II Festiwal Międzykulturowy „WSPÓŁISTNIENIE” rozpocznie się 7 września!

II Festiwal Międzykulturowy „WSPÓŁISTNIENIE” odbędzie się w dniach 7 – 9 września 2023  w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Rzeczypospolita składała się z wielu mniejszości narodowych i etnicznych. Festiwal ma zwrócić uwagę i pokazać wpływ innych kultur na muzykę współczesną. W trzydniowym festiwalu wezmą udział Józef Skrzek, Prof. dr hab. Maria Pomianowska & Yu Mingjie, i MILO Ensemble.

Celem Festiwalu jest przypomnienie i pokazanie wpływu mniejszości narodowych na kształtowanie się polskiej kultury i tożsamości. Festiwal jest formą artystycznego dyskursu różnych kultur, które przez wieki rozwijały się na terenach Rzeczpospolitej. Wydarzenie koncentruje się na prezentacji i przenikaniu pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Polski. Podczas poprzedniej edycji podróżowaliśmy przez świat dźwięków muzyki tatarskiej, ormiańskiej, żydowskiej czy muzyki źródeł oraz innych muzycznych tradycji i estetyk.


PROGRAM FESTIWALU

Współistnienie
Oficjalny plakat wydarzenia

7 września

Koncert prof. dr hab. Marii Pomianowskiej i Yu Mingjie

„Amber&Silk project”


Maria Pomianowska – Profesor doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody. Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych.

Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami między innymi: Yo Yo Mą, Januszem Olejniczakiem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh, AMJ.

Zobacz równieżGirl power czyli „SIX” na polskiej scenie – rozmowa z Olgą Szomańską, Martą Burdynowicz i Agnieszką Rose

W latach 1997-2002 jako ambasadorowa RP w Japonii zaprzyjaźniła się z całą rodzina cesarską koncertując i komponująca muzykę dla Jej wysokości cesarzowej Michiko. Przyjaźń z członkami rodziny cesarskiej trwa do dzisiaj.

Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza.

Nawiązała współpracę z Normal University w Qanzhou (Chiny) tworząc projekty ze studentami chińskimi. W 2014 wraz z Ewą Dahlig wydała publikację pt Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja.

Zobacz również: Wywiad z Oktawią. Na miano artysty trzeba sobie zapracować

Yu Mingjie jest obecnie doktorantem w Akademii Muzycznej w Krakowie, studiuje u prof. dr hab. Marii Pomianowskiej. Była dyrektorką wydziału muzyki instrumentalnej i nauczycielką gry na cytrrze chińskiej guzheng w School of Music na Hebei Normal University. Stworzyła i kieruje kilkoma zespołami muzycznymi w Chinach prezentującymi różne gatunki muzyki przeznaczonej na guzheng. Jako solistka intensywnie koncertuje w Chinach, Japonii i Polsce. Ma na swoim koncie wiele publikacji poświęconych technice gry na guzheng. Yu Mingjie jest również kompozytorką kilkakrotnie nagradzaną w Chinach. Wydaje materiały dydaktyczne i kolekcje kompozycji muzycznych przeznaczonych na guzheng. Uczestniczy w wielu konkursach muzycznych zdobywając wyróżnienia i nagrody za pracę instrumentalisty oraz pedagoga. Wielokrotnie była jurorem w konkursach muzyki guzheng w Chinach.


8 września

Koncert solowy Józefa Skrzeka


Laureat Nagrody Mediów Publicznych 2021 to przedstawienie muzyki opartej na tradycji chrześcijańskiej. Od początku lat osiemdziesiątych  Józef Skrzek coraz częściej koncertował w kościołach, wykorzystując zarówno tradycyjne organy jak i instrumenty elektroniczne. Od płyty Kantata Maryjna z 1987 regularnie wydaje płyty inspirowane tematyką religijną. Kilkakrotnie wystąpił na Jasnej Górze i w Świątyni Opatrzności Bożej.


9 września

Koncert MILO Ensemble


MILO Ensemble –  projekt muzyczny Dimitriosa „Milo” Kurtisa. Grupa składa się z muzyków pochodzących z różnych kontynentów. World music, wykonywana przez zespół, jest bardziej zbliżona do korzeni etno, a instrumenty, na których grają artyści, pochodzą m. in. z Bliskiego Wschodu, krajów afrykańskich, Mongolii i Indonezji. Każdy z muzyków wnosi własny, odmienny i wyjątkowy wkład w wielokulturową, harmonijną muzyczną mieszankę powstającąz połączenia tych rozmaitych brzmień. W utworach słychać wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu, jazzu. Z zespołem występował szereg gwiazd tej klasy co: Dave Douglas, Andy Sheppard, Leszek Możdżer, KAYAH czy Wojtek Waglewski. Zespół tworzą: Milo Kurtis (lider, klarnet, djembe, kalimba, didgeridoo, głos, instrumenty perkusyjne), Masha Natanson (śpiew, skrzypce, instrumenty perkusyjne), Bart Smorągiewicz (saksofony, flety), Adeb Chamoun (darbuka, riq, bendir, daf, instrumenty perkusyjne), Mateusz Szemraj (ud, saz, rebab, cymbały), Misza Kinsner (saksofon barytonowy i basowy) i Jacek Gładkowski (space).

Zobacz również: Notting Hill – wywiad z Lanberry. Zaczęłabym od relacji z samym sobą

Do tej pory we współpracy z MKiDN, NCK i FINA Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO ART zorganizowała trzy „Festiwale Kultury Greków Polskich”, sześć „Festiwali Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej, trzy festiwale „Muzyka Świata – Warszawa”,  trzy Festiwale „Od Bikiniarzy do Hipsterów – Dzieje kontrkultury w Polsce po II W.Św”, „90 Urodziny Komedy” i wiele pojedynczych projektów.


Honorowym Patronem Festiwalu jest Wiceminister MKiDN, Sekretarz Stanu dr Jarosław Sellin.

ŚLEDŹ NAS NA IG
https://instagram.com/popkulturowcy.pl

Źródło obrazka wyróżniającego: materiały prasowe

Krystian Błazikowski

Cichy wielbiciel popkultury. Pisanie zawsze było cichym marzeniem, które mogę zacząć spełniać. Na co dzień wielki fan Marvela, fantasy oraz horroru. Całość miłości do filmu domyka kino azjatyckie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze