Najbardziej wyczekiwane gry planszowe z Essen Spiel ’23


Zaginiona wyspa Arnak: Poszukiwania ekspedycji (wyd. CGE // Rebel)


Fot. Boardgamegeek.com

Zaginiona wyspa Arnak to ogromny sukces CGE, w Polsce tytuł również został niesamowicie ciepło przyjęty. W trzy lata gra wskoczyła na 28 miejsce rankingu BGG i już to wiele mówi o odbiorze wśród graczy. Nic dziwnego, że dostaniemy już kolejne rozszerzenie. Pierwsze, Przywódcy Ekspedycji, bardzo mi się podobało i było dokładnie tym, czego w grze podstawowej mi brakowała – dało nam zróżnicowane postaci, a tym samym nowe strategie do zastosowania. Nowe rozszerzenie wprowadzi dwóch nowych liderów wypraw i da nam kolejną porcję kart artefaktów oraz przedmiotów, ale to nie wszystko. Najciekawszą rzeczą wydaje się wprowadzenie kampanii, którą można rozegrać solo lub dwuosobowo, w wariancie kooperacyjnym. Super sprawa! Wydanie Poszukiwania ekspedycji już jakiś czas temu zapowiedział Rebel, pozostaje więc tylko uzbroić się w cierpliwość 🙂

Liczba graczy: 1-4, czas gry: 30-120 minut, wiek: 12+


Voidfall (wyd. Mindclash Games)


Fot. Boardgamegeek.com

To chyba największa gra na tej liście. Ciężko przejść obojętnie obok gry, która TAK wygląda. To kolejny z wielu dowodów na to, że Ian O’Toole jest prawdziwą gwiazdą branży jeżeli o ilustrowanie gier chodzi. Do tego duet autorów: Nigel Buckle oraz David Turczi, którzy współpracowali już przy serii Imperium (wydanej w Polsce przez Lucrum Games). Kosmiczne 4X w stylu euro to też dość chwytliwe hasło, przynajmniej ja się na nie łapię.

Liczba graczy: 1-4, czas gry: 90-240 minut, wiek: 15+


Shipyard 2nd edition (wyd. Delicious Gamers)


Fot. Boardgamegeek

Nie dam sobie ręki uciąć, ale Shipyard z 2009 roku to chyba moja pierwsza gra z mechaniką rondla. Nie żeby to było dla mnie jakieś szczególnie ważne, tak mi się przypomniało. Chociaż już dawno nie mam jej na półce, to jednak sentyment pozostał. Rozgrywkę pamiętam jako naprawdę przyjemną oraz satysfakcjonującą, dlatego nowa, odświeżona i dostosowana do wymagań gracza w 2023 roku wersja od razu wskakuje na mój radar. Tym bardziej, że autor Vladimir Suchy zdołał się bardzo rozwinąć, a samo jego nazwisko stało się stemplem jakości. I tak, to jest gra o budowaniu statków. Fajnie, co?

Liczba graczy: 1-4, czas gry: 40-120 minut, wiek: 12+


Everdell Farshore (wyd. Starling Games)


Fot. Boardgamekgeek.com

Stary dobry Everdell w nowej odsłonie! Tak to przynajmniej wygląda. Ktoś może powiedzieć że „odgrzewany kotlet”. A ja powiem – owszem! Tylko co z tego? Everdell ma mnóstwo fanów na całym świecie. Sam może nigdy się w grze nie zakochałem, to bardzo doceniam i chętnie zagram. Farshore przeniesi rozgrywkę na wybrzeże, do tytułowego kraju. Oprócz znanych rozwiązań dostaniemy szereg nowych mechanik, a nasze zwierzątka wyruszą w morską podróż. Skłamałbym mówiąc, że nie jestem ciekaw, jak to wyjdzie w praniu.

Liczba graczy: 1-4, czas gry: 40-80 minut, wiek: 10+


Medieval: Jan Žižka (wyd. Albi)


Fot. Boardgamegeek.com

Fanom prozy Sapkowskiego i tym, co uważali na lekcjach historii, postaci Jana Žižki przedstawiać nie trzeba. Czeski bohater narodowy doczekał się gry planszowej w wykonaniu czeskiego duetu autorów, Jindřicha Pavláska i Petra Vojtěcha. Panowie współpracowali już przy kilku tytułach i chociaż ich dotychczasowa twórczość nie powala na kolana, to jestem gotów dać im szansę i sięgnąć po Medieval. Napędzany kośćmi sandbox, w którym stajemy na czele grupy zbrojnych. Wygląda to trochę jak taki planszowy Mount&Blade umieszczony w średniowiecznych Czechach i bardzo mi się ten pomysł podoba. Albi Polska póki co nie planuje wydania tego tytułu u nas, mam jednak nadzieję że to się szybko zmieni.

Informacje o Medieval od 1:00 do 7:48

Liczba graczy: 1-4, czas gry: 45-120 minut, wiek: 10+

Strony: 1 2 3 4

Paweł Witkowski

Gram w planszówki. Piszę o planszówkach. Fanboy Marvela. Lubię: Mavel Champions LCG, Legendary Marvel, Na Skrzydłach, Terraformację Marsa, rzucanie kostkami i deck building.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze