Najlepsze polskie filmy, część I: 1929-1969

Niewinni czarodzieje (1960)

Niewinni Czarodzieje" Andrzeja Wajdy I Radio Meteor UAM I Przestrzeń Filmowa I 19.04.2016 - YouTube
Kadr z filmu Niewinni czarodzieje

Film Wajdy ma wymiar kameralny, z zachowaniem niemal klasycznej jedności miejsca, czasu i akcji. To historia przypadkowego spotkania młodego lekarza (Tadeusz Łomnicki) i dziewczyny (Krystyna Stypułkowska), którzy poznają się w piwnicy jazzowej i spędzają ze sobą noc. Akcja rozgrywa się głównie w czterech ścianach mieszkania, a tło społeczne zostaje ledwo zarysowane. Niewiele też dowiadujemy się o samych bohaterach, poza tym, że noszą imiona Pelagia i Bazyli. Młodzi ludzie przybierają wobec siebie maski obojętności, ukrywając pod nimi rodzące się uczucie. Prowadzą grę pozorów i zwodniczych gestów, ulegając przy tym coraz silniejszej wzajemnej fascynacji, której jednak w ramach konwencji gry – starają się oprzeć. A wszystko to zatopione w nostalgiczno – egzystencjalnym klimacie.


Ludzie z pociągu (1961)

Ludzie z pociągu - dramat wojenny
Kadr z filmu Ludzie z pociągu

Jesień 1943 roku. Pasażerowie dwóch uszkodzonych wagonów czekają na małej stacyjce. Wśród nich znajduje się zakochana dziewczyna Anna (Janina Traczykówna) opiekująca się swoim chłopakiem-konspiratorem Piotrem (Andrzej May), młodzieniec (Maciej Damięcki), na którego w domu czeka chora na serce matka, a także wdowa (Danuta Szaflarska) zajmująca się przybraną córką o semickich rysach twarzy, szmalcownik, kilku szmuglerów i karciarze. Stacyjką zarządza zawiadowca Kaliński (Jerzy Block), którego kontroluje niemiecki policjant kolejowy. Senne oczekiwanie pasażerów rozbudza alarmująca wiadomość o kradzieży pistoletu maszynowego, który należał do policjanta.


Nóż w wodzie (1961)

Na Mazurach będą szukać zaginionej kamery i noża z „Noża w wodzie” Romana Polańskiego. Przejrzą dno jeziora Śniardwy - Gazeta Olsztyńska
Kadr z filmu Nóż w wodzie

Znany dziennikarz sportowy Andrzej (Leon Niemczyk) jedzie z żoną Krystyną (Jolanta Umecka) na jednodniowy rejs jachtem, zabiera młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz). Stara się olśnić chłopaka pozycją materialną, doświadczeniem życiowym, także żoną – zaprasza go na pokład jachtu. Na pozerstwo dziennikarza autostopowicz odpowiada postawą „młodego gniewnego”, ukrywając rozpaczliwą zazdrość i pragnienie posiadania takiego samochodu, jachtu, dziewczyny i… dużych pieniędzy.


Świadectwo urodzenia (1961)

Świadectwo urodzenia (1961) - Po napisach | z pasją o filmach
Kadr z filmu Świadectwo urodzenia

Stanisław Różewicz bohaterami swojego tryptyku uczynił dzieci i to ich oczyma oglądamy czasy okupacji. W pierwszej noweli „Na drodze” poznajemy zagubionego chłopca, który szuka swojej matki. Przygarnia go żołnierz transportujący niepotrzebne nikomu dokumenty. Wspólna wędrówka kończy się strzelaniną w lesie. W noweli „List z obozu” najstarszy z trzech braci opiekuje się domem pod nieobecność matki. Pieczołowicie pucowane buty i płaszcz ojca przebywającego w obozie podaruje radzieckiemu uciekinierowi, który przypadkowo pojawi się w ich mieszkaniu. Bohaterką noweli „Kropla krwi” jest samotna żydowska dziewczynka. Jako polska Marysia, trafia do sierocińca. Gestapowcy właśnie ją wybierają jako modelowy przykład cech aryjskich.


Jak być kochaną (1962)

Felicja, popularna aktorka, leci do Paryża. Podczas podróży wspomina swoją przeszłość. Wraz z wybuchem wojny, zakochana kobieta ukryła w swoim mieszkaniu Wiktora – ekscentrycznego, młodego aktora podejrzanego o zabójstwo kolaboranta. Raz powziętej decyzji jest wierna do końca. Kiedy zostaje napastowana przez niemieckiego żołnierza, dla dobra ukrytego za kotarą człowieka, nie broni się przed gwałtem. Aby odsunąć od siebie jakiekolwiek podejrzenia, angażuje się w niemieckim teatrze, za co po wojnie staje przed sądem. Jej wysiłki zmierzają do ocalenia ukochanego, ale Wiktor dusi się w ciasnym mieszkaniu. Jest artystą, potrzebuje widowni. Miłość Felicji mu nie wystarcza.


Gangsterzy i filantropi (1962)

Gangsterzy i filantropi - film sensacyjny
Kadr z filmu Gangsterzy i filantropi

W więziennej karetce spotykają się oskarżeni w dwóch sprawach: przestępcy, którzy pod wodzą eleganckiego i niezwykle inteligentnego „Profesora” dokonali napadu na furgonetkę bankową. Zdesperowany chemik, któremu wymówiono pracę, zrozpaczony udał się do lokalu na tzw. jednego, gdzie wzięto go za kontrolera PIH-u, oskarżony jest o przyjmowanie łapówek. Po ogłoszeniu wyroku gangsterzy trafią na wiele lat do więzienia, chemik został uniewinniony, ponieważ sąd uznał, że otrzymywał jedynie darowizny. Jego szczęście nie trwa jednak długo – radości zapomina zapłacić podatku od dochodów..


Gdzie jest generał… (1963)

Kariera przerwana w jednej czwartej. Elżbieta Czyżewska wyemigrowała z Polski mając 30 lat i 20 filmów na koncie - TVP Tygodnik – Magazyn widzów i czytelników
Kadr z filmu Gdzie jest generał…

Wiosna 1945 roku. II Armia Wojska Polskiego wypiera Niemców z okupowanych terenów. W jednym z oddziałów znajduje się szeregowiec Orzeszko, który przez swoje lenistwo, bezmyślność i prostoduszność często wywołuje poważne problemy. Załamany niechęcią towarzyszy Orzeszko wyrusza samotnie do opuszczonego zamku, gdzie natyka się na strzegącą piwnicy z winem czerwonoarmistkę Marusię. Konflikt, który między nimi wybucha, zamienia się w niechętny sojusz, gdy do zamku wkraczają Niemcy pod dowództwem generała Falkenberga. Orzeszko i Marusia wspólnie ukrywają się przed wrogiem, potem zaś biorą do niewoli samego generała. Wskutek zbiegu okoliczności ich jeniec znika akurat wtedy, gdy do posiadłości przybywa oddział Orzeszki. Kolejne nieporozumienia i dziwne przypadki prowadzą do starcia między polskimi i niemieckimi żołnierzami. Naziści kapitulują na widok pojmanego generała, a Orzeszko i Marusia wyznają sobie miłość.


Zbrodniarz i panna (1963)

Zbrodniarz i panna - Kino Polska - Telewizja dla 38 milionów Polaków
Kadr z filmu Zbrodniarz i panna

Niepozorna kasjerka bankowa Małgorzata Makowska jako jedyna przeżyła napad, w którym nieznany sprawca zamordował dwóch strażników. Kobieta jest pewna, że potrafi rozpoznać przestępcę. Zaczyna współpracować z milicją. Po fizycznej metamorfozie i z fałszywą tożsamością wyjeżdża wraz z kapitanem Ziętkiem do nadmorskiego kurortu, gdzie może zjawić się bandyta. Bohaterowie typują kilku podejrzanych, jednak nie zdają sobie sprawy, że morderca także poszukuje Małgorzaty, chcąc pozbyć się niewygodnego świadka. Rozpoczyna się pasjonująca gra w kotka i myszkę, którą dodatkowo komplikuje fakt, że między dziewczyną a milicjantem rodzi się uczucie.


Pasażerka (1963)

Pasażerka - Kino Muza
Kadr z filmu Pasażerka

Podczas podróży luksusowym statkiem Liza widzi kobietę, której twarz budzi w niej lęk i przywołuje wspomnienia. W okresie II wojny światowej Niemka była strażniczką w obozie Auschwitz-Birkenau. Na pomocnicę wybrała Martę – dumną i niepokorną Polkę. Zirytowana postawą więźniarki Liza postanowiła za wszelką cenę złamać kobietę, czyniąc z niej idealną niewolnicę. W tym celu chciała wykorzystać uczucie, jakim Marta darzyła swego narzeczonego. Esesmanka nie zawahała się także się przed wysłaniem całego komanda do karnej kompanii, co w praktyce oznaczało wyrok śmierci. Przez lata Liza była przekonana, że Marta, jedyny świadek jej zbrodni, zginęła w Oświęcimiu. Teraz dostrzega swoją ofiarę w nieznajomej pasażerce.


Upał (1964)

Upał (1964) REMASTERED. 1080p. WEB-DL. X264-J Polska Produkcja REKONSTRUKCJA CYFROWA 1080p - CDA
Kadr z filmu Upał

Panują straszliwe upały. Z tego powodu miasto jest opustoszałe. Premier wydał polecenie, aby o porządek dbali dwaj Starsi Panowie. Do pomocy przydzielono im żeńską Drużynę Przeciwudarową im. Kupały. Dowodzi nią piękna Zuzanna. Miasto odwiedza Ambasador egzotycznego państwa. Jest obrażony i składa zażalenie, gdyż nikt nie przygotował mu powitania. Wtedy Starsi Panowie starają się uspokoić gościa. Robią to z pomocą pięknej kasjerki z baru mlecznego, Basi, o której względy ubiegają się robotnik drogowy Albin, subiekt z Domu Mody, a także sam Ambasador. Grzanka, Miss Upału, także chce mieć swój udział w ratowaniu miasta. Udaje się zażegnać zaognioną sytuację. Życie w mieście ożywia wieczorny deszcz…


Kontynuuj czytanie pierwszej części zestawienia Najlepsze polskie filmy na następnej stronie


Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Łukasz

Ciekawa lista. Jako fan filmów oczywiście niektóre z tytułów oglądałem. Dzisiaj chcę nadrobić Ręce do góry (1967), zainteresował mnie enigmatyczny opis fabuły.