Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków od 17 listopada w całej Polsce. Co w programie?

Buddyjskie przypowieści z Nepalu, brutalne historie ze świata yakuzy, hongkoński hiphop i ściskające za gardło historie o boksujących się z życiem koreańskich dziewczynach. Tak porywająca mieszanka może oznaczać tylko jedno: zbliża się 15. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków!

Tegoroczna edycja Pięciu Smaków odbywa się w formule hybrydowej – organizatorzy zapraszają od 17 do 29 listopada do kina i na specjalną festiwalową platformę VOD. Zeszłoroczna, całkowicie internetowa edycja, pozwoliła na udział w azjatyckim święcie widzom z całej Polski – okazało się, że jego popularność przeszła najśmielsze oczekiwania, a atmosfera gorących dyskusji o kinie, wymiany wrażeń i emocje filmowego maratonu znalazły swoje miejsce także w wirtualnych przestrzeniach.

W tym roku wszyscy, którzy nie mają możliwości przyjechania do Warszawy, znów otrzymają dostęp do bogatego programu festiwalu: oprócz filmów, na platformie znajdą się specjalne prelekcje selekcjonerów festiwalu i materiały edukacyjne Akademii Azjatyckiej, pozwalające wejść głębiej w filmową rzeczywistość i lepiej zrozumieć jej społeczne i kulturowe konteksty. Na widzów kinowych czeka z kolei sześć dodatkowych tytułów, które prezentowane będą wyłącznie na dużym ekranie.

Arcydzieła Wong Kar Waia w festiwalowym programie

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie przegląd siedmiu odrestaurowanych arcydzieł Wong Kar Waia, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie azjatyckich twórców.

Wong Kar Wai to bez wątpienia jeden z mistrzów światowego kina, który skutecznie uwodzi kolejne pokolenia widzów. Dla wielu osób z naszego zespołu jego filmy były przełomowe, otwarły nam oczy na zupełnie nowy język kina, zachęciły, by zgłębiać ten kierunek i szukać w Azji inspiracji. Dziś, oglądane po raz kolejny, ciągle odsłaniają przed nami coś zaskakującego. To niesamowite, jak jedna i ta sama fabuła może trafiać w samo sedno emocji osób na różnych etapach życia i z różnym bagażem doświadczeń. Zabiegaliśmy o możliwość zrealizowania tej retrospektywy bardzo długo – ale jesteśmy pewni, że będzie to ogromnie ważne wydarzenie dla wielu naszych widzów

– komentuje Jagoda Murczyńska, selekcjonerka festiwalu.

Pięć Smaków 2021
Fot. Chungking Express, reż. Wong Kar Wai, Hongkong 1994

Świeże, wibrujące światłem neonów fabuły o buntownikach i niepokornych duszach. Zmysłowe, ekstatycznie eleganckie poematy o samotności i niespełnionych pragnieniach. Fascynujące portrety wielokulturowego Hongkongu i przeszywające do głębi opowieści o skrywanych głęboko emocjach. Wong Kar Wai to twórca, któremu udało się uchwycić ducha przełomu tysiącleci, kiedy powstawały jego filmy – jednak emocje czasu ciągłych przemian, niepokój bohaterów, żyjących w momencie, kiedy trudno planować spokojną przyszłość, są zadziwiająco aktualne również dzisiaj.

Najważniejsze filmy hongkońskiego autora doczekały się precyzyjnie przeprowadzonej renowacji, nadzorowanej przez samego Wonga. W wielu przypadkach Wong Kar Wai skorzystał z tej okazji, aby ulepszyć dźwięk, uzyskać proporcje obrazu czy tonację barwną, która idealnie odtwarza jego oryginalny twórczy zamysł.

W programie retrospektywy zostaną zaprezentowane:

 • Kiedy łzy przeminą (As Tears Go By, Hongkong 1988)
 • Dni naszego szaleństwa (Days of Being Wild, Hongkong 1990)
 • Chungking Express (Hongkong 1994)
 • Upadłe anioły (Fallen Angels, Hongkong 1995)
 • Happy Together (Hongkong, Japonia, Korea Południowa 1997)
 • Spragnieni miłości (In the Mood for Love, Hongkong, Chiny 2000)
 • 2046 (Hongkong, Chiny, Francja, Włochy, Niemcy 2004)
Fot. Historia południowej wyspy, reż. Chong Keat Aun, Malezja 2020
Co nowego?

Organizatorzy Pięciu Smaków trzymają rękę na pulsie: w tym roku w programie znalazły się gorące nowości z azjatyckich kinematografii, pokazujące nie tylko lokalne historie i osobiste opowieści, ale też komentujące tematy, którymi żyje cały świat. W Sekcji olimpijskiej znajdziemy trzymające w napięciu i pełne wzruszeń filmy sportowe, pokazujące ludzkie historie kryjące się za spektakularnymi rozgrywkami w świetle reflektorów. Przegląd Tajwańskiego kina queer pokaże różnorodne kino z kraju, który jako pierwszy w Azji zalegalizował jednopłciowe małżeństwa.

Nie zabraknie też filmów opowiadających o bohaterach z krajów, które w tym roku szczególnie mocno dotknęły polityczne turbulencje – Tajlandii, Hongkongu czy Chin. Szczególne miejsce festiwal poświęci Birmie, gdzie w lutym 2021 miał miejsce przewrót wojskowy. Minie wiele czasu, zanim birmańscy filmowcy będą mogli znów swobodnie opowiadać o swoim kraju – na Pięciu Smakach będzie można zobaczyć wybór fabuł i dokumentów zrealizowanych jeszcze przed dramatycznymi zimowymi wydarzeniami, pokazujących skomplikowaną lokalną rzeczywistość oczami bohaterów z dużych miast i najmniejszych prowincjonalnych miasteczek; oczami kobiet, które całe życie spędziły w partyzantce i queerowych chłopców, szukających swojej przestrzeni w tradycyjnym społeczeństwie.

Fot. Wojowniczka, reż. Jero Yun, Korea Południowa 2020

Konkursowa sekcja Nowe Kino Azji przeniesie nas między innymi do Tajlandii, Japonii, Chin, Korei i Malezji – znajdziemy tu mocne historie o rodzinnych relacjach, o spotkaniach tradycji ze współczesnością, kontrowersyjnych sprawach, które odważni bohaterowie wynoszą na światło dzienne, ale też – dzienniki z czasu pandemii, której skutki odczuli artyści ze wszystkich stron świata.

W programie Pięciu Smaków nie zabraknie także najnowszych produkcji uznanych mistrzów i filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach: zobaczymy między innymi epickie historyczne produkcje Kiyoshiego Kurosawy i Zhanga Yimou, radośnie szaloną satyrę na przemysł filmowy Siona Sono czy mityczną nepalską podróż bardzo współczesnego bohatera w reżyserii lamy Khyentse Norbu.

Daty i miejsca festiwalu, bilety

 1. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
  17-29 listopada – online
  17-24 listopada – Warszawa: Kino Muranów, Kinoteka

Karnety i bilety:

 • Ceny pojedynczych biletów na seanse kinowe:

○ Bilet normalny – 25 zł

○ Bilet zniżkowy (seanse przed godz. 17:00 w pn, wt, śr, czw i pt) – 18 zł

 • Pojedynczy dostęp online: 20 zł (wypożyczenie filmu na 48 godzin)
 • Karnet Pięć Smaków Kino+Online, w cenie 290 zł – umożliwia wstęp na wszystkie projekcje filmowe (za wyjątkiem uroczystego otwarcia) podczas festiwalu w kinach oraz dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie wideo. Ilość dostępnych karnetów jest ograniczona.
 • Karnet Pięć Smaków Online, w cenie 160 zł – umożliwia dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie wideo. Ilość karnetów online jest nielimitowana i będą dostępne w sprzedaży także w trakcie trwania festiwalu.

Karnety i bilety w sprzedaży od 26 października online pod adresem: www.piecsmakow.pl.

Na następnych stronach przegląd wszystkich sekcji i filmów, które będziemy mogli zobaczyć na festiwalu.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Mateusz Chrzczonowski

Nie zna się, ale czasem się wypowie. Najczęściej na tematy gamingowe, bo na graniu i czytaniu o grach spędził większość życia. Nie ukrywa zboczenia w kierunku wszystkiego, co pochodzi w Kraju Kwitnącej Wiśni czy też niezdrowego zauroczenia kinem z różnych zakątków Azji.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze