Najlepsze polskie filmy, część II: 1970-1989


Czytasz ranking Najlepsze polskie filmy, część II: 1970-1989


Krótki film o zabijaniu (1987)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Krótki film o zabijaniu, reż. Krzysztof Kieślowski

Rzeczowy, niemal dokumentalny zapis zbrodni, bezlitośnie odartej z fabularnej fikcji. 16 marca 1987 r. Piotr Balicki (Krzysztof Globisz) zdaje końcowy egzamin adwokacki i zaprasza swą dziewczynę do cukierni w Hotelu Europejskim. Z prowincji przyjeżdża do stolicy 20-letni Jacek Łazar (Mirosław Baka). Wstępuje do zakładu fotograficznego, w którym zamawia odbitkę zdjęcia swojej młodszej, tragicznie zmarłej siostry i idzie na ciastka do tej samej cukierni. Potem wsiada do taksówki Waldemara Rekowskiego (Jan Tesarz). Na peryferiach miasta bezlitośnie dusi taksówkarza, po czym, gdy ten zdradza jeszcze oznaki życia i błaga o litość, okrutnie masakruje.


Przypadek (1987)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski

„Przypadek” uznawany za jeden z najlepszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego, to prawdziwy majstersztyk kinematografii będący wzorcem dla wielu współczesnych produkcji. Witek Długosz (wg wielu krytyków najlepsza rola Bogusława Lindy) jest studentem medycyny. Poznajemy go w momencie śmierci ojca. Ostatnie słowa, które od niego słyszy to krótka porada życiowa przekazana telefonicznie: „– Nic nie musisz, synu. – Czego nie muszę, tato? – Niczego.” Witek decyduje się przerwać studia, które wybrał pod presją ojca i chce wyjechać do Warszawy. Usiłuje zdążyć na pociąg do stolicy – ten jakże krótki moment na peronie jest kluczowy dla całego filmu. Fabuła przedstawia trzy wersje życiorysu bohatera, które zależą od tytułowego przypadku – od tego czy Witkowi uda się wsiąść do pociągu…


Kingsajz (1987)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Kingsajz, reż. Juliusz Machulski

Krasnoludki mieszkają w Szuflandi-piwnicznych pomieszczeniach biblioteki naukowej zawalonych starymi szafkami katalogowymi. Szuflandią rządzi szyszkownik Kilkujadek ze swoją policyjną świtą. Tylko oni mają dostęp do Kingsajzu, a przede wszystkim do dziewcząt, jako że w Szuflandi żyją tylko męskie krasnoludki. Po wielu zabawnych przygodach Olo, Ala i Adaś powracają do Kingsajzu.


Zabij mnie, glino (1987)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Zabij mnie glino, reż. Jacek Bromski

Groźny przestępca Malik (Bogusław Linda) ucieka z więzienia, ale porucznikowi Popczykowi (Piotr Machalica) udaje się go złapać. Gdy jednak dochodzi do rozprawy sądowej Malik (Bogusław Linda), wraz z kolegą Sewerynem (Zbigniew Zamachowski), ucieka raz jeszcze. Kontaktuje się z szefem swojej bandy, a następnie wymusza od niego pieniądze. Nieoczekiwane schronienie znajduje w Sosnowcu, u przypadkowo spotkanej lekarki Doroty (Anna Romantowska). Zdobywa nowe dokumenty i próbuje zabić Popczyka. Ten jednak częściej przebywa w pracy niż w domu więc Malik zabija przypadkowo żonę porucznika i jej kochanka.


Trójkąt Bermudzki (1987)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Trójkąt bermudzki, reż. Wojciech Wójcik

Trzej mężczyźni mieszkający w różnych miastach są przyjaciółmi z dawnych lat. Kiedyś byli znanymi alpinistami. Ich drogi rozeszły się, ale później wspólnie popełniona zbrodnia znów połączyła. Każdy z nich ma problem. Zaręczyny córki Henryka (Leonard Pietraszak), krakowskiego lekarza, zostają zerwane. Jarek (Marian Kociniak), właściciel warsztatu samochodowego w Gdańsku, liczy na spadek, ale ma kłopot z kuzynem. Ludwik (Jan Peszek), łódzki adwokat, zostaje skazany w wyniku intrygi żony i jej kochanka. Przyjaciele postanawiają spotkać się, by pomoc sobie i stworzyć każdemu odpowiednie alibi…


Piłkarski poker (1988)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Piłkarski Poker

„Drukowane” mecze, przekupni sędziowie, nieuczciwi działacze – czy tak wygląda rzeczywistość polskiej ligi piłkarskiej? Zajrzyj za jej kulisy… Plejada najlepszych aktorów oraz ciągle aktualny i gorący temat gwarantują sto pięć minut doskonałej zabawy.


Krótki film o miłości (1988)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Krótki film o miłości, reż. Krzysztof Kieślowski

Jedno z warszawskich osiedli, dwoje samotnych ludzi mieszkających w sąsiednich blokach.
Tomek (Olaf Lubaszenko) jest nadwrażliwym dwudziestolatkiem, który niedawno opuścił mury Domu Dziecka. W dzień pracuje na pobliskiej poczcie, a wieczorami uczy się języków obcych. 
Codziennie o tej samej porze, obserwuje przez lunetę swoją atrakcyjną sąsiadkę mieszkającą w bloku vis a vis. Magda (Grażyna Szapołowska) jest piękną, dojrzałą kobietą, która ma za sobą parę uczuciowych rozczarowań. Dla Tomka fascynacja piękną nieznajomą stopniowo przeradza się w pierwsze poważne uczucie. Wymyśla różne preteksty, by zbliżyć się do obiektu swojej adoracji


Kornblumenblau (1988)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Kornblumenblau, reż. Leszek Wosiewicz

Tadzik Wyczyński jest młodym człowiekiem z solidnym wykształceniem muzycznym, które wspierać ma w dziedzinie praktyki życiowej dyplom inżyniera górnictwa. Jakże płonne jednak okazują się rachuby jego rodziców pragnących zabezpieczyć go na różne koleje losu w znanym przez nich świecie, skoro los rzuca Tadzika u progu życiowej dojrzałości w tryby wojennej machiny zagłady, do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Nader przewrotne znajduje zastosowanie muzyczny talent świeżo upieczonego inżyniera, o wiele bardziej utylitarne, niż to się mogło zdawać jego rodzicom. Umiejętność grania na różnych instrumentach nie raz ratuje mu życie, pozwala przetrwać najcięższe próby, wzbić się na szczyty kariery … obozowego więźnia. „Kornblumenblau” (Bławatek) to tytuł szlagieru niemieckiego, który szczególnie upodobał sobie jeden z oświęcimskich blokowych; to zarazem jego obozowe pseudo. Tadzik wygrywaniem mu tej i innych melodii zaczyna wygrywać swoje życie.


Obywatel Piszczyk (1988)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Obywatel Piszczyk, reż. Andrzej Kotkowski

Film jest kontynuacją losów Jana Piszczyka, bohatera „Zezowatego szczęścia”. Akcja rozgrywa się w okresie przemian społecznych zachodzących po śmierci Stalina. Na tle tych wydarzeń historycznych pokazano postać niedoścignionego pechowca – Piszczyka, który po wyjściu z więzienia nie potrafi odnaleźć się w zastanej rzeczywistości. Jest typowym przykładem antybohatera, tchórzliwy i pozbawiony własnych przekonań, stara się sprawiać jak najlepsze wrażenie, odnosi jednak jak najgorsze skutki. Film jest gorzką satyrą na społeczeństwo systemu totalitarnego.


Kogel-mogel (1988)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Kogel-mogel, reż. Roman Załuski

Po emocjach związanych z egzaminami wstępnymi na wydział pedagogiki Katarzyna Solska (Grażyna Błęcka-Kolska) wraca do rodzinnej wsi. I tu czeka ją niespodzianka – rodzina bez jej wiedzy rozpoczęła przygotowania do zaręczyn z bogatym sąsiadem Kolasą (Jerzy Rogalski). Dziewczyna wpada w rozpacz, próbuje się sprzeciwić decyzji rodziców, ale zostaje zamknięta w swoim pokoju. W dniu wizyty narzeczonego ucieka przez okno i z poczty dzwoni na uczelnię. Otrzymuje mylną informację i jest przekonana, że nie została przyjęta na studia. Zrezygnowana wraca do domu i zgadza się na ślub. Tymczasem w przeddzień wesela listonosz przynosi zawiadomienie o przyjęciu na uniwersytet.


Kontynuuj czytanie rankingu Najlepsze polskie filmy, część II: 1970-1989 na następnej stronie


Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze