Dzień Kobiet – 8 wyjątkowych pisarek z okazji 8 marca

W tym wyjątkowym dniu warto przypominać sobie, że kobiety potrafią pisać nie tylko wzruszające romanse, ale również wciągające kryminały czy zjawiskowe reportaże. Z okazji 8 marca przychodzimy do Was z zestawieniem 8 pisarek, które z różnych powodów inspirują naszą redakcję bądź po prostu skradły nasze serca swoją prozą! Reprezentują różne gatunki i pochodzą z różnych stron świata. Gwarantujemy, że nie tylko panie znajdą tu coś dla siebie!


Zobacz również:

Najlepsze książki 2025 roku

Wiedźmin – najlepsze postacie z serii

Najlepsze książkowe komedie romantyczne


Paulina Hendel

Dzień Kobiet - 8 wyjątkowych pisarek
Fot. wydawnictwo Czwarta Strona

Polska autorka, której głównym konikiem jest młodzieżowe fantasy i science-fiction, a szczególnie to zawierające motywy słowiańskie. Jej twórczość to gratka dla miłośników naszej rodzimej demonologii i wierzeń. Hendel w sposób umiejętny, a jednocześnie bardzo lekki i przyjemny w odbiorze wykorzystuje elementy słowiańskiego folkloru do stworzenia różnej maści historii. Niejednokrotnie osadza je przy tym we współczesnych realiach.

Seria Żniwiarz

Dwudziestoletnia Magda prowadzi z pozoru normalne życie; na co dzień pracuje w księgarni. Jednak gdy jej znajomi wychodzą razem wieczorami, dziewczyna tropi upiory. Żniwiarze będą musieli się zmierzyć z potężną istotą, która uciekła ze świata umarłych. W międzyczasie w miasteczku pojawia się Mateusz, a Magda zaczyna wprowadzać go w świat słowiańskich wierzeń.

 

Seria Cmentarze Osobliwości

Maximus Opoka dowiaduje się, że jest spadkobiercą dworku. Jako że niedawno okradł swojego szefa, z chęcią przyjmuje spadek, który daje mu nadzieję na rozwiązanie jego problemów. Okazuje się jednak, że do posiadłości przynależy cmentarz, a jego zadaniem będzie pilnowanie, by żadna potworna dusza się z niego nie wydostała. Hendel prezentuje nam tutaj zupełnie nowe uniwersum z własnym systemem wierzeń i nadnaturalnych stworzeń, oddając przy tym folklorowy klimat, za który pokochali ją fani.


Ali Hazelwood

Dzień Kobiet - 8 wyjątkowych pisarek
Fot. wydawnictwo You & YA

Włoska profesor neurobiologii, pisząca również powieści pod pseudonimem artystycznym. Znana jest głównie z romansów osadzonych w środowisku akademickim i STEM (science, technology, engineering, mathematics). W swoich książkach skupia się na postaciach kobiecych, które mierzą się z różnymi wyzwaniami w środowiskach zdominowanych przez mężczyzn. Jako że sama działa w świecie nauki, oddaje jego klimat do cna autentycznie.

The Love Hypothesis

Doktorantka na amerykańskiej uczelni, Olive, postanawia udowodnić swojej przyjaciółce, że nic już nie łączy ją z byłym chłopakiem i całuje przypadkowego mężczyznę. Trafia na wykładowcę i postrach studentów, który zgadza się udawać jej chłopaka. Dziewczyna próbuje ująć miłość w naukowe ramy, jednak przekonuje się, że to wcale nie takie proste! To pełna lekkiego humoru powieść, w której wpleciono uwielbiany wątek enemies to lovers.

Nienawidzę, że cię kocham

Zbiór trzech nowel, każda o jednej z przyjaciółek. Wszystkie łączy praca naukowa, jednak ich drogi rozchodzą się, zabierając je w różne strony świata. Mara, Sadie i Hannah uwikłały się w romantyczne relacje – z byłym chłopakiem, z obcym mężczyznom i zawodowym rywalem. Lekkie historie o podgrzewającej atmosferę rywalizacji i przyciągających się przeciwieństwach.

 


Małgorzata Rejmer

Dzień Kobiet - 8 wyjątkowych pisarek
fot. Katarzyna Lasoń / Wydawnictwo Czarne

Debiutowała wierszami już jako trzynastolatka. To nie tylko powieściopisarka, ale również reportażystka, wielokrotnie nominowana i nagradzana prestiżowymi nagrodami. Przez kilka lat mieszkała na Bałkanach, a przez większość tego czasu w Tiranie, stolicy Albanii. W swojej twórczości porusza trudne tematy. Przewija się w niej przemoc w różnych postaciach, a bohaterów ukazuje niejednokrotnie w sytuacjach granicznych. W każdej ze swoich książek pozostawia przy tym niepodrabialny podpis w postaci magicznego, poetyckiego niemal stylu.

Ciężar skóry

Zbiór opowiadań, który zabiera czytelnika w podróż do Polski, Albanii i Kosowa. Bohaterowie mierzą się z różnymi problemami; są samotni, niezrozumieni, ścigani lub krzywdzeni. To kalejdoskop różnych perspektyw owianych magiczną aurą. Opowiadania są krótkie, niezwykle głębokie i często niejednoznaczne.

 

Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii

Przejmujący reportaż o Albanii w czasach komunistycznych. Na kanwie wspomnień swoich bohaterów Rejmer maluje obraz czasów, które przeszły do historii tego kraju jako jedne z najciemniejszych. To opowieści o ludziach, którzy bali się zwierzać najbliższym w obawie przed donosem, zsyłanych do obozach pracy za błahe przewinienia, o biedzie, przemocy i życiu w strachu. Naprawdę mocna lektura.


Rebbeca F. Kuang

Dzień Kobiet - 8 wyjątkowych pisarek
Fot. wydawnictwo Fabryka Słów

Amerykańska pisarka pochodzenia chińskiego. Wyemigrowała z Chin już jako czterolatka, jednak nie odcięła się od swojego dziedzictwa. To właśnie w kraju, w którym się urodziła, spędziła gap year jako 19-latka i tam też rozpoczęła pisać swoją powieść. Ukończyła filologię chińską, zajmuje się również tłumaczeniem książek. Pisze głównie fantastykę, a w jej dorobku widać wyraźne inspiracje historią i kulturą Chin. W swojej twórczości oferuje złożone portrety bohaterów, nieoczywistą fabułę i dbałość o detale.

Trylogia Wojen Makowych

Pierwsza część serii fantasy opowiada o sierocie wojennej, która dostaje się na prestiżową uczelnię dzięki swojej wytrwałości. W elitarnej szkole wojskowej będzie konkurować z uprzywilejowanymi dzieciakami, uczyć się sztuk walki i kuć do egzaminów. Silna kobieca bohaterka, intrygi polityczne, epickie bitwy, i azjatycki folklor – ta mieszanka sprawi, że zakochacie się w całej serii.

Babel, czyli o konieczności przemocy

Dziewiętnastowieczna Anglia, czyli czasy eleganckich dżentelmenów. Osierocony pół-Chińczyk Robin trafia na Wyspy, by się kształcić. Wkrótce poznaje mężczyznę, który pozornie jest identyczny jak on sam. Żyje jednak w zupełnie innym standardzie i całkowicie odmiennej bańce. Opowieść o tym, czyimi rękoma zbudowano wielkie imperia, ale nie tylko. To też niepozostawiająca złudzeń lekcja o sprawiedliwości i moralności.

Strony: 1 2

Agata Kowalczewska

Wychowana na fantastyce, od niedawna zakochana również w reportażach. Choć książki stoją wysoko na liście jej hobby, są na niej również dobre filmy, seriale i puby z planszówkami.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze