Zwierzęta Łowne – recenzja książki. Drapieżniki i przymierze zwierząt łownych

Anna Mazurek prezentuje czytelnikom swoją nową, drugą już powieść. Autorka zaprasza nas do małej polskiej wsi i przybliża losy jej mieszkańców. W powietrzu wisi napięcie, dawne krzywdy powracają ze wzmożoną siłą, a podział na oprawców i ofiary staje się coraz wyraźniejszy.


Poniższy tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem W.A.B. Dziękujemy!


Koprów to niewielka wieś, której znaczną część zajmuje prastary las. To właśnie w nim przed laty miała miejsce ogromna tragedia. Jednak mieszkańcy wolą o niej nie wspominać i zajmować się swoimi codziennymi sprawunkami. Co jeszcze znajduje się w Koprowie? Wielka ubojnia drobiu, której właściciel, stary Podkowiński, to znany i wielce szanowany obywatel. Szkoda tylko, że więcej osób się go boi, niż faktycznie podziwia. Oprócz tego Koprów nie może pochwalić się niczym interesującym, a jednak właśnie to miejsce na odpoczynek wybiera Jurek, główny bohater powieści Zwierzęta Łowne.

Zobacz również: Niezapominajka. Czego nie widać w świetle – recenzja książki

Głównym bohaterem, a zarazem narratorem powieści jest Jurek Podkowiński. Dwudziestopięcioletni mężczyzna spędza lato u swojej ciotki Matyldy. Tam, wśród ścian starego rozpadającego się dworku, Jurek mierzy się z kryzysem dorosłości i próbuje ułożyć swoje życie na nowo. Jego spokój zostaje przerwany, kiedy pewnego upalnego dnia podczas powrotu z osiedlowego sklepu spotyka ranną kobietę. Bohater wbrew swoim przyzwyczajeniom postanawia pomóc nieznajomej. Wkrótce Jurek dowiaduje się o zaginięciu młodej aktywistki, a także poznaje tragiczną historię nowo poznanej kobiety. A to dopiero początek niecodziennych wydarzeń tego lata…

Świat dzieli się na drapieżniki i zwierzęta łowne. (..) możesz zostać wzięty na cel i upolowany albo stracić swoje środowisko bytowe na rzecz większych zwierząt, drapieżniki mogą cię wykurzyć z twojego lasu. 

Zwierzęta Łowne poruszają wiele ważnych tematów i jest to element, który najbardziej spodobał mi się w tej lekturze. Trafne obserwacje głównego bohatera oraz jego rozważania o otaczającym go świecie niejeden raz potrafią wzbudzić u czytelnika głębokie refleksje. Bardzo dobrze wybrzmiewa tutaj konflikt ojca z synem. Podkreślona jest presja i wysokie wymagania, którymi apodyktyczny rodzic obarcza swoje dziecko, a także obawy syna, by w przyszłości nie stać się kopią swojego rodziciela. Do tego wszystkiego dochodzą również rozterki Jurka na temat przyszłego życia, tego, jakim człowiekiem chciałby się stać, nie tylko pod względem zawodowym. Myślę, że wiele młodych osób, tak jak nasz główny bohater, może zmagać się z podobnymi problemami. Fakt ten sprawia, że powieść staje się czytelnikowi jeszcze bliższa.

Zobacz również: Nuvole bianche. Białe chmury – recenzja książki

Anna Mazurek zwraca uwagę również na konflikt młodego i starego pokolenia, a także problem bierności w życiowych działaniach. Co ciekawe, autorka nie podaje w książce gotowych rozwiązań. Nie krytykuje również sposobu działań swoich bohaterów. Zamiast tego pokazuje nam, jak wiele różnych postaw może przyjąć człowiek wobec narastających problemów. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma prawo zachowywać się wedle swojej natury. Zwierzęta Łowne doskonale obrazują ten aspekt na przykładzie swoich bohaterów.

Świata nie da się zatrzymać ani nie da się przed nim ukryć. (…) Świat ma podobno kształt kuli i z tego wynika tylko tyle, że w dół potrafi toczyć się sam, wystarczy go lekko popchnąć, ale jak ma się toczyć w górę, to już ktoś musi w to włożyć trochę siły. 

Bohaterów w powieści mamy bowiem wielu i każdy z nich jest inny. Mogą wzbudzić w czytelniku sympatię, podziw, współczucie czy nawet irytację swoim zachowaniem, jednak to tylko pokazuje, jak każdy z nas różni się od siebie. Nie ma jednego sposobu na radzenie sobie z danym problemem. Każdy z bohaterów wzbudził we mnie masę emocji, z niektórymi się zgadzałam, innych działania kategorycznie potępiałam. Zwierzęta Łowne przybliżają więc czytelnikowi pełnoprawne postacie z krwi i kości, a nie tylko płytkie obrazki ludzi, którzy wyróżniają się dwiema cechami charakteru.

Zobacz również: Kurt Cobain. Pod ciężarem nieba. Biografia – recenzja książki

Co więcej, książkę bardzo dobrze się czyta, wręcz płynie przez następne strony. Język powieści jest przyjemny, a akcja lektury potrafi wciągnąć już od pierwszego rozdziału. W tym miejscu jednak pojawia się mój główny zarzut co do Zwierząt Łownych. Podczas czytania miałam wrażenie, że pod koniec książki jej fabuła trochę traci na wartości. Zakończenie historii oczywiście dalej wzbudza zainteresowanie, jednak w porównaniu do początku powieści wydaje się bardziej miałkie.

Jedynym kompasem funkcjonowania w relacjach powinno być niegenerowanie cierpienia, własnego i cudzego, akceptowanie innych takimi, jacy są, z ich dziwactwami, ułomnościami i bagażem przeszłości. To jedyny cel, do którego warto dążyć. 

Anna Mazurek w Zwierzętach Łownych traktuje o wielu współczesnych problemach dzisiejszego świata. Czasem wydaje się, że kwestii poruszonych w powieści jest zbyt wiele i mimo iż autorka nie zawsze pogłębia dany wątek, cała powieść jest godna polecenia. Zwierzęta Łowne wywołają w was wiele skrajnych emocji. Wejdźcie więc w ten gęsty klimat małej wsi otoczonej mrocznym lasem i zatraćcie się w nim na kilka godzin.


Zwierzęta ŁowneAutor: Anna Mazurek

Okładka: Paulina Piorun

Wydawca: W. A. B.

Premiera: 10.04.2024 r.

Oprawa: twarda

Stron: 272

Cena katalogowa: 46,99 zł


Fot. główna: Okładka książki, Wydawnictwo W.A.B.

Plusy

  • Tematyka
  • Prawdziwi bohaterowie z krwi i kości
  • Wciągająca fabuła i przejrzysty język

Ocena

7 / 10

Minusy

  • Słabszy koniec powieści w porównaniu do świetnego początku
  • Mnogość poruszanych wątków, z czego nie każdy z nich jest pogłębiony
Katarzyna Florczak

Lubi pisać, czytać, czasem coś namaluje. Zdarza jej się oglądać serial do piątej nad ranem. Fanka starych kryminałów, spaghetti carbonara i zachodów słońca nad morzem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze