Najlepsze filmy lat 60-tych

Czytasz zestawienie Najlepsze filmy lat 60-tych

Faraon (1965 r.)

kadr z filmu Faraon

Starożytny Egipt za panowania Faraona Ramzesa XII. Syn wielkiego władcy, a zarazem jego następca – dąży do poprawienia warunków życia ówczesnego społeczeństwa, przeprowadza reformy i chce doprowadzić do wojny z Asyrią. Jednak na drodze przyszłego Ramzesa XIII stają kapłani…


Garsoniera (1960 r.)

C.C. „Budd” Baxter (Jack Lemmon) wie, jak dostać się na szczyt… Kluczem do sukcesu jest jego urocze mieszkanie. Posiadając fantastyczną kryjówkę i miejsce schadzek, które oferuje swoim szefom, Budd awansuje szybciej, niż ktokolwiek inny w historii firmy. Udostępnienie garsoniery prezesowi, J.D. Sheldrake’owi (Fred MacMurray), sprowadza jednakowoż na Baxtera nie lada tarapaty. Zakochując się we Fran (Shirley MacLaine), kochance szefa, Budd staje przed najważniejszym wyborem swojego życia: zachować posadę czy kobietę swoich marzeń…


Goldfinger (1964 r.)

Najlepsze filmy lat 60

„Nie, panie Bond, zamierzam Pana zabić” – to jedno z bardziej znanych zdań w serii przygód super agenta 007 wypowiedziane przez jego połyskującego złotem wroga – Goldfingera. Goldfinger jest największym przemytnikiem złota na świecie, a agent 007 ma ukrócić jego niecny proceder. Okazuje się, że przestępca planuje ograbić słynny skarbiec Stanów Zjednoczonych – Fort Knox. A pomagają mu piękna pani pilot Pussy Galore i bezwzględny zabójca Oddjob. By zapobiec nieszczęściu i załamaniu się światowej gospodarki do akcji musi wkroczyć, i to jak najszybciej, super agent James Bond ze swym udoskonalonym Austin Martinem DB5, by powstrzymać człowieka o midasowym dotyku.


Grek Zorba (1964 r.)

Najlepsze filmy lat 60

„Grek Zorba” to opowieść o nieposkromionej pasji życia, która staje się inspiracją dla innych. Basil, nieco sztywny Anglik-artysta greckiego pochodzenia, jedzie na Kretę, by zmienić coś w swoim życiu i przy okazji uruchomić na nowo rodzinną kopalnię. Tam spotyka Alexisa Zorbę (niepowtarzalny Anthony Quinn), krzykliwego, ekscentrycznego, cieszącego się każdą sekundą Greka, który pomoże mu zmienić nastawienie do życia. „Grek Zorba” to filmowy pomnik na cześć wolności i radości w czerpaniu z życiowych atrakcji; to film o pięknych kobietach i bezwstydnej pożądliwości; to celuloidowy pean na temat chwytania za wszelką cenę pojedynczych chwil. W końcu człowiek nie może normalnie żyć bez odrobiny szaleństwa.


Harakiri (1962 r.)

Najlepsze filmy lat 60

Japonia, XVII wiek. Na dwór potężnego klanu przybywa ronin, by prosić o zezwolenie na popełnienie rytualnego samobójstwa. W odpowiedzi słyszy historię samuraja, który kilka miesięcy wcześniej przybył z taką samą prośbą. Wkrótce okazuje się, że historie obu roninów w zaskakujący sposób łączą się ze sobą… „Harakiri” jest dziś uważane za jedno z największych arcydzieł japońskiego kina, dzieło tej klasy co „Rashomon” czy „Siedmiu samurajów” (filmy te łączy również osoba scenarzysty, legendarnego Shinobu Hashimoto). Niezwykły wizualnie film Masakiego Kobayashiego wyróżniono Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes.


Kto się boi Virginii Wolf? (1966 r.)

Najlepsze filmy lat 60

George i jego żona Martha po wielu latach wspólnego życia mają siebie dość. Ich związek to wyłącznie pozory. Jednak kiedy w ich domu wizytę składa kolega z pracy George’a wraz ze swoją młodą żoną, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.


Lawrance z Arabii (1962 r.)

Najlepsze filmy lat 60

W sztabie brytyjskim w Kairze 29-letni Lawrence otrzymuje specjalne zadanie. Ma nawiązać kontakt z emirem Fajsalem i prosić o pomoc wojskową, by wzmocnić arabską rewoltę przeciwko Turkom. Okazuje się, że musiałby zdarzyć się cud, by znowu porwać ludzi do walki. Lawrence dokonuje tej nieprawdopodobnej rzeczy. Wraz z niewielkim oddziałem szejka Alego rusza do boju.


Ludzie z pociągu (1961)

najlepsze filmy lat 60
kadr z filmu Ludzie z pociągu

Jesień 1943 roku. Pasażerowie dwóch uszkodzonych wagonów czekają na małej stacyjce. Wśród nich znajduje się zakochana dziewczyna Anna (Janina Traczykówna) opiekująca się swoim chłopakiem-konspiratorem Piotrem (Andrzej May), młodzieniec (Maciej Damięcki), na którego w domu czeka chora na serce matka, a także wdowa (Danuta Szaflarska) zajmująca się przybraną córką o semickich rysach twarzy, szmalcownik, kilku szmuglerów i karciarze. Stacyjką zarządza zawiadowca Kaliński (Jerzy Block), którego kontroluje niemiecki policjant kolejowy. Senne oczekiwanie pasażerów rozbudza alarmująca wiadomość o kradzieży pistoletu maszynowego, który należał do policjanta.


Marry Poppins (1964 r.)

Poznaj Mary Poppins, najlepszą nianię świata. Właśnie ona sprawi, że najbardziej nudny domowy obowiązek zamieni się w niezwykłą grę, a każdy dzień w pełną przygód wyprawę do fantastycznego świata magii i wyobraźni. Razem z Mary Poppins przywitasz się z niesamowitymi osobami, w tym z niepowtarzalnym kominiarzem Bertem (Dick Van Dyke) oraz odwiedzisz magiczne krainy. Nie czekaj! Otwórz wrota wspaniałej przygody! Zobacz Mary Poppins!


My Fair Lady (1964 r.)

najlepsze filmy lat 60

Ekscentryczny profesor fonetyki, profesor Higgins (Rex Harrison), zakłada się, że z prostej dziewczyny sprzedającej kwiaty, Elizy Doolittle (Audrey Hepburn), zrobi damę przez nauczenie jej dobrego mówienia i manier. Po serii zabawnych porażek udaje mu się to i Eliza zaczyna być podziwiana jako prawdziwa lady. Wynika to oczywiście z jej własnego czaru, którego tylko Higgins zdaje się nie zauważać. Dopiero, gdy pojawia się groźba małżeństwa z dandysem Freddym, profesor uświadamia sobie, że to właśnie Eliza jest kobietą jego życia.

Kontynuuj nasze zestawienie Najlepsze filmy lat 60-tych na następnej stronie

Strony: 1 2 3 4 5

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze