych dobrych filmów, seriali i książek. W przerwach od tego wszystkiego składa zestawy Lego. W sieci znana jako movie_nika.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze