Najlepsze filmy lat 60-tych

Czytasz zestawienie Najlepsze filmy lat 60-tych

Parszywa Dwunastka (1967 r.)

najlepsze filmy lat 60

Anglia, 1944 rok. Amerykanin, major Reisman ma przygotować do samobójczej misji oddział dwunastu żołnierzy, wybranych spośród aresztantów oczekujących na egzekucję lub skazanych na długoletnie więzienie. Celem ataku ma być zamek we Francji, gdzie przyjeżdżają na urlop wysocy rangą oficerowie niemieccy. W razie powodzenia akcji żołnierzy ma objąć amnestia.


Persona (1966 r.)

najlepsze filmy lat 60

Niewielkie nadmorskie miasteczko Bodega Bay zostaje zaatakowane przez niesłychanie agresywne ptaki. Początkowe sporadyczne przypadki zamieniają się szybko w prawdziwą inwazję. Przerażeni mieszkańcy desperacko walczą o życie, a ogólnej panice towarzyszą próby opanowania sytuacji… „Ptaki” to jeden z najlepszych i najważniejszych thrillerów w historii kina. Mimo upływu lat film nic nie stracił na swej atrakcyjności.


Planeta Małp (1968 r.)

W tym znakomitym, legendarnym już filmie science fiction świetne kreacje stworzyli Charlton Heston i Roddy McDowall. Na odległej planecie rozbija się statek kosmiczny dowodzony przez astronautę Taylora (Charlton Heston). Planeta łudząco przypomina Ziemię, ale władają nią niezwykle inteligentne małpy, natomiast prymitywni, sprowadzeni do roli niewolników ludzie, poddawani są różnym badaniom i eksperymentom naukowym. Wkrótce Taylor odkrywa, że znajduje się pośród ofiar, a jego życie leży w rękach pewnego naukowca (McDowall).


Powiększenie (1966 r.)

najlepsze filmy lat 60

Niezadowolony ze swego stylu życia, rozgoryczony i rozczarowany fotograf (David Hemmings) bezmyślnie włóczy się po Londynie lat 60., utrwalając na kliszy momenty z codziennego życia. Po wywołaniu filmu okazuje się, że nieświadomie uchwycił scenę morderstwa.


Przylądek strachu (1962 r.)

najlepsze filmy lat 60

Adwokat Sam Bowden (Gregory Peck) doprowadza na rozprawie sądowej do skazania odrażającego przestępcy seksualnego (Robert Mitchum). Po latach spędzonych w więzieniu morderca wychodzi na wolność z jedną tylko myślą: chce zniszczyć życie swego wroga i jego rodziny. Początkowo uwolniony przestępca prowokuje Bowdena, wywołując u niego wyrzuty sumienia. Wkrótce jednak zmienia taktykę i rozpoczyna psychiczny terror, nieustannie śledząc żonę i córkę Bowdena. Wreszcie podejmuje bezlitosną walkę, która ustanie dopiero wówczas, gdy zabójca znajdzie się już niemal u kresu swej zemsty…


Psychoza (1960 r.)

Marion Crane (Janet Leigh) ma dosyć życia jakie prowadzi, dosyć tego, że nie może wyjść za swojego ukochanego Sama (John Gavin) z powodu braku pieniędzy. Pewnego dnia, kiedy ma wpłacić do banku 40 tysięcy dolarów należące do jej szefa, Marion wyjeżdża z miasta z pieniędzmi aby rozpocząć nowe życie. Zmęczona długą podróżą zatrzymuje się w The Bates Motel prowadzonym przez młodego mężczyznę Normana (Anthony Perkins), który zdaje się być zdominowany przez własną matkę.


Ptaki (1963 r.)

Niewielkie nadmorskie miasteczko Bodega Bay zostaje zaatakowane przez niesłychanie agresywne ptaki. Początkowe sporadyczne przypadki zamieniają się szybko w prawdziwą inwazję. Przerażeni mieszkańcy desperacko walczą o życie, a ogólnej panice towarzyszą próby opanowania sytuacji… „Ptaki” to jeden z najlepszych i najważniejszych thrillerów w historii kina. Mimo upływu lat film nic nie stracił na swej atrakcyjności.


Rękopis znaleziony w Saragossie (1964 r.)

najlepsze filmy lat 60
kadr z filmu Rękopis znaleziony w Saragossie

„Rękopis znaleziony w Saragossie” jest adaptacją powieści Jana Potockiego. Adaptacją o tyle trudną, że pierwowzór literacki ma formę tzw. powieści szkatułkowej. Opowiadane historie, choć każda z nich toczy się w innym czasie i innym miejscu, przenikają się, tworząc przedziwną sieć powiązań i zależności. Alfons von Worden (Zbigniew Cybulski), kapitan gwardii króla Hiszpanii podróżuje przez góry Sierra Morena. Poznane w gospodzie maurytańskie księżniczki odkrywają przed nim, że został wybrany do wielkich zadań, najpierw jednak musi przejść szereg prób. Bohater zostaje wplątany w serię niesamowitych wydarzeń i sytuacji. Ani von Worden, ani widz, nie wiedzą, co jest prawdą, a co iluzją. Scenograficzny przepych i malowniczość obrazów na długo zapadają w pamięć, podobnie jak znakomita gra popularnych aktorów pojawiających się w kolejnych epizodach. Film równie dobrze można zaliczyć do gatunku płaszcza i szpady, jak i komedii kostiumowej lub fantastycznej baśni, pełnej duchów, tajemniczych księżniczek, wisielców i opętanych.


Sami Swoi (1967 r.)

najlepsze filmy lat 60
kadr z filmu Sami Swoi

Przed wojną kargulowa krowa weszła na łąkę Pawlaków, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew i Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Tenże Jaśko, teraz John, przyjeżdża po wojnie do Polski i zastaje sytuację niezwykłą – obie rodziny żyją w zgodzie i harmonii. Tak jednak nie od razu było, ale życie zmusiło emigrantów zza Buga do zakończenia dawnego sporu, a miłość Witii Pawlaka i Jadźki Kargulanki połączyła ich więzami rodzinnymi.


Siedmiu wspaniałych (1960 r.)

Świat Dzikiego Zachodu nie wybacza. Bezbronni meksykańscy chłopi są terroryzowani i okradani przez lokalną bandę pod wodzą krwawego Calvery. Nie widząc innej drogi ratunku, zwracają się o pomoc do zawodowych rewolwerowców. Grupa cynicznych twardzieli wynajętych do ochrony niespodziewanie odkrywa, że z mieszkańcami wioski zaczyna łączyć ich coś więcej niż tylko kontrakt „Siedmiu wspaniałych” to western, który na zawsze zmienił oblicze swojego gatunku. Surowość obrazu, porywająca akcja, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, rozgrywający się w tle dramat każdego z bohaterów i urzekająca muzyka Elmera Bernsteina sprawiają, że film pretenduje do miana westernu wszech czasów. Wśród siedmiu tytułowych rewolwerowców są Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson i James Coburn, którzy, walcząc ramię w ramię, pokonają każdego, kto stanie im na drodze.

Kontynuuj nasze zestawienie Najlepsze filmy lat 60-tych na następnej stronie

Strony: 1 2 3 4 5

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze