Osobliwość – recenzja książki. Poza szablonami literackimi

Czy w czasach, w których wydawałoby się, że nic już nas nie zaskoczy, można napisać książkę wyłamującą się z wszelkich szablonów literackich? Przedstawiam wam Osobliwość – pierwszy tom serii Przedpamięć. Powieść, która zaskoczy niejednego czytelnika.

Osobliwość to pierwszy tom serii Przedpamięć, debiut Oliwii Sangi, a także powieść, w której doświadczymy zatarcia dwóch światów. Z jednej strony poznajemy niezwykle żywiołową Julię oraz jej zwyczajną, twardo stąpającą po ziemi i mierzącą się z przyziemnymi problemami rodzinę. Po drugiej stronie barykady jest Emil, tajemniczy i mrukliwy mężczyzna, wywodzący się ze starego rodu Pariosów. Dla tej rodziny strefa duchowa stanowi dziedzinę nauki, a swoje zdolności parapsychiczne od wieków wykorzystuje w celu leczenia innych. Niestety dar ten niejednokrotnie staje się dla nich przekleństwem. Badania przeprowadzane nad ludzką pamięcią i duszą sprawiają, że są postrzegani jako geniusze. Z drugiej jednak strony ekscentryzm, stronienie od innych osób oraz światłowstręt czynią z nich rodzinę tajemniczą i wzbudzającą strach.

Zobacz również: Miasto gwiezdnego pyłu – recenzja książki

Julię i Emila, osoby skrajnie od siebie różne, połączył osobliwy przypadek, a jego owoc – Andra – wykracza nawet poza pojmowanie Pariosów. I takim oto sposobem obserwujemy dziecko wychowujące się wśród nieświadomych jej parapsychicznych zdolności dorosłych, którzy ją odrzucili. Samotnie próbuje okiełznać swoje potężne, ale też niebezpieczne umiejętności. Przy tym zmaga się z również brakiem zrozumienia we współczesnym świecie. Dlatego przez całą historię towarzyszy nam pytanie: na którą drogę, dobra czy zła, zdecyduje się wstąpić Andra?

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Oktawią Sangą!

Przedpamięć. Osobliwość
Przedpamięć. Osobliwość / Fot. Materiały prasowe

Opowieść z podwójnym dnem


Niezwykle trudno ubrać mi w słowa opinię na temat tej książki. Jest ona dla mnie czymś nowym i rzadko spotykanym. Z pewnością nie mogę zaliczyć jej do żadnego szablonu, z którym spotkałam się do tej pory w literaturze.

Jest to opowieść obyczajowa z elementami science fiction, w której śledzimy zmagania Andry i jej rodziny z umiejętnościami parapsychicznymi – telepatią, jasnowidzeniem, telekinezą i mediumizmem. Z drugiej strony jest to powieść o samotności dziecka, które jest inne od swoich rówieśników, a tym samym niezrozumiane i odrzucone. Ponadto pojęcie dobra i zła dla Andry nie jest tak oczywiste.

Ujęcie tak wielu wątków na 330 stronach zafundowało mi emocjonalny rollercoaster. Wraz z bohaterami złościłam się na niesprawiedliwości świata, smuciłam się, gdy dotykało ich niezrozumienie, krzyczałam, gdy ich odrzucano, oraz szeroko otwierałam oczy, gdy przekraczali granice, których nie powinni. Dodatkowo elementy zjawisk paranormalnych, mistycyzmu i szamaństwa sprawiły, że jeszcze głębiej zanurzyłam się w ten mroczny i tajemniczy świat Osobliwości.

Zobacz również: Uniwersum Metro 2033. Paryż: Lewy Brzeg – recenzja książki

Przedpamięć. Osobliwość
Przedpamięć. Osobliwość / Fot. Materiały prasowe

Bohaterowie z dwóch różnych biegunów


Autorka zadbała o każdy szczegół podczas kreowania bohaterów. Przyznam szczerze, że większości z nich nie udało mi się początkowo polubić. Sympatia do Julii jako kolorowego ptaka przerodziła się w niechęć po odrzuceniu swojego jeszcze nienarodzonego dziecka, a następnie zaniedbywaniu podstawowych potrzeb córki. Emil otoczył się wielkim murem tajemniczości, a jego aura samotnika i uchylanie się przed obowiązkami ojca sprawiły, że skutecznie mnie do siebie zniechęcił. Rodzina Pariosów… no cóż, samo pierwsze spotkanie z nimi odrzuca. Jednak o ile do tych ostatnich nie udało mi się aż do samego końca przekonać, tak śledzenie powolnych zmian w Julii, a także poznawanie tajemnic Emila i jego motywów sprawiło, że po zamknięciu książki zapałałam do nich podziwem i lekką sympatią.

Miała niespełna osiem lat i wmieszała się w sprawy dorosłych, doprowadzając jednego z nich na skraj szaleństwa.

Zobacz również: Iron Flame – recenzja książki. Kłótnie, namiętność i smoki

Od pierwszych stron zakochałam się jednak w rodzicach Julii. Inez i Leon tworzą idealną wręcz parę. Jako jedyni sprawili, że pośród chaosu, niezrozumienia i odrzucenia poczułam ciepło domowego ogniska. Również jako jedyni próbowali pomóc Andrze, pomimo że tak naprawdę nie rozumieli, co się dzieje w głowie ich osobliwej wnuczki. Wbrew wszystkiemu polubiłam samą Andrę. Mimo jej mrocznej natury i podobieństwa do ojca jest to postać, która zaciekawia: z jednej strony swoją mądrością przewyższając niejednego dorosłego, a z drugiej problemami, z którymi mierzy się nie jedno dziecko w dzisiejszych czasach. Już od samego początku ciężko jest traktować Andrę jako tylko kilkuletnią dziewczynkę.

Taka różnorodność charakterów bohaterów Osobliwości sprawiła, że ich wzajemne relacje od samego początku przypominają wojnę. Niezmiernie trudno znaleźć tu przejawy zdrowych relacji i rodzinnego ciepła, a za to dostajemy tajemnice, przemilczane pretensje i wrogość, co samo w sobie dodaje powieści mroku i niesamowitości.


Kosmiczna szata graficzna


Oktawia Sanga zawodowo zajmuje się grafiką i fotografią, przez co obok okładki nie można przejść obojętnie. Na pierwszy plan wysuwa się dziewczynka, która mimo młodego wieku kryje w spojrzeniu mądrość i doświadczenie. Otaczają ją znaki geometryczne, które w połączeniu z małymi okręgami przenoszą w kosmos. Niesamowicie urzekła mnie również praca medialna autorki wokół samej książki. Na profilu autorskim @8sanga zobaczymy ogromną liczbę grafik przenoszących do innej rzeczywistości. Powstała również nieszablonowa strona internetowa oraz trailer. Wszystko to razem z samą historią kryjącą się w książce tworzy pełen obraz niesamowitości tej pozycji.

@_booka.gram_

Już niedługo (04.04.2024) premiera pierwszego tomu trylogii Przedpamięć Oktawii Sangi! [współpraca recenzencka] #premiera #debiut #oktawiasanga #przedpamięć #booktok #book #bookstagram #bookstagrammer #osobliwość #creative #trailer

♬ dźwięk oryginalny – BookaGram

Zobacz również: Instytut absurdu – recenzja książki. Perełka z Wattpada czy zwykła tandeta?


Podsumowanie


Trudno było mi uwierzyć, że Osobliwość jest debiutem Oliwii Sangi. Każdy szczegół w książce jest dopracowany z dokładnością perfekcjonisty, począwszy od okładki i historii samej w sobie, a skończywszy na promocji powieści i jej trailerze. Historia jest głęboka, wyjaśnia każdą rozpoczętą kwestię, a dialogi są przemyślane i nie zawierają pustej, nic niewnoszącej „gadaniny”. Autorka porusza wyobraźnię obszernymi opisami przenoszącymi nas w inny świat, którego kolory i kształty zdają się wydobywać spomiędzy wersów, a innym razem wzbudzają emocje tak silne, że łatwo stracić kontakt z rzeczywistością.


Przedpamięć. Osobliwość
Przedpamięć. Osobliwość / Fot. Materiały prasowe

Autor: Oktawia Sanga
Okładka: fadingray.com
Wydawca: Oktawia Sanga
Premiera: 4 kwietnia 2024 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 336
Cena katalogowa: 49,99 zł

Grafika główna: materiały promocyjne – kolaż (Oktawia Sanga)

Plusy

  • Nieszablonowa historia
  • Kreacja bohaterów
  • Wzbudzające wyobraźnię opisy

Ocena

9.5 / 10

Minusy

Paulina Rudnicka-Kępa

Czyta wszędzie i w każdej wolnej chwili. Fanka fantasy, historii obyczajowych i mocnych horrorów. W przerwach pomiędzy książkami podróżuje, ogląda filmy/seriale oraz układa LEGO. W sieci znana jako _booka.gram_

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze