Popkulturowy przegląd miesiąca – najciekawsze premiery filmów, gier i komiksów lutego

Najkrótszy miesiąc w roku wcale nie oznacza, że fani popkultury ucierpią pod względem ilości ciekawych premier. Wręcz przeciwnie – w lutym czeka nas wiele godzin przesiedzianych w kinach, a także przed konsolą i komputerem. Przed wami najciekawsze premiery lutego!


FILMY


Obsesja – 2 lutego

Zobacz również: Obsesja – recenzja filmu. Stopniowe odkrywanie kart

Aktorka Elizabeth jest zafascynowana Gracie: historią jej życia, jej małżeństwem, domem, dziećmi. Korzystając z zaproszenia, szczegółowo obserwuje jej życie z bliska i coraz odważniej wkracza w świat, w którym początkowo miała być jedynie gościem. Zawodowa fascynacja z czasem przeradza się w niebezpieczną grę pozorów, w której każdy będzie pilnie strzegł swoich tajemnic – i swojej wersji prawdy.


Argylle: Tajny szpieg – 2 lutego

Bryce Dallas Howard wciela się w Elly Conway, samotną autorkę serii bestsellerowych powieści szpiegowskich, dla której ideałem jest wieczór w domu z komputerem i kotem Alfie. Ale kiedy fabuła fikcyjnych książek Elly – które koncentrują się na tajnym agencie Argylle i jego misji rozwikłania globalnego syndykatu szpiegowskiego – zaczyna odzwierciedlać tajne działania prawdziwej organizacji szpiegowskiej, spokojne wieczory w domu stają się przeszłością.


Cudowny chłopak. Biały ptak – 2 lutego

Zobacz również: Argylle. Tajny Szpieg – recenzja filmu. Na łeb na szyję

Minęło kilka lat od wydarzeń znanych z Cudownego chłopaka. Julian usunięty ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie małego Auggiego, próbuje odnaleźć się w liceum. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią. Nie umiejąc sobie poradzić z poczuciem winy izoluje się od szkolnej społeczności. Jego nieco ekscentryczna babcia wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Postanawia podzielić się z Julienem poruszającą historią swojej młodości. Jej niezwykłe losy są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Czy ta niezwykła historia miłości i walki o przetrwanie odmieni Juliana?


Dobrzy nieznajomi – 9 lutego

Nominowana do 11 nagród BAFTA historia scenarzysty filmowego Adama, który nie radzi sobie twórczym impasem. Przypadkowe spotkanie z sąsiadem Harrym zakłóca rytm jego codziennego życia. W miarę jak rozwija się między nimi relacja, Adam coraz bardziej ukrywa się we wspomnieniach i fantazjach z przeszłości w podmiejskim miasteczku, w którym dorastał, oraz domu rodzinnym, w którym jego rodzice wydają się żyć, tak jak w dniu ich śmierci, 30 lat wcześniej.


Priscilla – 9 lutego

Zobacz również: Dwie minuty do piekła – recenzja filmu

Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka Elvisa Presleya, on jest już gwiazdą rock-and-rolla. W ich niewielu wspólnych chwilach staje się dla niej kimś zupełnie nieoczekiwanym: pierwszą wielką miłością, sprzymierzeńcem w samotności i wrażliwym najlepszym przyjacielem. Jednak z czasem jej życie przypudrowane i przykryte toną różu i brokatu zmienia się w złotą klatkę.


Opadające liście – 9 lutego

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym. Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.


Bracia ze stali – 16 lutego

Zobacz również: Kos – recenzja filmu. Mit szlachty obalony

Surowy teksański ojciec – głowa rodu Von Erich – zrobi wszystko, by jego synowie osiągnęli w sporcie to, czego on sam nie zdołał. Za kulisami wrestlerskich widowisk, na punkcie których w latach 80. oszalała Ameryka, kryją się jednak brutalne treningi, złamane charaktery, przekreślone marzenia i poturbowane braterskie relacje. Rodzicielskie ambicje okazują się przekleństwem synów – na Von Erichów spada cios za ciosem. Czy niezwyciężeni dotąd bracia unikną wiszącego nad nimi fatum?


Madame Web – 16 lutego

Kolejny film z uniwersum Spider – Mana. Tym razem zobaczymy historię jednej z najbardziej enigmatycznych postaci w uniwersum Marvela – Madame Web. Po postać, która dotąd była w cieniu innych bohaterów znanych z komiksów Marvela. W rolę główną wciela się Dakota Johnson. Madame Web to historia ratowniczki medycznej, Cassandry Webb, która pracuje na Manhattanie. Okazuje się, że może mieć niezwykłe umiejętności jasnowidzenia. Poznaje trzy młode kobiety mające według jej wizji niezwykłą przyszłość. Pod warunkiem, że jej dożyją.


Sami swoi. Początek – 16 lutego

Zobacz również: Przesilenie zimowe — recenzja filmu. Nowy świąteczny klasyk

Pawlak i Kargul – bohaterowie kultowej trylogii Sami swoi, przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Podolu. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… Sami swoi. Początek to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.


Anatomia upadku – 23 lutego

Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: Czy to zrobiła?


Żegnajcie laleczki – 23 lutego

Zobacz również: Powstaniec 1863 – recenzja filmu. Nie jest dobrze…

Komedia opowie o Jamie, która opłakuje kolejne rozstanie z dziewczyną oraz o jej za spokojnej przyjaciółce Marian, która musi zmieni swój styl bycia. W poszukiwaniu nowego początku, dwójka wyruszy w improwizowaną podróż do Tallahassee, ale sprawy szybko się skomplikują, kiedy ich drogi skrzyżują się z grupą nieudolnych przestępców.


GRY


Legion Samobójców: Śmierć Lidze Sprawiedliwości – 2 lutego

Legion Samobójców: Śmierć Lidze Sprawiedliwości, to wyznaczająca trendy dla całego gatunku trzecioosobowa strzelanka tworzona przez zespół stojący za serią Batman: Arkham, w której banda złoczyńców musi dokonać niemożliwego, by ocalić świat: zabić Ligę Sprawiedliwości. Dołącz do niesławnego Oddziału Specjalnego X Amandy Waller (znanego jako Legion Samobójców), w skład którego wchodzą Harley Quinn, Deadshot, Kapitan Boomerang i King Shark. Legion niechętnie podejmuje się zlikwidowania Ligi Sprawiedliwości. Wkrocz do rozległego i dynamicznego Metropolis z otwartym światem, spustoszonego przez inwazję Brainiaca i terroryzowanego przez bohaterów, którzy kiedyś go chronili.

Platforma: PS5, XSX, PC.


The Inquisitor – 8 lutego

Zobacz również: Legion Samobójców: Śmierć Lidze Sprawiedliwości – recenzja gry

The Inquisitor to napędzana fabułą, przygodowa gra dark fantasy z elementami akcji i trudnymi wyborami moralnymi. Gra oparta na bestsellerowym Cyklu Inkwizytorskim autorstwa Jacka Piekary rozgrywa się w alternatywnej wersji świata, w którym Jezus nie umarł na krzyżu, lecz zszedł z niego i brutalnie rozprawił się ze swoimi wrogami. Od tamtych wydarzeń minęły wieki. Tysiąc pięćset lat później gorliwi inkwizytorzy strzegą czystości wiary, egzekwując silną ręką praw przesiąkniętego krwią Kościoła.

Platforma: PS5, XSX, PC.


Helldivers 2 – 8 lutego

HELLDIVERS 2 to trzecioosobowa strzelanka drużynowa, w której elitarne siły helldiversów walczą o zwycięstwo w międzygalaktycznej wojnie o wyparcie kosmicznych zagrożeń z galaktyki. Walcz w perspektywie trzecioosobowej i korzystaj z różnego rodzaju uzbrojenia (pistolety, karabiny maszynowe, miotacze płomieni) oraz manewrów (wieżyczki, naloty itp.), aby ostrzeliwać i likwidować siły wroga. Walce towarzyszy krew i odcinanie kończyn obcych wojowników. Krew pryska wokół, a gracze również giną w brutalnych okolicznościach, jeśli zostaną trafieni eksplozjami albo ostrzałem sojuszniczym. We wrogich obozowiskach na polu bitwy widać plamy krwi i rozczłonkowane ciała.

Platforma: PS5, PC.


Banishers: Ghosts of New Eden – 13 lutego

Jest rok 1695, społeczność osadników w New Eden nęka straszliwa klątwa. Jako Pogromcy stańcie się częścią ich żyć, badajcie źródła zła, odkrywajcie mrożące krew w żyłach tajemnice, eksplorujcie różnorodne krajobrazy i wchodźcie w interakcję z niezapomnianymi postaciami, których los leży w waszych rękach. Banishers: Ghosts of New Eden to zupełnie nowy tytuł stworzony przez renomowane studio DON’T NOD, znane z takich uznanych gier, jak Life is Strange oraz Vampyr. Zanurz się grze RPG akcji z intymną fabułą, która zabierze Cię w ekscytującą podróż obejmującą życie, śmierć, miłość i poświęcenia.

Platforma: PS5, XSX, PC.


Tomb Raider I-III Remastered – 14 lutego

Zobacz również: Prince of Persia: The Lost Crown — recenzja gry. Znakomity powrót serii

Lara Croft powraca! Odkryj wiernie odtworzone klasyczne przygody Lary Croft. Zagraj w trzy oryginalne przygody Tomb Raider: Kolekcja ta pozwala po raz pierwszy doświadczyć pełni wrażeń grając w pełną serię ze wszystkimi rozszerzeniami. Odkryj skarby starożytnego świata, rozwiązując zagadki i rozwikłując tajemnice, których początki zaginęły w odmętach czasu.

Platforma: PS5, PS4, XSX, Xbox One, PC, Nintendo Switch.


Mario vs. Donkey Kong – 16 lutego

Donkey Kong chciał mieć nową zabawkę Mini-Mario, ale wszystkie zostały wyprzedane. Włamał się więc do fabryki, w której są produkowane, i skradł wszystkie! Mario musi ścigać Donkey Konga i odzyskać zabawki. Odwieczna rywalizacja, która rozgorzała jeszcze na Game Boy Advance, ponownie rozpala się w Mario vs. Donkey Kong na Nintendo Switch. Z całkowicie nową szatą graficzną, rozwiązuj wszelkiego rodzaju łamigłówki i testuj swoje platformowe umiejętności, aby odzyskać skradzione Mini-Mario!

Platforma: Nintendo Switch.


Final Fantasy VII Rebirth – 29 lutego

Zobacz również: Tekken 8 – recenzja gry. Soczysta bijatyka w pełnej krasie

Final Fantasy VII Rebirth to druga odsłona projektu odświeżenia Final Fantasy VII, który w trzech odrębnych produkcjach opowiada historię gry na nowo definiującej gatunek RPG. Kultowi bohaterowie Cloud, Barret, Tifa, Aerith i Red XIII uciekli z dystopijnego miasta Midgar i ruszają w pościg za Sephirothem, bezwzględnym wojownikiem z przeszłości Clouda, dotychczas uważanym za zmarłego. To przygoda, którą mogą się cieszyć wszyscy gracze, również ci, którzy jeszcze nie grali ani w Final Fantasy VII Remake, ani w pierwowzór na PlayStation. Spodziewaj się nowego standardu prowadzenia opowieści, dynamicznej walki i rozbudowanej eksploracji rozległego świata.

Platforma: PS5.


KOMIKSY


Spider-Man Noir – 28 lutego

spider-man Mroczne przygody najtwardszego Ścianołaza ze Spiderversum! Nowy Jork, lata trzydzieste. Prohibicja, gangsterzy i… superbohaterowie? W ponurych czasach wielkiego kryzysu młody reporter Peter Parker zostaje na zawsze odmieniony przez ugryzienie pająka – postanawia wystąpić przeciwko zbrodni i korupcji jako miejski mściciel Spider-Man. A wrogów mu nie brakuje! Są wśród nich rozmaite typy: od szefów gangów, takich jak Goblin i Crime Master, po inne wersje znajomych twarzy – Kravena, Kameleona, Doktora Octopusa. Czy kusicielska Felicia Hardy okaże się przyjaciółką, czy przeciwniczką? Poznajcie przygody Spider-Mana w nowej, bardzo klimatycznej odsłonie!

 


Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2 – 28 lutego

batman Drugi tom siedmiotomowej sagi o upadku Gotham. Batman: Ziemia Niczyja to jedno z kluczowych dzieł w historii komiksów o Mrocznym Rycerzu. Crossover rozegrał się na łamach różnych tytułów związanych z Batmanem pod koniec lat 90., a jego pomysłodawcą był Jordan B. Gorfinkel. Gotham legło w gruzach po jednym z największych trzęsień ziemi, jakie kiedykolwiek nawiedziło Wschodnie Wybrzeże. Kataklizm doprowadził do niezliczonej liczby ofiar i zniszczeń, których koszty szacowane są na miliardy dolarów. Batman, Robin i Nightwing wyruszają szukać ocalałych wśród gruzów, walcząc jednocześnie ze starymi wrogami, takimi jak Clayface, Mister Freeze, Szalony Kapelusznik i inni złoczyńcy grasujący po zniszczonym Gotham. Może się jednak okazać, że Mroczny Rycerz i jego partnerzy to za mało, gdy normy społeczne zaczynają się chwiać, a mieszkańcy Gotham uciekają ze zniszczonego miasta. Czy nawet pełne wsparcie komisarza Gordona i policji wystarczy, by odbudować zniszczone miasto? A może nie ma już dla niego ratunku?


Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1 – 28 lutego

batman Trzy lata temu Bruce Wayne założył kostium Batmana, aby walczyć z szalejącą przestępczością w Gotham. Jednak z biegiem czasu jego wrogowie ewoluowali, a w mieście pojawił się nowy rodzaj przestępczości. Aby zmierzyć się nowymi zagrożeniami, Batman bardziej niż kiedykolwiek będzie potrzebował Robina, sztucznej inteligencji, którą stworzył, żeby mu pomagała. Pojawią się także nieoczekiwani sojusznicy, którzy zechcą zaoferować swoją pomoc, w tym bohater z Metropolis i człowiek w masce klauna…

 

 


 

Maksymilian Sikorski

Kinematograficzny boomer. Superbohaterskie kino omija szerokim łukiem, racząc się kolejnymi filmami ubiegłego wieku. Ponadto nałogowy konsolowiec, który większość czasu spędza na wymachiwaniu mieczem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze