Najlepsze polskie filmy, część II: 1970-1989


Czytasz ranking Najlepsze polskie filmy, część II: 1970-1989


Constans (1980)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Constans, reż. Krzysztof Zanussi

Witold jest młodym pracownikiem biura wystaw zagranicznych, jest też synem zmarłego alpinisty który zginął w Himalajach. Wyjeżdża do Indii gdzie odkrywa różne ciemne interesy swego szefa i kolegów. Próbuje się temu przeciwstawić, bezskutecznie – wpada w konflikt z przełożonym i pozostałymi pracownikami. Jest szykanowany, wreszcie traci prace. Wcześniej umiera mu matka i zmuszony jest do zarabiania myciem okien w biurach i przy remontach kamienic. Interesuje się matematyką i chodzi jako wolny słuchacz na wykłady. Podczas remontu jednej z kamienic przypadkowo oderwany kawałek gruzu trafia przechodzącą dziewczynkę. Tragiczny wypadek szokuje Witolda…


Znachor (1981)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Znachor, reż. Jerzy Hoffman

Profesor Rafał Wilczur, od którego odeszła żona z córeczką, szuka zapomnienia w alkoholu. Ranny w głowę, traci pamięć i błąka się po okolicy. Aby uniknąć aresztowania za włóczęgostwo, kradnie cudzy akt urodzenia. Jako Antoni Kosiba znajduje schronienie na wsi. Operuje kalekiego syna młynarza i wkrótce zyskuje sławę znachora. Miejscowy lekarz, zazdrosny o sukces, grozi mu sądem za nielegalne wykonywanie praktyki lekarskiej.


Konopielka (1981)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Konopielka, reż. Witold Leszczyński

W podupadłej wsi na Białostocczyźnie pojawia się nauczycielka, która zakłóca swoim przyjazdem dotychczasowy rytm wiejskiego życia. Jej rewolucyjne pomysły spotykają się z oporem chłopa Kaziuka, który niechętny jest wszelkim zmianom (np. jedzeniu sztućcami z osobnych talerzy). Jednak wdzięki nauczycielki są dla Kaziuka mocnym argumentem do przewartościowania dotychczasowych poglądów.


Wielka majówka (1981)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Wielka majówka, reż. Krzysztof Rogulski

Kilkunastoletni Rysiek (Zbigniew Zamachowski) ucieka z zakładu opiekuńczego, włamuje się do willi i kradnie milion złotych. Zaprzyjaźnia się z Julkiem (Jan Piechociński), hochsztaplerem, z którym wiodą beztroskie życie pełne wrażeń. Kupują nowe ubrania, samochód, wynajmują apartament w hotelu „Victoria”. Rysiek zakochuje się w Agnieszce (Anna Moczkowska).


Dreszcze (1981)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Dreszcze, reż. Wojciech Marczewski

Rok 1955. Trzynastoletni Tomek Żukowski będący świadkiem brutalnego aresztowania ojca przez SB zostaje zakwalifikowany na obóz szkoleniowy. Pod wpływem uczucia do druhny-przewodniczki, fanatycznej działaczki wierzącej w komunistyczną propagandę, przechodzi psychiczną metamorfozę. Film skupia się na momencie załamania ideałów pokolenia ZMP i stawia pytanie o dalszy los umysłów zwichniętych demagogią.


Vabank (1981)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Vabank, reż. Juliusz Machulski

Debiut fabularny Juliusza Machulskiego. Film łączy elementy czystego kryminału spod znaku Alfreda Hitchcocka ze stylizacją retro. Akcja toczy się w scenerii warszawskiej w latach trzydziestych. Doświadczony kasiarz Kwinto (Jan Machulski) opuszcza właśnie więzienie i obmyśla zemstę na Kramerze (Leonard Pietraszak), właścicielu banku, który przed laty namówił go na włamanie, a następnie zadenuncjował policji.


Kobieta samotna (1981)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Kobieta samotna, reż. Agnieszka Holland

Tytułową bohaterką jest kobieta w średnim wieku, pracująca jako listonoszka w jednej z dzielnic Wrocławia. Na co dzień spotyka ją szereg trudności i przeszkód. Prowadzi życie mieszkaniowe na niskim poziomie, doświadcza nieprzychylności sąsiadów, ciężko znosi trudy swojej pracy. Dodatkowo w pojedynkę zajmuje się wychowaniem nieślubnego dziecka. Sytuację pogłębia frustracja po śmierci ciotki, którą się opiekowała, gdy wychodzi na jaw fakt, że zmarła nie zapisała dla niej spadku. Nagłe zmiany następują z chwilą poznania młodszego mężczyzny, niepełnosprawnego rencisty. Między obojgiem pojawia się uczucie.


Wojna światów – następne stulecie (1981)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Wojna światów – następne stulecie, reż. Piotr Szulkin

28 grudnia 2000 roku jest dwunastym dniem pobytu Marsjan na Ziemi. Zniewolone przez obcych społeczeństwo sterowane jest przez ogromną machinę telewizyjną, której naczelne hasło brzmi: „To my tworzymy rzeczywistość”. W istocie telewizja narzuca społeczeństwu wszystkie normy i ustala wartości. Sytuację tą chce przerwać popularny prezenter telewizyjny, Iron Idem (Roman Wilhelmi).


Człowiek z żelaza (1981)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Człowiek z żelaza, reż. Andrzej Wajda

Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka.


Przesłuchanie (1982)

Najlepsze polskie filmy
Kadr z filmu Przesłuchanie, reż. Ryszard Bugajski

Jeden z najgłośniejszych filmów w historii polskiego kina. Osadzona w realiach Polski lat pięćdziesiątych wstrząsająca historia młodej dziewczyny (wielka kreacja Krystyny Jandy, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes 1990), niewinnie aresztowanej przez UB. W ciągu długich miesięcy okrutnego śledztwa trwa zmaganie oprawców z ofiarą, walczącą o swoje człowieczeństwo.


Kontynuuj czytanie rankingu Najlepsze polskie filmy, część II: 1970-1989 na następnej stronie


Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze