Najlepsze przygodówki w historii


Czytasz zestawienie Najlepsze przygodówki w historii


Larry 7: Miłość na Fali (1996)

Larry po ostatnim numerku w hotelu zostaje zakuty w kajdanki przez Shamarę (postać z zakończenia gry Leisure Suit Larry 6: Shape Up or Slip Out!) i okradziony. Sytuację pogarsza wybuch pożaru w pokoju, w którym przebywa. W trakcie ucieczki znajduje bilet na rejs luksusowym liniowcem HGW Babilon, gdzie podoba mu się tamtejsza Pani Kapitan Kasia. Celem Larry’ego jest wygranie konkursu „Puchar Zdobywców Pani Kapitan” i tym samym spędzenie jednego tygodnia w kabinie Pani Kapitan Kasi oraz wygranie darmowego rejsu.


Broken Sword: The Shadow of the Templars (1996)

Broken Sword to bez wątpliwości jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier gatunku. Towarzyszy graczom od wielu lat, zarówno na komputerach, jak i telefonach, gdzie spotkać możemy przeniesione starsze tytuły. Klasyczna już przygodówka point-and-click zadebiutowała w 1996 roku na PC, PSX, a 6 lat później ukazała się na Game Boyu. Grafika przypominająca kreskówki i zagadki do rozwiązywania, które wymagać będą logicznego myślenia oraz zbieranych przez nas przedmiotów w ekwipunku.


Jack Orlando (1997)

I tak oto dotarliśmy do kolejnego klasyka gatunku. Jack Orlando, to przygodówka, która posiada świetny balans pomiędzy poważnym klimatem, a sporą dozą trafnego humoru, przez co swego czasu w przygody prywatnego detektywa zagrywała się całkiem spora część młodego polskiego pokolenia. Całości dopełniała świetna grafika, której kreska idealnie pasuje do charakteru tejże przygodówki. Produkcja stanowi swoistego rodzaju kanon gier detektywistycznych i zapewne po dziś dzień przez wielu jest bardzo dobrze wspominana.


Tony Tought i Noc Pieczonych Ściem (1997)

Przed nami pozycja, która jest jedną z ikon klasycznych przygodówek. Przygody małego detektywa – Tony’ego Toughta to nie lada gratka dla każdego fana starych dobrych point&click. Gierka posiada w sobie wszystko co mieć powinna: wymagające łamigłówki, ciekawą i, co warto tutaj dobitnie zaznaczyć, nieliniową fabułę – gracz ma kompletną dowolność jeżeli chodzi o jej progresowanie, a także sporą dozę humoru, który można śmiało przyrównać do twórczości Monty Pythona. Z całą pewnością jest to gra godna polecenia.


Hokus Pokus Różowa Pantera (1997)

Seria przygodówek z Różowej Pantery wychowała chyba niejedną osobę z mojego pokolenia. To tutaj dowiadywałam się wielu mądrych rzeczy, poznałam grecką mitologię i trudniejsze słowa. Wszystko to w towarzystwie Różowej Pantery, akwizytora encyklopedii, który mówiąc głosem Cezarego Pazury, pogubił strony w pokoju młodego czarnoksiężnika. Podróżujemy więc po świecie, tym „prawdziwym” i tym mniej, odkrywamy mityczne stwory, wielkie szczury i stare babcie siedzące gdzieś na Syberii. Poznajemy przy okazji kulturę różnych krajów, rozwiązując zagadki. Wszystko po to, by pomóc małemu czarownikowi, który przypadkiem zamienił koleżankę w potwora.


Grim Fandango (1998)

Jeśli oglądaliście hit Pixara, Coco, to na pewno doskonale odnajdziecie się w Grim Fandango. Świat przedstawiony w grze jest bowiem również inspirowany meksykańskim folklorem. Wcielamy się tutaj w zmarłego Manuela „Manny’ego” Calaverę, którego zadaniem jest eskorta dusz do raju. Dobrych za życia ludzi przewozi luksusowy pociąg przemierzający całą drogę w kilka minut, lecz grzesznicy skazywani są na długą, nawet czteroletnią wędrówkę. Za sprawą Manny’ego poznajemy różne przypadki zmarłych. Jedna z takich spraw przykuwa uwagę naszego przewodnika, co doprowadza do odkrycia tajemniczego spisku. To, co wyróżnia Grim Fandango wśród innych gier, to zdecydowanie dość nietypowy świat, który dla nas jest bardzo egzotyczny. W 2015 roku ukazał się również remaster gry na PS4, PC, więc niezaznajomieni z tą produkcją mogą z łatwością ją nadrobić.


The Longest Journey (1999)

To co zdecydowanie definiuje The Longest Journey to dopracowanie. Gra jest po prostu bardzo solidnie wykonana. Przepiękna oprawa audiowizualna, dopięte na ostatni guzik przerywniki filmowe, które pojawiają się w bardzo przemyślanych momentach fabularnych, ciekawie i konsekwentnie rozwijany główny wątek fabuły. Do całości dorzucono solidny i prosty w obsłudze system sterowania i interakcji, przez co gracz w głównej mierze robi to, co w porządnej przygodówce robić powinien, a więc wpada doszczętnie w rozwój wydarzeń. Warto tutaj zaznaczyć, iż (o dziwo) również i polska wersja językowa została bardzo przyzwoicie wykonana i nie mówię tutaj jedynie o tekście, ale również, a nawet może – przede wszystkim, o dubbingu. Aktorzy podkładający głos świetnie się spisali i dorównali ogólnemu poziomowi produkcji, także warto zapoznać się z tą grą w naszym rodzimym języku.


Głupki z kosmosu (2000)

Nie pamiętam bardziej wulgarnej gry, którą miałem przyjemność ograć w dzieciństwie. Głupki z kosmosu ociekają dwuznacznością, tym bardziej zastanawiam się jak to się stało, że jako kilkulatek namiętnie się w nich zagrywałem… Gra pozwalała nam się wcielić naprzemiennie w każdego z głównych bohaterów, a czasami swoimi zagadkami naprawdę wymuszała użycia szarych komórek mózgowych. Wulgarna, dwuznaczna, zabawna i trochę dziś zapomniana, ale w niektórych kręgach kultowa.


Na Kłopoty Pantera (2000)

Druga część przygód Różowej Pantery, której w polskiej wersji po raz kolejny głosu użyczył Cezary Pazura. Tym razem musi ona rozwikłać sprawę tajemniczych zdarzeń w obozie Chili Wa-Wa.


Runaway: A Road Adventure (2001)

Runaway to typowy przedstawiciel gier przygodowych w starym dobrym stylu. Sposobem wykonania przypomina niezapomnianą serię – Monkey Island – posiada bardzo ładną dwuwymiarową grafikę wykonaną w komiksowym stylu, nowoczesny interfejs i przede wszystkim wciągającą fabułę. Głównym bohaterem gry jest Brian, absolwent wydziału fizyki. Pewnego pięknego dnia postanawia porzucić swe rodzinne gniazdko i kontynuować dalsze studia w Berkeley. Jednak jego podróż na Zachodnie Wybrzeże zostaje szybko przerwana. Pod koła jego samochodu wpada piękna kobieta Gina, która jak się później okazuje, wplątana jest w śmiertelnie niebezpieczną aferę kryminalną. Pewni ludzie pragną zdobyć tajemniczy krucyfiks, który podarował jej ojciec przed swoją śmiercią. Od tej pory oboje skazani są na ciągłą ucieczkę przed pościgiem. Przynajmniej do czasu, kiedy zdołają wyjaśnić jaka zagadka kryje się za tajemniczym krucyfiksem i kto go tak pilnie poszukuje. Do graczy właśnie należy rozwikłanie tej zagadki.


Kontynuuj czytanie zestawienia Najlepsze przygodówki w historii na następnej stronie


Strony: 1 2 3 4 5

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze