Najlepsze polskie filmy, część II: 1970-1989


Czytasz ranking Najlepsze polskie filmy, część II: 1970-1989


Galimatias, czyli kogel-mogel II (1989)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Galimatias, czyli kogel-mogel II, reż. Roman Załuski

Kontynuacja opowieści o bohaterach filmu „Kogel-mogel”. Kasia i Paweł przenoszą się na wieś. Ojciec Kasi ingeruje w plany młodych. Pragnie wnuka. Kasia nie chce dziecka, marzy o studiach. Pojawia się Wolański, który obiecuje pomoc Kasi w spełnieniu jej marzeń. Dziewczyna wyjeżdża do Warszawy, skąd wraca w odmiennym stanie ku wielkiej radości rodziców.


Marcowe migdały (1989)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Marcowe migdały, reż. Radosław Piwowarski

Początek marca 1968 r. Mieszkańcy małego Lublimia czekają na dworcu, by powitać pociąg przyjaźni z Czechosłowacji. Wśród nich są uczniowie XIc i nauczyciele. Tymczasem pociąg nie zatrzymuje się. Tomek – szkolny literat i fotograf – otrzymuje od dyrektorki polecenie opisania w gazetce ściennej serdecznego przyjęcia czeskich przyjaciół i przebiegu ich wizyty. Chłopiec odmawia. Przyjaciel Tomka, Marcyś, urządza prywatkę dla całej klasy. Później chłopcy czytają w gazecie artykuł niejakiego Wilka, który opisał orgie bananowej młodzieży, odbywające się w domu Marcysia, demoralizującego polską młodzież. Wolna Europa podaje, iż w Warszawie ORMO bije studentów za „Dziady”. A rano cała szkoła maszeruje na rynek, by wziąć udział w „spontanicznym” proteście klasy robotniczej przeciw wichrzycielom oraz zademonstrować wierność wobec partii i tow. Wiesława. Tomek wiesza w szkolnej gablocie zdjęcia Oli. Jej twarzy nie widać, natomiast na pierwszym planie widnieje jej goła pupa, ze śladami pobicia. Ola została pobita przez ojca, funkcjonariusza UB. W szkole z powodu tych zdjęć wybucha skandal, Tomek zostaje zawieszony w prawach ucznia. Ratuje go Marcyś, który bierze całą winę na siebie. Wkrótce i tak będzie musiał wyjechać z Polski.


Deja vu (1989)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Deja vu, reż. Juliusz Machulski

Chicago 1925 roku, okres prohibicji. Mafioso Mick Nitsch zdradza swą „rodzinę” i informuje policję o transporcie alkoholu. Potem ucieka do ZSRR, kraju swoich przodków. Mafia dowiaduje się o tym i wydaje wyrok śmierci na zdrajcę. Zadanie to ma wykonać znakomity fachowiec polskiego pochodzenia, John Pollack. Odessa 1925, okres NEP – u. Do portu przybywa okręt z Nowego Jorku, na którego pokładzie znajduje się John Pollack. Wita go nadmiernie serdecznie ekipa powitalna. Na skutek wstrząsu Pollack traci pamięć.


300 mil do nieba (1989)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu 300 mil do nieba, reż. Maciej Dejczer

Jędrek (Rafał Zimowski) i Grześ (Wojciech Klata) mieszkają ze swoją rodziną w ciężkich warunkach. Chłopcy postanawiają zmienić swoje życie. W tym celu uciekają z domu i próbuje przedostać się do Szwecji. Ukrywają się pod podwoziem TIR-a i w ten sposób trafiają do Danii. Ich losem interesuje się pewna dziennikarka (Adrianna Biedrzyńska), dzięki której chłopcy mają szansę otrzymać azyl.


Konsul (1989)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Konsul, reż. Mirosław Bork

Debiutancka komedia sensacyjna Mirosława Borka korzysta z autentycznej historii Czesława Śliwy alias Jacka Ben Silbersteina, sławnego hochsztaplera schyłku lat 60. Śliwa ukończył szkołę podstawową i jedną klasę zawodówki, ale pracował jako inżynier-racjonalizator. Zasłynął z tego, że sprzedawał rzeczy, których nie miał. Jego najgłośniejszym wyczynem było jednak prowadzenie przez miesiąc fikcyjnego konsulatu niemieckiego we Wrocławiu: złożył nawet listy uwierzytelniające w Radzie Państwa, urządzał bankiety dla miejscowych notabli. Skazany w 1970 roku na kilka lat pozbawienia wolności zakończył barwne życie w więzieniu. Bork przewertował 15 tomów akt sądowych i dotarł do sędziego, który przewodził procesowi. Przeniósł akcję na przełom lat 70. i 80., bohatera nazwał Czesławem Wiśniakiem (w tej roli Piotr Fronczewski), i wybrał dla filmu pięć autentycznych historii, z których tylko w jednej – o szpitalnym pacjencie podającym się za dygnitarza PZPR – prawdziwy Śliwa nie uczestniczył


Ranking Najlepsze polskie filmy, część II: 1970-1989 przygotowała redakcja Popkulturowców

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze