Najlepsze bajki Disneya

[tekst opublikowano pierwotnie 15 sierpnia 2022 roku]

Ach, Disney. Ongiś znany ze wspaniałych, kultowych animacji, istny synonim dzieciństwa. Dziś… Niekoniecznie. Ale odstawiając na bok wszelkie Marvele, Star Warsy czy dorabianie się na remakach – Disney na spółkę z Pixarem wciąż wypluwa na świat (w większości) wspaniałe filmy animowane, przy których mogą się bawić zarówno dzieci jak i dorośli. Oto więc przedstawiamy wam zestawienie – Najlepsze Bajki Disneya! Od Królewny Śnieżki, poprzez Mulan i Tarzana, na Co w duszy gra i Nasze Magiczne Encanto kończąc!


Zobacz również:

Najlepsze filmy 2022 roku
Najlepsze Gry 2021 Roku
Najlepsze horrory w historii
Ranking filmów Marvel Cinematic Universe


Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937)

Nasze zestawienie Najlepsze Bajki Disneya zaczynamy od pierwszej animacji tego studia. Chyba każdy zna historię o Królewnie Śnieżce i Siedmiu Krasnoludkach. Dla tych, którzy jednak jej nie pamiętają, małe przypomnienie. Zła Króla zleca myśliwemu zabicie swojej konkurentki, tytułowej Śnieżki. Dziewczyna jednak ucieka swojemu oprawcy. Znajduje następnie schronienie w domku siedmiu krasnoludków… Już pamiętacie? Królewna Śnieżka to pierwszy film Disneya, który rysowany był przez sześciuset rysowników. Na potrzeby animacji, wykonali oni ponad 1,5 miliona rysunków!


Pinokio (1940)

Kolejny klasyk na naszej liście. Stolarz Gepetto pragnie syna, więc pewnego dnia po prostu stworzył sobie go z drewna. Drewniany chłopiec zaczyna mówić i chodzić, a jako że nie jest zbyt rozważny, wplątuje się później w wiele niebezpiecznych przygód. Ciekawostką jest, że Pinokio zdobył dwa Oscary – za muzykę oryginalną oraz piosenkę.


Fantazja (1940)

https://www.youtube.com/watch?v=VErKCq1IGIU

Cudowna muzyczna produkcja składająca się z ośmiu animacji. Obrazują one arcydzieła światowej muzyki klasycznej. Znajdziemy tu Dziadka do orzechów Czajkowskiego, Święto wiosny Strawińskiego, Ave Maria Schuberta… Mam wymieniać dalej? Rysunki do filmu miał wykonać sam Salvador Dali, jednak ostatecznie nie zostały one wykorzystane przy realizacji animacji. Tak jak Pinokio, tak i Fantazja zdobyła dwa Oscary, tym razem Honorowe, za wkład w rozwój sztuk audiowizualnych. Jak najbardziej zasłużenie!


Kopciuszek (1950)

Film animowany o sierocie wykorzystywanej przez złą macochę i jej córki to totalna klasyka. Wiadomo – wróżka, magia, przemiana ze sprzątaczki w księżniczkę, zgubienie buta na balu, odnalezienie dzięki niemu Kopciuszka przez księcia… Niby banał, ale jak wspaniały! Kurczę, te bajki Disneya zawsze były takie… Wartościowe, czyż nie?. Teraz jak odpalam Disney Channel to chce się człowiekowi płakać. No, ale dobra, koniec off-topa. Zauważyliście, że jak Kopciuszek ubiera buty na bal, to nie ma palców u nóg? Creepy…


Alicja w Krainie Czarów (1951)

Wspaniała adaptacja książki Lewisa Carrolla, w której dziewczynka – tytułowa Alicja – biegnie za Białym Królikiem i wpada do jego nory. W ten sposób dostaje się do krainy pełnej bajkowych stworów. Cytat z Alicji, który bardzo mnie poruszył i został we mnie na zawsze, brzmi: tylko wariaci są czegoś warci. Wiedzieliście, że Alicja w Krainie Czarów złożona jest z dwóch książek Carrolla? Jedna nosi ten sam tytuł, druga zaś – Po drugiej stronie lustra.


Piotruś Pan (1953)

Piękna animacja opowiadająca o chłopcu żyjącym w Nibylandii. Piotruś Pan nigdy nie chciał dorosnąć (znajome, huh?). Chłopiec zjawia się w domu Darlingów, a później z innymi dziećmi wyrusza do swojej krainy. Film miał wyjść przed wojną, jednak w związku z jej wybuchem, prace nad animacją zostały przerwane. Co ciekawe, najpierw nakręcono wersję fabularną z prawdziwymi aktorami. Dopiero później na tej podstawie producenci stworzyli wersję animowaną.


Zakochany kundel (1955)

Przepiękna animacja o zwierzętach kochanych, jak i tych, które zostały zdane tylko na siebie przez bezmyślnych ludzi. Wbrew pozorom, perypetie psiaków przede wszystkim spodobają się dorosłym – każdy znajdzie samego siebie w którymś z bohaterów filmu. Animacja pokazuje, że miłość nie zna granic. Czy suczka z wyższych sfer może zakochać się w zwykłym kundlu? Cóż, Zakochany Kundel to ciekawa, bajkowa wariacja Romea i Julii


Śpiąca królewna (1959)

Życiowa animacja, więc trochę pofilozofuję. Śpiąca Królewna ma na imię Aurora. Zapadła ona w głęboki sen przez klątwę, którą rzuciła na nią wiedźma. Według przepowiedni tylko pocałunek młodego księcia może odwrócić czar. Czy nie jest tak w realnym życiu? Czy nie budzimy się dopiero wtedy, kiedy poznamy prawdziwą miłość? Dobra, koniec. Wspomnę tylko tyle: ścieżka dźwiękowa została oparta na operze Czajkowskiego o tym samym tytule. Z kolei figura Aurory była wzorowana na Audrey Hepburn.


101 dalmatyńczyków (1961)

Kolejny tytuł z pieskami w roli głównej na naszej liście. Opowiada o rodzinie dalmatyńczyków, z których zła Cruella DeMon chce uszyć futro. W tym celu skupuje bądź porywa szczenięta tej rasy. Pongo i Perdita to psie małżeństwo, któremu również skradziono szczeniaczki. Rozpoczyna się wyprawa ratunkowa… Piękna pozycja pokazująca, jak wielka i silna jest miłość rodzica dla dziecka. Tutaj słowa szukając ciebie przekopię cały świat stają się jak najbardziej prawdziwe.


Księga dżungli (1967)

Księga Dżungli jest ostatnią pozycją, którą osobiście nadzorował Walt Disney. Głównym bohaterem animacji jest Mowgli, dziecko, które zostało porzucone w dżungli. Przygarnęły go zwierzęta. Kiedy chłopak w końcu dorasta, zaczyna mu grozić niebezpieczeństwo ze strony okrutnego tygrysa, Shere Khana. Co ciekawe, postacie sępów pojawiających się na koniec animacji, które śpiewają That’s What Friends Are For, wzorowane były na słynnych Beatlesach.

Kontynuuj zestawienie Najlepsze Bajki Disneya na następnej stronie

ŚLEDŹ NAS NA IG
https://instagram.com/popkulturowcy.pl

Strony: 1 2 3 4 5

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze