Avengers w komiksach, filmach i grach


Kapitan Ameryka

avengers


W komiksie

Kapitan Ameryka został stworzony przez Joe’go Simona i Jacka Kirby’ego. Zadebiutował w pierwszym numerze komiksu Captain America w marcu 1941 roku. Pierwotnie Kapitan Ameryka miał nosić przydomek Super-American, ale zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ postaci, które w swych pseudonimach miały słowo „super”, było już wszędzie na pęczki. Pierwotnie postać miała ucieleśniać potęgę militarną Stanów Zjednoczonych i być używana w celach propagandowych, co można wywnioskować już po samej okładce pierwszego zeszytu, na którym uderza on w szczękę samego Adolfa Hitlera.

Zobacz również: Skrulle w MCU

Podczas swoich wczesnych przygód, Steve Rogers, z pomocą wiernego sidekicka Bucky’ego Barnesa, mierzył się z siłami państw Osi i wieloma innymi zagrożeniami, które niosła ze sobą wojna. Postać Kapitana bardzo szybko zyskiwała na popularności. Doszło do tego, że Rogers dorobił się nawet własnego fanklubu, noszącego nazwę „Sentinels of Liberty”. Niestety, nic nie trwa wiecznie, więc po wojnie popularność superbohaterów zaczęła drastycznie maleć, co doprowadziło do anulowania serii o jego przygodach.

W pewnym momencie próbowano przywrócić Kapitana do łask czytelników, ale skończyło jedynie się na małym wyskoku, który objął raptem zeszyty od #76 do #78. Steve Rogers powrócił do życia dopiero przy okazji #4 numeru Avengers, w marcu 1964 roku. Został przedstawiony jako żołnierz z innej epoki, próbujący odnaleźć się w społeczeństwie lat 60-tych, po tym jak drużyna Avengers odmroziła go z bloku lodu. Ale zacznijmy od początku. Geneza Kapitana Ameryki wyglądała następująco: po tym, jak wybuchła II wojna światowa, młody mężczyzna Steve Rogers bardzo chciał przysłużyć się swojemu krajowi, dołączając do wojska, ale przez swoją niepozorną i delikatną budowę ciała nie został do armii przyjęty. Mimo wszystko zdołał zwrócić uwagę kilku wpływowych osób, w tym doktora Abrahama Erskine’a, który poszukiwał ochotników lub – jak kto woli – królików doświadczalnych do przeprowadzenia pewnego tajnego eksperymentu w ramach projektu Odrodzenie, mającego na celu stworzenie super żołnierza. Po zażyciu tajemniczej substancji Steve stał się nadludzko silny, szybki i wytrzymały.

Zobacz również: Najlepsze momenty z MCU


W filmie

Kapitan Ameryka, podobnie jak Iron Man, pierwszą udaną produkcją może uznać za ten należący do Marvel Cinematic Universe. Co prawda, już w 1944 roku Cap pojawił się na dużym ekranie, ale tę wersję zarówno jak wersję z lat 90-tych trudno tak naprawdę uznać za udaną. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie z 2011 roku było genezą tego bohatera. Film zebrał całkiem niezłe recenzje, ale prawdziwymi hitami okazały się dwie następne kontynuacje – Zimowy Żołnierz oraz ekranizacja kultowego komiksu Wojna Bohaterów. W Avengers Endgame obejrzeliśmy koniec Steve’a Rogersa jako Kapitana Ameryki. Od teraz rolę tę sprawować będzie Falcon – Sam Wilson.


W grze

Ponownie powtarza się casus Tony’ego Starka. Marvel’s Avengers to pierwsze, bardziej ambitne spojrzenie na postać Kapitana Ameryki. Wcześniej mogliśmy nim grać przede wszystkim w bijatykach spod szyldu Marvel vs Capcom czy grach z serii LEGO. Origin story Kapitana w grze Marvel’s Avengers jest dość podobne do tego z komiksu. Po II Wojnie Światowej, został przypadkowo zamrożony w lodzie. W końcu jego ciało znaleźli Avengersi, do których dołączył, aż w końcu został liderem grupy. Podczas Dnia A poświęcił się by ratować miasto. Od jego śmierci wszystko się zmieniło…

Strony: 1 2 3 4 5 6

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze