Pierwszy Festiwal Klezmerski na Krakowskim Kazimierzu – start 18.08 !

Fundacja Pomocy Artystom Polskim Czardasz serdecznie zaprasza na Pierwszy Festiwal Klezmerski, który odbędzie się na krakowskim Kazimierzu – kolebce kultury żydowskiej w dniach 18-27.08.2023r.


PROGRAM18.08.2023r. godz. 19:00,

Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27

Koncert: Mazel Tov! Klezmer Concert


Wyjątkowy wieczór w klimacie żydowskim. W programie utwory klezmerskie w wykonaniu gwiazd Teatru Żydowskiego w Warszawie – Izabelli Rzeszowskiej, Piotra Chomika, Henryka Rajfera oraz Wojciecha Habeli przy towarzyszeniu zespołu instrumentalnego w składzie: Mateusz Dudek – akordeon, Maciej Kwarciński – flet.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102152/Krak%C3%B3w/Mazel+Tov%21/

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/14963…


20.08.2023r. godz. 16:00,

Synagoga Tempel, Miodowa 24

Ślub i wesele żydowskie | Inscenizacja


Zapraszamy Państwa na pierwszą tego typu w Polsce inscenizację ślubu i wesela żydowskiego, podczas której wezmą Państwo czynny udział, stając się gośćmi weselnymi! Wydarzenie odbędzie się w trzech planach. Rozpocznie się w Domu Heleny Rubinstein przy ul. Szerokiej 14, skąd Panna młoda dorożką wyruszy z najbliższymi na swój ślub do Synagogi Tempel przy ul. Miodowej 24, gdzie odbędzie się ceremonia zaślubin, po której wraz z radosnym orszakiem weselnym przeniesiemy się do restauracji Awiw (ul. Szeroka 13), by przy muzyce klezmerskiej, pysznych potrawach żydowskich i winach izraelskich rozpocząć huczną biesiadę. Wydarzenie będzie realizowane przez profesjonalnych aktorów, śpiewaków, tancerzy scen krakowskich i warszawskich, m.in. Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy, w tym m.in. Izabelli Rzeszowskiej, Piotra Chomika, Wojciecha Habelę, Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego oraz wybitnych instrumentalistów – Klezmerów Krakowskiego Kazimierza, w tym m.in. Mateusza Dudka – akordeon, Dawida Czernika – skrzypce, Mateusza Frankiewicza – kontrabas.

Zobacz również: Travis Scott – UTOPIA – recenzja płyty

Szczegółowy plan wydarzenia:

  • Godz. 15:00: ul. Szeroka 14, Dom Heleny Rubinstein, z którego Panna Młoda wraz z najbliższymi oraz gośćmi wyruszy dorożką na obrzęd zaślubin.
  • Godz. 16:00-18:00: ul. Miodowa 24, Synagoga Tempel – rozpoczęcie inscenizacji ślubu żydowskiego. Podczas spektaklu lampką wina wspólnie wzniesiemy toast „Lechaim” za Państwa młodych oraz zakosztujemy drobnego poczęstunku.
  • Godz. 18:30 – 20:00: ul. Szeroka 13, Restauracja Awiw – huczna biesiada przy muzyce klezmerskiej i pysznych potrawach żydowskich.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102160/Krak%C3%B3w/%C5%9Alub+i+wesele+%C5%BCydowskie

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/11586…


22.08.2023r. godz. 19:00

Koncert: Ostatniemu Klezmerowi

Synagoga Tempel, Miodowa 24


Koncert pamięci ostatniego klezmera Europy – Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana w wykonaniu Jego pierwszej uczennicy, Ewy Warty-Śmietany, która wyśpiewa pieśni żydowskie w języku polskim oraz jidysz, przy towarzyszeniu zespołu instrumentalnego w składzie: Mateusz Dudek – akordeon, Dawid Czernik – skrzypce, Mateusz Frankiewicz – kontrabas.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102256/Krak%C3%B3w/Ostatniemu+Klezmerowi/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/13184…


23.08.2023r. godz. 19:00

Klub Kazimierz, Krakowska 13/17

Koncert: Przy szabasowych świecach


Podczas wieczoru przy świecach usłyszymy w interpretacji znanego, krakowskiego aktora, Wojciecha Habeli, wiersze Mordechaja Gebirtiga, legendarnego poety, pieśniarza, aktora, stolarza, barda krakowskiego Kazimierza, który zginął 4 czerwca 1943 roku w krakowskim getcie. W tym dniu pragniemy uczcić ostatniego żydowskiego artystę ludowego zwanego Bertoltem Brechtem z Kazimierza.

Zobacz również: Miles Kane – One Man Band – recenzja płyty

Podczas wieczornego spotkania poezja będzie przeplatała się poruszającymi serca pieśniami żydowskimi wyśpiewanymi przez Ewę Wartę-Śmietanę, pierwszą uczennicę Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana, przy towarzyszeniu akordeonu, na którym zagra wirtuoz, Mateusz Dudek.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/103448/Krak%C3%B3w/Przy+szabasowych+%C5%9Bwiecach/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/756612456218714/


24.08.2023r. godz. 19:00

Koncert: Skrzypek na dachu

Hotel Rubinstein, Szeroka 12


Magiczny koncert na niebiańskim dachu Hotelu Rubinstein, podczas którego przy wybornym drinku będą mogli Państwo rozkoszować się zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę Krakowa i Wzgórze Wawelskie. Usłyszą Państwo m.in. melodie ze słynnego musicalu o tym samym tytule, które wykona wirtuoz skrzypiec, Dawid Czernik.

Zobacz również: Ben Howard – Is It? – recenzja płyty

Dawid Czernik – skrzypek i kontrabasista, założyciel AMEI – Akademii Muzyki Etnicznej i Improwizowanej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie skrzypiec, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, na wydziale Jazz and World Music. W 2019 r. został nagrodzony za improwizację utworów podczas pierwszego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie. Jest także laureatem nagród specjalnych Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta 2020 r. W jego żyłach płynie jazz, klasyka i przede wszystkim muzyka etniczna. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u podhalańskiego skrzypka Taduesza Szostaka-Berdy. Uczestniczył od dziecka w imprezach folklorystyczych i grał w karczmach góralskich. Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w Chicago, Cleveland, Cincinnati, Indianapolis, Columbus oraz w Holandii, Grecji, na Cyprze i w Chorwacji.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102150/Krak%C3%B3w/Koncert+-+Skrzypek+na+dachu/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/35183…


ŚLEDŹ NAS NA IG
https://instagram.com/popkulturowcy.pl
Krystian Błazikowski

Cichy wielbiciel popkultury. Pisanie zawsze było cichym marzeniem, które mogę zacząć spełniać. Na co dzień wielki fan Marvela, fantasy oraz horroru. Całość miłości do filmu domyka kino azjatyckie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze