Avengers w komiksach, filmach i grach

Avengers nie trzeba nikomu przedstawiać. Komiksowa grupa bohaterów osiągnęła sukces niemalże na każdym polu popkultury, w którym wystąpili.

Kinowe uniwersum z kolei rozrasta się w najlepsze, a zawirowania, które towarzyszą MCU od kilku lat mogą zostać niedługo na nowo wyprostowane przez kolejną grupę Mścicieli. W końcu Disney połączył siły z m.in. FOX-em, a X-Meni zaczynają powoli pojawiać się w znanym nam świecie. Podobnie Fantastyczna Czwórka już niedługo oficjalnie wstąpi w szeregi Kevina Feige, zasilając nowy skład najbardziej kasowej ekipy Marvela. W tym artykule chcemy jednak przypomnieć jak oryginalny skład Avengers prezentował się w różnych mediach.


Iron Man

avengers


W komiksie

Zadebiutował w #39 numerze komiksu Tales of Suspense w marcu 1963 roku. Stan Lee, po sukcesach wcześniej wykreowanych przez siebie superherosów takich jak Spider-Man, Hulk i Fantastyczna Czwórka wpadł na pomysł, aby tym razem stworzyć bohatera, którego wszyscy serdecznie znienawidzą. W latach sześćdziesiątych Tony Stark (zgodnie z zamysłem twórców) ucieleśniał wszystko, czym młodzież w ówczesnym czasie gardziła – miał związek z wojną i wojskiem, a przede wszystkim lobby wojskowo-przemysłowym, które dzięki wysokim wpływom z budżetu lub produkcji dysponowało ogromnymi możliwościami nacisku na władze, media i opinię publiczną. Stan Lee wraz z resztą autorów, kreując Tony’ego Starka, inspirował się największym playboyem tamtych czasów – Howardem Hughesem.

Tony Stark był synem Howarda i Marii Starków – właścicieli generującej kosmiczne przychody firmy Stark Industries. Już od najmłodszych lat interesował się wszystkim, co związane było z techniką, robotyką i nowoczesnymi technologiami. Od dziecka trudności sprawiało mu dogadywanie się z rówieśnikami. Gdy miał 15 lat, dostał się na MIT. Gdy w wieku 19 lat skończył studia z dwoma fakultetami, rozpoczął pracę w Stark Industries, ale zamiast używać swojego geniuszu, wolał skupić się na życiu playboya. 2 lata później zmuszony został, żeby stanąć na czele firmy swojego ojca, bo ten wraz z matką Tony’ego zginął w wypadku samochodowym, za którego spowodowanie, jak się później okazało, odpowiedzialna była konkurencyjna firma Roxxon. Prawą ręką Tony’ego w zarządzaniu Stark Industries została Virginia Pepper Pots, która miała za zadanie zajmować się wszystkim, co młody Stark mógł uznać za zbędny dla siebie ciężar, lub po prostu stratę czasu.

Zobacz również: Najlepsze komiksy o Spider-Manie

W #39 numerze Tales of Suspense wraz z Tonym trafiamy do Wietnamu, gdzie przeprowadzał on na jednym z poligonów testy nowych technologii, które miał potem dostarczyć wojsku. Podczas testu został ranny przez przypadkowe wejście na minę. Jeden z odłamków pochodzący z ładunku wybuchowego trafił go niebezpiecznie blisko serca. Nieprzytomnego Starka porwał jeden z ludzi Wong-Chu – lokalnego watażki pracującego dla Mandaryna. Gdy Wong-Chu dostał Tony’ego w swoje ręce, kazał mu stworzyć dla siebie broń i zagroził, że jeśli tego nie zrobi, będzie musiał umrzeć w męczarniach.

W pracy nad bronią miał mu pomóc niejaki Yinsen, ale że panowie dogadali się między sobą, udało im się domowymi sposobami stworzyć reaktor łukowy, który umieścili w klatce piersiowej Starka. Reaktor miał za zadanie powstrzymywać odłamek przed dotarciem do serca. Następnie zabrali się w tajemnicy za pracę nad pierwszą zbroją Iron Mana, której to potem Stark użył, aby uciec z niewoli. Podczas próby ucieczki Yinsen poświęcił się, aby odwrócić uwagę strażników. Dzięki temu Stark mógł uruchomić swoją zbroję i pokonać porywaczy.


W filmie

Pierwszym filmem w historii z Iron Manem był jednocześnie pierwszy film Marvel Cinematic Universe. Iron-Man z 2008 roku przedstawiał Tony’ego Starka takiego, jakiego znamy i kochamy. Zakochanego w sobie egomaniaka, aroganta i wyszczekanego milionera-geniusza. Origin story tego superbohatera jest bardzo wierne komiksowemu oryginałowi. W przeciwieństwie do niżej omawianego Kapitana Ameryki, następne dwie części Iron Mana spotkały się ze znacznie zimniejszym przyjęciem niż część pierwsza. Wciąż, są to ciekawe historie, które dla fana Starka i Marvela powinny być pozycją obowiązkową do oglądnięcia. Tony Stark odegrał kluczową rolę w Wojnie Bohaterów, będąc liderem jednej ze stron. To on również ściągnął do Avengersów Petera Parkera, znanego szerzej jako Spider-Man. W Avengers Endgame poświęcił natomiast własne życie aby zniszczyć Thanosa i jego armię. Jego zastępczynią ma być Riri Williams, czyli Iron Heart, której debiut mogliśmy obejrzeć w filmie Czarna Pantera: Wakanda w Moim Sercu.

Zobacz również: Ranking seriali MCU


W grze

Iron Mana mogliśmy spotkać w grach od początku lat 90. Były to jednak przede wszystkim tylko i wyłącznie bijatyki lub gry z gatunku beat ’em up. Pierwsze poważniejsze tytuły pojawiły się wraz z MCU oraz Marvel Ultimate Alliance. O ile gry na podstawie filmów nie były zbytnio udane, tak MUA miały swoich fanów. Poza występami w grach dla dzieci (seria LEGO czy Disney Infinity) i grach stricte na telefony, dostaliśmy również bardzo ciepło przyjętą Marvel’s Iron Man VR. Jednak Marvel’s Avengers to tak naprawdę pierwsze głębsze spojrzenie na tę postać w gamingowym świecie. Jaki jest Tony Stark w świecie stworzonym przez duet Square Enix i Crystal Dynamics? To dobrze znany z komiksów milioner, geniusz, wynalazca i… dupek. Pomógł założyć grupę Avengers. Po Dniu A, do którego w pewnym sensie się nieintencjonalnie przyczynił, zgorzkniały Stark będzie szukał odkupienia.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze