Premiery teatralne – marzec 2023

Marzec obfituje w nowe produkcje. Nic dziwnego – w końcu zbliża się Międzynarodowy Dzień Teatru. Co oferują nam polskie teatry? Zapraszamy na przegląd.

Premiery teatralne luty 2023 Stella Walsh


Stella Walsh. Najszybsza osoba świata

reż. Jan Jeliński, Teatr Polski w Bydgoszczy

Premiera: 3.03


Zestawienie premiery teatralne marzec 2023 otwiera spektakl o Stelli Walsh. Przychodzi na świat w 1911 roku w Wierzchowni. Rok później razem z matką emigruje do Stanów Zjednoczonych. Już jako nastolatka odnosi sukcesy w zawodach sprinterskich. W 1932 roku zdobywa złoto na olimpiadzie w Los Angeles na dystansie 100 metrów, a w 1936 roku srebro na olimpiadzie w Berlinie. Następnie po zakończeniu kariery zajmuje się trenowaniem młodzieży. Głównym tematem opowieści twórcy czynią przede wszystkim doświadczenie dyskryminacji osoby interpłciowej. Dyskryminacji, która zaczynać się może już w domu rodzinnym i w gronie najbliższych osób.

Piotruś Pan


Piotruś Pan, reż. Anna Ilczuk

Teatr Dramatyczny w Warszawie

Premiera: 4.03


W ujęciu Anny Ilczuk, Piotruś Pan to także zaproszenie do rozmowy o dziecięcych emocjach – również tych mniej pozytywnych – i do przyjrzenia się, skąd się biorą i na jakie sposoby mogą być bezpiecznie wyrażane. Historia uciekającego przed dorosłością chłopca staje się również okazją do zapewnienia wszystkich chłopców – tych zagubionych i tych niezagubionych – że mogą tęsknić, bać się, płakać, smucić i że nie zawsze muszą być dzielni.

Zobacz również: Arka i ego – recenzja. Raj bez happy endu

Czarny Szekspir


Czarny Szekspir, reż. Jacek Mikołajczyk

Teatr Syrena

Premiera: 4.03


Akcja spektaklu toczy się w połowie XIX wieku, w dobie chwiejących się w Europie autorytarnych rządów a także buzujących ruchów rewolucyjnych i narodowowyzwoleńczych. Wystarczy jednak iskra, by doprowadzić do ogólnoeuropejskiego wybuchu. Czy wznieci ją Aldridge, rozpalający serca widzów szekspirowskimi rolami? A może jego występy to część spisku? Czy Szekspir i teatr mogą zmienić świat?

Alicji Kraina Czarów


Alicji Kraina Czarów, reż. Sławomir Narloch

Teatr Narodowy w Warszawie

Premiera: 4.03


Alicji Kraina Czarów to przedstawienie muzyczne na motywach słynnych powieści Lewisa Carrolla. Wraz z synem Alicji wyruszamy w podróż po labiryncie pamięci, gdzie człowiek, a może i Niby Żółw, jest w stanie wsunąć się w siebie lub wysunąć jak luneta. Dodatkowo Humpty Dumpty objaśnia, czym są peliczaple i zbłąkinie, Królowa Kier gra Flamingami w krokieta. W studni dzieciństwa i na cmentarzysku zegarów odkrywamy słoiki z pomarańczową marmoladą, a przede wszystkim receptę, jak ocalić świat od zapomnienia.

Premiery teatralne luty 2023


Małe zbrodnie małżeńskie, reż. Jan Hussakowski

Teatr im. Wandy Siemaszkowej

Premiera: 4.03


Chyba żadne z uczuć nie wywołuje tak skrajnych emocji, jak miłość. Z jednej strony potrafi doprowadzić nas do szaleństwa, a z drugiej uczynić najszczęśliwszymi ludźmi na Ziemi. Małe zbrodnie małżeńskie to przede wszystkim przewrotny thriller kryminalny, wprowadzający w trzymające w napięciu dochodzenie. Pomoże ono również odpowiedzieć na pytanie: na co nas stać w imię miłości?

Zobacz również: Przedwiośnie – recenzja spekatklu. Niech będzie wiosna!

Premiery teatralne 2023 Uczycie naj, jak suknie się podnosi


Uczycie nas, jak suknie się podnosi, reż. Józef Opalski

Teatr KTO

Premiera: 7.03


W tym roku wypada 125-lecie urodzin wielkiego człowieka teatru, Bertolta Brechta. Postanowiliśmy więc uczcić go, przypominając jego twórczość znaną i mniej znaną.

Zastanawiamy się mianowicie, co by było gdyby i on, i postacie z jego dramatów, poezji, songów popatrzyły z jakichś zaświatów na nasz świat. Cóż by zobaczyli? Wojny były i są, szczęśliwa i nieszczęśliwa miłość wciąż istnieje, niesprawiedliwość społeczna istnieje również. Ludzie dalej są dalej poranieni, albo radośni, uwikłani – jak zawsze – w miłość, nienawiść, narodziny, śmierć, w politykę i w borykanie się z losem własnym.

Premiery teatralne Dziady


Dziady, reż. Adam Sroka

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Premiera: 11.03


W roku 2023 mija dwieście lat od napisania przez Adama Mickiewicza drugiej oraz czwartej części Dziadów, a także prawie czterdzieści od ostatniego wystawienia w Łodzi utworu naszego narodowego wieszcza. Choć oczywiście ukształtowany przez problematykę czasów, w jakich powstał, ten cykl dramatów traktuje o sprawach uniwersalnych, aktualnych w każdej epoce i przez każdą epokę na swój sposób odczytywanych.

Okno na parlament


Okno na parlament, reż. Krystyna Janda

Teatr Polonia

Premiera: 16.03


Tym razem prawicowy parlamentarzysta wikła się w romans z sekretarką lewicy, podczas gdy jego rząd przeżywa kryzys. Zaplątani w tę intrygę są pracownicy hotelu i zazdrośni współmałżonkowie. Widzimy także piramidalne sytuacje i brawurowe zwroty akcji. Doborowa obsada i reżyseria Krystyny Jandy!

Strony: 1 2

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru (zwłaszcza musicali), muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze