Najlepsze filmy muzyczne


Amy (2015)

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.


Sing (2016)

Sing to film z pełną dawką humoru i naszpikowany ogromną ilością przebojowej muzyki. W filmie usłyszymy ponad 65 znakomitych piosenek (współczesnych i klasyków, od Franka Sinatry aż po Katy Perry). Ale Sing to nie tylko animowana komedia muzyczna, to tak naprawdę opowieść o poszukiwaniu gwiazdy, którą każdy z nas ma w sobie. Mimo, że w filmie występują zwierzęta, ich codzienność jest bardzo ludzka. Bohaterowie mierzą się z takimi samymi kłopotami, troskami jak my, ludzie: z wszechobecną ignorancją, niedostrzeżeniem wśród najbliższych, martwią się o rachunki, doskwiera im brak poczucia własnej wartości. W dążeniu do szczęścia muszą pokonywać wszelkie bariery.


Heavy Trip (2018)

Turo (Johannes Holopainen) ma 25 lat i mieszka w zapomnianej przez boga i ludzi wiosce na północy Finlandii. Jedyną jego rozrywką jest gra w metalowym zespole Impaled Rektum, w którym pełni rolę wokalisty. Kumple grają ze sobą od ponad dekady, ale jeszcze nigdy nie udało im się zagrać koncertu. Ich zła passa ma odmienić się za sprawą szefa wielkiego metalowego festiwalu z Norwegii. Aby spełnić swoje marzenia, członkowie zespołu kradną furgonetkę, zabierają ze szpitala psychiatrycznego perkusistę i ruszają na imprezę. Po drodze czeka ich wiele przygód.


Narodziny Gwiazdy (2018)

Cooper wciela się w rolę Jacksona Maine’a, gwiazdora muzyki country, którego kariera chyli się ku upadkowi, kiedy odkrywa utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarkę Ally (w tej roli Lady Gaga). Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania Ally do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą. Jeden z najpopularniejszych filmów muzycznych ostatnich lat dzięki utworowi przewodniemu The Shallow, za który przyznano Oscara i Złotego Globa.


Rocketman (2019)

Nieprawdopodobna historia jednej z największych gwiazd muzyki w historii popu i rocka. Poznamy Eltona Johna na chwilę przed przełomem w jego karierze. Rocketman to niezwykła podróż przez życie – od nieśmiałego geniusza pianina Reginalda Dwighta po absolutną międzynarodową megagwiazdę popu, znaną jako Elton John. Inspirująca, poruszająca opowieść, osadzona w muzyce Eltona Johna, w którego postać wciela się Taron Egerton. Na naszych oczach chłopak z małego miasteczka stanie się jedną z ikon popkultury i największych osobowości XX wieku.


Yesterday (2019)

Jeszcze wczoraj wszyscy znali Beatlesów. Dziś tylko Jack pamięta ich piosenki… Młody piosenkarz i twórca piosenek, od lat stara się zainteresować swoją twórczością kogokolwiek, jednak wciąż nie osiąga sukcesu. Pewnego dnia jednak w niewyjaśnionych okolicznościach, na krótką chwilę na Ziemi zapanowuje ciemność, a Jack zostaje potrącony przez autobus. Kiedy budzi się ze śpiączki, szybko orientuje się, że The Beatles nigdy nie istnieli… Wykonując piosenki największego bandu w historii muzyki, podając się za ich pierwotnego twórcę, Jack – przy małym wsparciu Debry, amerykańskiej agentki, staje się wkrótce światowym fenomenem, kimś, kogo znają wszyscy.


Brud (2019)

Nakręcony na podstawie bestsellerowej autobiografii grupy Mötley Crüe film Brud to do bólu szczera opowieść bez cenzury o seksie, narkotykach, rock’n’rollu, sławie i cenie, jaką się płaci za życie pełne skandali. Reżyser Jeff Tremaine (współtwórca programu Jackass, Jackass: Bezwstydny dziadek) pokazuje nam drogę do (nie)sławy Nikkiego Sixxa (Douglas Booth), Micka Marsa (Iwan Rheon), Tommy’ego Lee (Colson Baker) oraz Vince’a Neila (Daniel Webber), którzy, zanim przebojem wdarli się na światową scenę muzyczną, koncertowali w klubach przy ulicy Sunset Strip. Jak wyglądało życie członków najbardziej wywrotowej grupy rockowej na świecie?


A-ha (2021)

Kilka charakterystycznych dźwięków zagranych na klawiszach sprawiło, że trzyosobowy norweski zespół znalazł się ponad 35 lat temu na ustach wszystkich. Te dźwięki to początek piosenki Take on Me, a zespołem jest oczywiście A-ha. W filmie A-ha Morten Harket i spółka wspominają swoje trudne początki, inspiracje (z Uriah Heep i Jimim Hendriksem na czele) i rozwój kariery, które sprawiły, że dziś są uznawani nie tylko za najpopularniejszy norweski zespół wszechczasów, ale też kwintesencję światowej muzyki rozrywkowej lat 80.


Elvis (2022)

Jednym z głównych motywów tej historii jest miłość, jaką Elvis darzył swoich fanów. Jeśli prześledzimy czas od śmierci Presleya w 1977 roku, ciężko znaleźć film czy serial godny jego legendy. Oddający jego wielkość, fenomen i wpływ na przemysł muzyczny. W końcu, po 45 latach, Baz Luhrmann zrobił nie tyle film od fanów dla fanów, ale przede wszystkim film od fanów dla Elvisa. Wspaniały hołd dla legendy muzyki – audiowizualne przeżycie, które należy doświadczyć na dużym ekranie. Magia kina wciąż tli się u niektórych twórców, a takim zdecydowanie jest Baz Luhrmann.


Metal Lords (2022)

Metal Lords to amerykański komediodramat z 2022 roku, napisany przez D. B. Weissa i wyreżyserowany przez Petera Solletta. Jego historia podąża za dwoma najlepszymi przyjaciółmi i miłośnikami muzyki z liceum, Hunterem i Kevinem, którzy postanowili założyć metalowy zespół, wbrew społecznym normom.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru muzycznego, tańca i performansu a także muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Sama tańczy, improwizuje i performuje. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach. (ig: @kinga_senczyk)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze