Niezapominajka. Czego nie widać w świetle – recenzja książki

Po dwóch bestsellerowych trylogiach Kerstin Gier powróciła z nową serią. Niezapominajka pokazuje nam świat z pozoru zwyczajny, jednak nic nie jest w nim takie, jakie się z początku wydaje.

Głównymi bohaterami książki są Quinn i Matilda, którzy pochodzą z nienawidzących się rodzin. Dotychczas nie pałali do siebie sympatią, jednak gdy Quinn ulega dziwnemu wypadkowi, okazuje się, że Matilda jest idealną osobą do pomocy w szukaniu prawdy o tym zdarzeniu.

Niezapominajka. Czego nie widać w świetle to pierwszy tom trylogii odkrywającej przed nami świat Kręgu i jego fascynujących istot. Krok po kroku Quinn i Matilda poznają tajemnice, które na zawsze zmienią ich życie.

Zobacz również: Kurt Cobain. Pod ciężarem nieba. Biografia – recenzja książki

Quinn to prawdziwa dusza towarzystwa. Jest przystojny, popularny i lubiany. Matilda to jego kompletne przeciwieństwo – dziewczyna jest spokojna i cicha. Pochodzi z bardzo wierzącej rodziny i jest zaangażowana w wiele wolontariatów. Los sprawia, że oboje trafiają na tę samą imprezę – urodziny przyjaciela Quinna. Tam chłopak poznaje nagle niebieskowłosą dziewczynę, która ewidentnie chce go przed czymś ostrzec. Początkowo ją zignorował, jednak kiedy zauważył, że znajduje się ona w niebezpieczeństwie, postanowił jej pomóc. 

Ta z pozoru niewinna sytuacja doprowadziła do serii wydarzeń, których nie spodziewał się żaden z bohaterów. Quinn zaczyna widzieć rzeczy i postaci, których zdaje się nie widzieć nikt inny. Czuje się też obserwowany, jednak nie może nic z tym zrobić. Wtedy przypadkiem z pomocą przychodzi mu Matilda, irytująca sąsiadka. Nastolatki zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, starając  się odkryć, co stoi za tajemniczymi wydarzeniami.

Zobacz również: Komedia romantyczna – recenzja książki. Ani to komedia, ani romantyczna

Książkę naprawdę sprawnie się czyta. Jest dobrze napisana, łatwa w odbiorze. Bohaterowie są bardzo przyjaźni i od razu można ich polubić oraz się z nimi utożsamić. Sama w sobie historia obudziła moją ciekawość, jednak pozostawiła ją zdecydowanie niezaspokojoną. Pojawiło się bardzo dużo wątków, jeszcze więcej pytań i niestety żadnej odpowiedzi. 

Nie jest to lektura, od której nie da się oderwać, jednak im dalej, tym bardziej interesująca robi się historia. Szczególnie ostatnie 50 stron nadrabia wolne rozruszanie się książki. Osobiście jednak wolałabym bardziej rozbudowaną końcówkę, a trochę zwięźlejszy początek.

Zobacz również: Oktawia Sanga – wywiad z autorką serii Przedpamięć

Niezapominajka
Materiały prasowe wydawnictwa Must Read

Relacja głównych bohaterów jest po prostu urocza. Rozwija się naturalnie i bez udawania przez nich dorosłych. Jest niewinna, co w kontekście aktualnych trendów literackich daje poczucie odświeżenia. Czytelnik obserwuje, jak uczucie między nimi się rozwija – od niechęci do przyjaźni. Jest to ten rodzaj znajomości, który możemy sami pamiętać z naszych nastoletnich lat. 

Bohaterowie są również autentyczni i łatwo z nimi sympatyzować. Na wyróżnienie zasługują też postaci drugoplanowe, takie jak Fee czy Profesor. Są też osobistości dodające humoru sytuacji, jak chociażby gargulec z kościoła. Od razu wiemy również, którym z bohaterów nie ufać. Trochę na minus zaliczę fakt, że przy naprawdę pojedynczych osobach nie ma od razu oznaczenia jako jednoznacznie złe czy jednoznacznie dobre.

Zobacz również: Conan. Księga Pierwsza – recenzja książki. Na Croma, cóż za rzeźnia!

Materiały promocyjne wydawnictwa Must Read

Świat przedstawiony budzi zainteresowanie czytelnika. Z jednej strony mamy zwykłe niemieckie miasteczko, które niczym się nie wyróżnia. Można je porównać do typowego polskiego miasta średniej wielkości. Z drugiej jest Krąg i związane z nim postaci. Z opisu przypomina on nasz świat, jednak znajdujące się tam istoty są niespotykane po tej stronie magicznych portali. Co więcej, nawet w naszym zwykłym, “nudnym” świecie osoby obdarzone darem Quinna mogą dostrzec magię, która przedostała się na ziemię.

Na docenienie zasługuje też samo wydanie. Poza intrygującym projektem, różnica faktur na okładce sprawia, że po prostu chce się ją trzymać w ręce. W środku trochę brakuje mi chociażby grafiki z mapą miasta czy świata Kręgu. Liczę, że w kolejnych częściach znajdzie się coś takiego. Sama historia podzielona jest na punkt widzenia obojga bohaterów – nie ma tu jednego narratora, a historię poznajemy zarówno z perspektywy Quinna, jak i Matildy.

Zobacz również: Popkulturowy przegląd miesiąca – najciekawsze premiery filmów, gier, książek i komiksów kwietnia

Niezapominajka. Czego nie widać w świetle to bardzo miła, lekka książka. Skierowana jest raczej do młodszych odbiorców, jednak starszych też może zainteresować. Nie ma tu niesamowitych scen namiętności, krwiożerczych potworów czy wszędobylskiej śmierci. Są za to tajemnice, przygoda i przesympatyczni bohaterowie. 


Niezapominajka

Autor: Kerstin Gier
Okładka: Eva Schoeffmann-Davidov
Wydawca: Must Read
Premiera: 13 marca 2024
Oprawa: miękka
Stron: 416 stron
Cena katalogowa: 44,99zł

Powyższa recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Must Read
Grafika główna: materiały promocyjne – kolaż (Must Read)

Plusy

  • Ciekawa historia
  • Przyjaźni bohaterowie

Ocena

6.5 / 10

Minusy

  • Długo się rozkręca
Julia Stolpa

Z popkulturą związana od małego. Mól książkowy lubiący wyzwania, chociaż największym jest chyba pisanie o samej sobie

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze