Popkowy Poradnik Prezentowy, czyli jakie popkulturowe prezenty sprawić bliskim pod choinkę?


KSIĄŻKI


Tak się pisze o miłości – Tysiąc uderzeń serca

Tysiąc uderzeń sercaNa wydanie Tysiąc uderzeń serca czekałam jak na szpilkach, bo już sam opis zagwarantował mi historię iście z szekspirowskiego dramatu. Szczerze mogę powiedzieć, że jest to książka niezwykła i chwytająca za serce. Nie mogłam się od niej oderwać, a głównych bohaterów pokochałam od pierwszych stron. Annika jest jedną z lepiej wykreowanych postaci, które miałam ostatnio przyjemność poznać na kartach książki. Zawsze brakowało mi idealnego wyważenia bohaterek, które są księżniczkami. Zazwyczaj są one albo urocze i potulne, albo mają ochotę tylko walczyć i od dworskich manier raczej stronią. Annika jest idealnym przykładem, że można być i jednym, i drugim, a w dodatku zachować w tym wszystkim pasję, zawziętość i dostojeństwo. Z całego serca możemy polecić każdemu, kto lubi romanse, ale także tym dopiero przekonującym się do nich.


Realistyczna historia na miarę XXI wieku – Lucie Yi nie jest romantyczką

Mało powstaje książek, dzięki którym możemy tak bardzo utożsamić się z głównymi bohaterkami, a ich problemy krążą wokół bardziej przyziemnych rzeczy: pracy, finansów, macierzyństwa. Postaci, które robią też coś innego, a nie tylko szukają tego jedynego. Nasze mamy miały Dziennik Bridget Jones. Kobietę z nadprogramowymi kilogramami, specyficznym humorem, problemem z pracą, a podczas tego wszystkiego jeszcze szukającą miłości i stabilizacji. Natomiast my otrzymaliśmy Lucie Yi NIE jest romantyczką. Historię o współczesnym macierzyństwie, związkach i odnalezieniu miłości, która wcale nie zaczyna się od gorącego romansu.

 

 


Opowieść o uzależnieniu dla nastolatków – You’d be home now

Ta powieść zachwyciła mnie przede wszystkim tym, że jest po prostu mądra. Z ust bohaterów pada wiele rozsądnych rad, gdy Emmy walczy z rozterkami sercowymi. W żadnym momencie narracja nie próbuje romantyzować wypadku i cierpienia, a o to w powieściach młodzieżowych niestety nietrudno. A co najważniejsze, realistycznie oraz szczerze pokazuje nałóg. Walka Joeya przypomina trochę film Mój piękny syn, bo jest w niej dużo wsparcia najbliższych, ale nie brakuje też porażek. W tym wszystkim próbuje się odnaleźć jego siostra, której historia pięknie pokazuje, jak możemy wspierać uzależnionych. I właśnie ze względu na target tej powieści – a zakładam, że jest skierowana do nastolatków i młodych dorosłych – te aspekty stają się jeszcze ważniejsze.


Dla tych, którzy lubią przygotować się na premierę adaptacji – Biedne istoty

Biedne istotyAkcja dzieje się w XIX-wiecznym Glasgow, gdzie Godwin Baxter pokonuje śmierć i przywraca do życia ciało młodej samobójczyni. Bella odradza się ze świadomością niemowlęcia i błyskawicznie uczy się mowy i pisma. Z tygodnia na tydzień dojrzewa coraz bardziej i jest całkowicie pozbawiona uprzedzeń. To oczywiście retelling kultowego Frankensteina. Tak jak i pierwowzór Biedne istoty pełne są filozoficznych rozważań, ale wydźwięk jest tutaj nieco inny. Alasdair Gray bierze na tapet niezależność kobiet i skupia się bardziej na kwestiach społecznych. Fabularnie Biedne Istoty nie są skomplikowane i można nawet poczuć się trochę oszukanym, jak wiele spoilerów sprzedaje sam autor we wstępie. Rzecz w tym, że akcja nie jest do końca tym, co się w tej książce liczy. To przede wszystkim błyskotliwy komentarz na cały wachlarz tematów: od pozycji kobiet po ubóstwo. A to wszystko opisane płynnym językiem i opakowane w piękne wydanie.


Dla fanów true crime Bardzo spokojna okolica. Zbrodnia w Teksasie

Bardzo spokojna okolica. Zbrodnia w Teksasie

Teksas, upalne lato 1980. Niewielkie miasteczko Wylie pełne jest rodzin jak z obrazka. Nad ogniskami domowymi młodych małżeństw czuwają pobożne gospodynie domowe. Jedna z nich zostaje nagle brutalnie zamordowana. Ta społeczność nie doświadczyła jeszcze takiej zbrodni: ofierze zadano ponad czterdzieści ciosów siekierą. Nie jest to niestety pierwsze ani ostatnie okrutne morderstwo w USA, jednak właśnie to zdaje się wzbudzać wyjątkowe zainteresowanie. Uczucie, które pozostanie z wami po lekturze, niektórzy opiszą pewnie jako dyskomfort. W końcu to jakieś czterysta stron grzebania w brudach dwóch faktycznie istniejących rodzin. Zresztą wyrok, jaki wtedy zapadł, budzi kontrowersje do dziś. Sam reportaż Bardzo spokojna okolica. Zbrodnia w Teksasie to jednak majstersztyk – wartka akcja wciąga do ostatniej strony, a bohaterów traktuje się uczciwie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów true crime.

 

Kontynuuj czytanie naszego poradnika prezentowego na następnej stronie!

Jakie prezenty pod choinkę sprawić bliskim?

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze