Najlepsze książki 2023 roku

Nowy rok, nowe książki – i nowe rankingi książek, rzecz jasna. 2023 zapowiada się na rynku książkowym całkiem obiecująco. Po które tytuły jednak najbardziej warto sięgnąć? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej – oto aktualizowane na bieżąco zestawienie najlepszych książek 2023 roku!


Zobacz również:

Najlepsze filmy 2023 roku

Najgorsze z najgorszych – te popkulturowe produkcje 2023 roku trzeba omijać!

Najlepsze książki na zimowe wieczory


STYCZEŃ


Lucie Yi NIE jest romantyczką

Lucie Yi NIE jest romantyczką

Lucie Yi, konsultantka zarządzania, ma dosyć czekania na Tego Jedynego. Chce zostać mamą, jednak po dramatycznym zerwaniu, które doprowadziło ją na skraj załamania nerwowego w sklepie z artykułami dziecięcymi, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Rejestruje się na portalu dla współrodziców z wyboru, aby znaleźć odpowiedniego partnera do prokreacji – w związku tak platonicznym, jak to tylko możliwe. Mało powstaje książek z gatunku romans, dzięki którym możemy tak bardzo utożsamić się z głównymi bohaterkami, a ich problemy, oprócz szukania drugiej połówki, krążą też wokół bardziej przyziemnych rzeczy: pracy, finansów, macierzyństwa. W Lucie Yi NIE jest romantyczką jednak mamy do czynienia właśnie z czymś takim. Lauren Ho naprawdę napisała książkę na miarę XXI wieku – błyskotliwą, nowoczesną i wbrew pozorom jedną z najbardziej romantycznych – bo realistycznych – historii, jakie znamy. Bardziej dogłębną recenzję tego tytułu w naszym wykonaniu możecie znaleźć o tutaj.


Late to the Party

Najlepsze książki 2023 roku - Late to the party

Codi nigdy nie była na imprezie i nigdy nie zarwała nocy na mieście. Zamiast tego wraz z dwójką najlepszych przyjaciół, Maritzą i JaKorym, większość czasu spędza w piwnicy, oglądając Netflixa. I kiedy pewnego dnia Maritza i JaKory proponują wspólne wyjście na imprezę, Codi ma poważne wątpliwości. Te imprezy nie są dla takich jak oni, tylko dla fajnych i popularnych. Swego czasu bohaterowie queer w literaturze przedstawiani byli głównie jedną cechą: ich orientacją, jakby to ona definiowała cały ich charakter. Oczywiście od tamtej pory wiele się zmieniło, ale niesmak pozostał. Daliśmy jednak szansę Late to the party i zakochaliśmy się. Kelly Quindlen przekazuje jedną z ważniejszych prawd życiowych: nie wszystkie relacje trwają wiecznie. Autorka obrazuje, jak wiele może zniszczyć brak odpowiedniej komunikacji. Late to the party to nie tylko książka dla młodszych, ale również i starszych, bo takie problemy nie dotyczą wyłącznie nastolatków – potrafią ciągnąć się za nami również w dorosłości.


Wszyscy jesteśmy łotrami

Najlepsze książki 2023 roku - Wszyscy Jesteśmy Łotrami

Co pokolenie, gdy wschodzi Krwawy Księżyc, siedem rodzin z odległego miasta Ilvernath wyznacza mistrza, który walczy w Turnieju na śmierć i życie. Nagroda? Wyłączna kontrola nad tajnym źródłem wysokiej magii. Wygrać może tylko jedna rodzina. Wszyscy jesteśmy łotrami, ogłaszane mianem drugich Igrzysk śmierci, narobiła apetytu osobom spragnionym mordu i bezlitosnych bohaterów. Nic bardziej mylnego! Wszyscy jesteśmy łotrami to powieść o grupie nastolatków z dysfunkcyjnych rodzin, które dorastały pod ogromną presją. Główni bohaterowie nie są złoczyńcami. Są jednak postaciami złożonymi, ciekawymi, pełnymi sprzeczności, skonfliktowanych uczuć i strachu. Powieść istotnie wciąga, a sam styl pisarski robi wrażenie. Narracja jest niemal bajkowa – i to mnie kupiło. Bohaterowie to osoby z krwi i kości, z którymi trudno nie sympatyzować. A nie powinnam tego robić, wszak to miały być bezlitosne łotry. I to chyba mój największy zarzut. Bądźmy poważni! Kiedy obiecujecie croissanta z czekoladą, nie dawajcie 7 Day’sa. To naprawdę nie jest to samo.


LUTY


Lady Gaga: Applause

Lady Gaga: Applause

Jaka jest Gaga, gdy schodzi ze sceny? Choć wizerunek Gagi jest szokujący i nierzadko bulwersujący, tak naprawdę to szalenie pracowita i wytrwała artystka, która skutecznie realizuje wszystkie swoje wizje i plany. W biografii znajdziemy wypowiedzi gwiazdy, w których tłumaczy, kim się inspirowała, jak konsekwentnie budowała swoją legendę i jaką cenę płaci za sukces. Annie Zaleski dba, żeby biografia ikony była żywa i tak szeroko opisuje piosenki oraz brzmienia, że warto z tej lektury zrobić sobie bogate doświadczenie. Tak jak autorka w wokalistce, należy rozsmakować się w pięknie wydanej pozycji, dać sobie z nią czas i zgłębiać treść, z której wyłania się nam Lady Gaga – majestatyczna i podziwiana.


Wszystkie nasze granice

Wszystkie nasze granice

Gaia Gilchrist zaczyna studia na Uniwersytecie Walta Whitmana w Bostonie. Pragnie zapomnieć o trudnej przeszłości i w pełni skupić się na rozwijaniu swojego warsztatu literackiego. W tym celu zmuszona jest zapisać się na wymagane na pierwszym roku zajęcia prowadzone przez Edgara Johanssona – profesora kreatywnego pisania słynącego z kontrowersyjnych metod. Sytuacja nieoczekiwanie komplikuje się jeszcze bardziej. Gaia dowiaduje się bowiem, że zajęła pokój po zmarłej studentce, do której jest bardzo podobna fizycznie. Choć Edgarowi niczego nie udowodniono, znajomi dziewczyny oskarżają mężczyznę o udział w zabójstwie. Natalia Brożek stworzyła klimatyczną i niepowtarzalną historię, w której zagłębicie się od razu i nie będziecie mogli się oderwać. Age gap, dark academia i w dodatku morderstwo w tle — czego chcieć więcej? Wszystkie nasze granice to zdecydowanie książka, która, mimo że krótka, zostanie z wami na dłużej.


You’d Be Home Now

You'd Be Home Now

Przez całe życie mówiono Emory, kim ma być. W mieście – bogatą dziewczyną, praprawnuczką założyciela młyna. W szkole – młodszą siostrą seksownej Maddie Ward. Po powrocie do domu: odpowiedzialną córką, opiekunką Joeya – starszego brata, ćpuna. Konsekwencje jego uzależnienia są tragiczne – powodują wypadek samochodowy, w którym ginie Candy MontClaire. Życie rodzeństwa wywraca się do góry nogami. Z You’d Be Home Now można wynieść naprawdę dużo dobrego. To, że naszym zdaniem jest to fantastyczna powieść dla młodzieży, jest już raczej jasne. Nie oznacza to jednak, że znudzi starszych odbiorców – a nawet wręcz przeciwnie! Emmy ma do powiedzenia kilka ciekawych rzeczy również bezpośrednio do dorosłych. Tytuł ten więc nadaje się świetnie zarówno dla młodszych, jak i starszych.


MARZEC


Piąty Kier

Piąty Kier okładka

Kilka tygodni przed Wystawą Światową w Chicago w 1893 roku spotykają się przeżywający kryzys twórczy Henry James oraz Sherlock Holmes, który sfingował swą śmierć, gdy doszedł do wniosku, że nie jest rzeczywistą postacią. Ta nietypowa para usiłuje rozwikłać zagadkę śmierci Clover Adams – żony historyka Henry’ego Adamsa, potomka aż dwóch prezydentów USA, a zarazem przyjaciela Jamesa. Fakt, że Holmes jest przekonany o swojej fikcyjności, poważnie komplikuje śledztwo, któremu w dodatku towarzyszy złowrogie nazwisko Moriarty. Banalna z pozoru sprawa samobójstwa prowadzi bohaterów na trop międzynarodowego spisku. Piąty Kier powinien usatysfakcjonować zarówno fanów Sherlocka Holmesa, jak i osoby, które dotychczas nie miały z nim nic wspólnego. Ciekawa intryga, kompleksowi bohaterowie oraz niepowtarzalny klimat dziewiętnastowiecznej, amerykańskiej klasy wyższej wciąga i zapewnia rozrywkę na długie wieczory.


A jeśli jesteśmy złoczyńcami

A jeśli jesteśmy złoczyńcami

Elitarny college artystyczny, kolebka spektakularnych talentów i nieposkromionych ambicji. Siedmioro studentów aktorstwa, połączonych silną więzią przyjaźni, odgrywa w życiu podobne role jak na scenie: bohatera, złoczyńcy, tyrana, kusicielki, pierwszej naiwnej, statysty. Jednak z upływem czasu rywalizacja zaczyna być bezwzględna, a uczucia stają się zabójcze. Gdy sztuka niebezpiecznie zbliża się do życia, jeden z aktorów ginie. Pozostali mają przed sobą największe wyzwanie w swojej aktorskiej karierze: przekonać policję i siebie nawzajem, że są niewinni. Istnieją książki, o których mówi się, że albo je kochasz całym sercem, albo nienawidzisz. Dokładnie tak jest w przypadku A jeśli jesteśmy złoczyńcami. Nie każdy zrozumie fenomen nurtu dark academia, nie zrozumie piękna, jakie można odnaleźć w sztuce, a tym bardziej niewielu dostrzeże, że obsesja bierze się z niepohamowanej pasji i miłości. Nasze serca jednak udało się tej powieści skraść i z pewnością będziemy jeszcze do niej wracać.


Zwykli Śmiertelnicy

Zwykli śmiertelnicy

Charlie i Reg mają ogromne doświadczenie w byciu nastolatkami. Jako wampiry byli nimi od… dłuższego czasu. Mniej więcej od stu lat. Jako piękne, potężne i nieśmiertelne stworzenia korzystają z tego, ile się da. Jednak jeden mały błąd sprawił, że spotkała ich kara gorsza od śmierci: życie. A dokładniej powrót do zwykłej śmiertelności w ciałach nastolatków. Nagle Charlie musi poradzić sobie z problemami młodych osób, łzami i – co najgorsze – z liceum. Sytuacja zaczyna się zmieniać, kiedy razem z bratem znajduje grupę przyjaciół, w tym cudownie przystojnego Dextera. I chociaż Charlie oddałaby wszystko, by znów stać się wampirem, zaczyna doceniać niektóre z nowych doświadczeń, jakie przynosi jej bycie człowiekiem. Powieść Zwykli śmiertelnicy jest dobra do przeczytania, aby oderwać się od codzienności i trochę się pośmiać. Jeśli szukacie więc jakiejś młodzieżówki, która ma wątek z wampirami oraz jest dość zabawna, to ta książka będzie dobrym pomysłem.


KWIECIEŃ


Dungeons & Dragons. Złodziejski Honor. Powieść

Dungeons & DragonsDrużyna złodziejaszków oraz grupa przypadkowych poszukiwaczy przygód, z bardem Edginem i wojowniczą Holgą na czele, udają się do miasta Neverwinter. Jednak dawni wrogowie nie dają im spokoju szukając zemsty za przewinienia z przeszłości, a sprawy przybierają niebezpieczny obrót. Nowelizacja, zupełnie tak jak i film, to absolutna jazda bez trzymanki, tyle że w zmienionej formie. Książkowa adaptacja Dungeons & Dragons przepełniona jest akcją, humorem i masą barwnych, ciekawych bohaterów. Zaprawiony w bojach autor, David Lewman, idealnie uchwycił ton scenariusza, tworząc bardzo lekką i przyjemną nowelkę. To bardzo przyjemna, zabawna lektura w bardzo przystępnej cenie i z najlepszym w historii świata smokiem na okładce. Nagłe zakończenie pozostawia spory niedosyt, niemniej książka ta to gwarant dobrej zabawy.


Nevermore. Kruk

W Nevermore. Kruk poznajemy Isobel Lanley, która w życiu miała już wszystko. Chłopaka, popularność, była kapitanem drużyny czirliderek. Niestety musiało to przepaść przez projekt zadany przez pana Swansona realizowany w parach. Isobel przydzielono do Varena – niesympatycznego i małomównego gota, z którym nie rozmawia nikt z klasy. Niestety przy bliższym spotkaniu nie okazuje się wcale lepszy. Chłopak ma jednak coś, czego potrzebuje Isobel – wiedzę na temat Edgara Alana Poego. Gdy tylko przystąpili do realizacji projektu, wokół nich zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Isobel widzi istoty nie z tego świata; słyszy szepty, które podążają za nią na każdym kroku. W jej życiu pojawił się mrok, a wszystko to za sprawą Varena. Jest to książka wciągająca, stojąca dobrze rozbudowanymi bohaterami oraz oryginalną fabułą. Gwarantujemy, że kiedy tylko zaczniecie, nie będziecie mogli jej odłożyć. A my czekamy już na kolejny tom przygód Isobel i Varena, bo ich wspólna historia zdecydowanie dopiero się zaczyna


Następca Tronu

Następca tronu, Holly Black, wydawnictwo Jaguar, young adult, elfy

W Elfhame miłościwie panuje Najwyższy Król Cardan, a pochodząca z ludzkiego rodu Pani Judy sprawuje rządy razem z nim. Uważany przez wszystkich za następcę tronu Dąb wyrósł tymczasem na krzepkiego młodzieńca, który zamiast gnuśnieć na niekończących się biesiadach i opływać w dostatki, podejmuje śmiertelnie niebezpieczną misję. Stawka w tej grze jest przerażająco wysoka, chodzi bowiem o ocalenie Elfhame w ostatecznym starciu z Nore, zdetronizowaną władczynią Zębatego Dworu. Podlega jej armia wynaturzonych potworów skleconych z wyjątkowo mrocznej magii, patyków oraz ludzkiego truchła. Następca tronu zabrał nas z powrotem na kilka godzin do okrutnej krainy elfów, którą pokochaliśmy parę lat wcześniej i którą nadal uwielbiamy. Lektura przyniosła nam wiele emocji, ale przede wszystkim masę szczęścia. Pokochaliśmy głównych bohaterów, uwierzyliśmy zarówno w nich, jak i w ich relacje. Zaangażowaliśmy się w tę świetnie napisaną historię i chcemy więcej – szybko i dużo.


MAJ


Słuchacz

1934 rok, Luizjana. Wielki Kryzys, bieda i głód zaglądają do oczu niejednego Amerykanina. Ale są tacy, którzy się w tych ciężkich czasach doskonale odnajdują. Pozbawieni skrupułów, bezwzględni, okrutni i chciwi. Szukają każdej okazji do łatwego zarobku. John „Bielutki” Partlow i Ginger LaFrance to jedni z nich. Planują coś większego niż zwykłe oszustwa – w ich głowach rodzi się plan porwania dla okupu. Doskonale zorganizowaną intrygę psuje im jednak Curtis Mayhew, pracujący na dworcu kolejowym w Nowym Orleanie, młody czarnoskóry mężczyzna, który posiada niezwykły dar. Słyszy rzeczy których inni nie słyszą, słyszy słowa które nawet nie zostały wypowiedziane. Traf chciał, że pewnego dnia usłyszał wołanie o pomoc… Słuchacz zbił nas z nóg. Przeczytany jednym tchem trafia na listę książek, do których będziemy wracać. Historia się nie znudzi, napięcie nie ucieknie mimo poznanego zakończenia, a język i sposób prowadzenia opowieści z pewnością jeszcze nie jedno w sobie kryją.


Tysiąc Uderzeń Serca

Księżniczka Annika po zaginięciu ukochanej matki i utracie wsparcia w ojcu czuła, że traci władzę nad własnym życiem. Król zmusił ją do małżeństwa bez miłości. Ten związek miał umocnić ich pozycję oraz sytuację polityczną. W oddalonym o kilometry miejscu Lennox wstąpił tymczasem do armii Dahrainu, aby odzyskać swoje utracone królestwo. Zrobi wszystko, żeby jego lud zajął należne mu miejsce w Kadierze, jego domu. Gdy ta dwójka stanęła sobie na drodze, jedyne uczucie, które potrafili do siebie żywić, to nienawiść. Przeznaczenie miało dla nich jednak zupełnie inne zakończenie, a ich miłość zaczęła brzmieć jak dźwięk tysiąca uderzeń serca. Kiera Cass stworzyła Tysiąc uderzeń serca, używając znanych motywów i schematów. Przeobraziła to jednak w przepiękną historię o walce za swój kraj, determinacji i miłości. Jesteśmy dumni, że mogliśmy objąć pierwszym patronatem tę książkę i serdecznie polecamy ją każdemu, kto lubi romanse, ale także tym dopiero przekonującym się do nich.


Wespertyna

WespertynaArtemizja szkoli się, aby zostać Szarą Siostrą. Jej zadaniem będzie przygotowywanie ciał zmarłych, tak by ich dusze mogły odejść w zaświaty. Rytuały pozwalają nie zmienić się w demony polujące na żywych. Podczas oblężenia klasztoru dziewczyna uwalnia groźnego demona Piątego Rzędu, który ma im pomóc w obronie. W splocie wydarzeń Artemizja prosi prastarego demona, żądnego zemsty, by wspomógł ją w pokonaniu Starej Magii. Wespertyna pochłonęła nas w swój mroczny świat, nie pozwalając oderwać się nawet na chwilę. Jest to historia, która zdecydowanie odnajdzie miejsce w sercach innych czytelników. Mimo że to jednotomówka, skrycie liczymy na kontynuację ze względu na otwarte zakończenie. Mamy nadzieję, że Artemizja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.


CZERWIEC


Trupia Otucha

trupia otucha

Chełmno, rok 1942. Saul Laski jest jednym z więźniów nazistowskiego obozu zagłady. Okazuje się jednak, że machina zagłady wprawiona w ruch przez Hitlera to nie jedyne zagrożenie, jakie go tam czeka. Wpada bowiem w szpony pradawnego Zła, przy którym okrucieństwo SS-manów jest dzieciną igraszką. Saulowi udaje się jednak przeżyć. Przez kolejne niemal 40 lat jego życie podporządkowane jest tropieniu tajemniczych istot, które stoją za najmroczniejszymi wydarzeniami współczesnej historii. Posiadają one niezwykły talent: potrafią wpływać na umysły zwykłych ludzi, manipulować nimi i sterować wedle swoich potrzeb i pragnień, by zaspokajać najmroczniejsze żądze. W końcu jednak popełniają błąd, a Saul w towarzystwie równie zdeterminowanych pomocników wyrusza na krucjatę. Dan Simmons trafił na perełkę, kiedy rozwijał pomysły w Trupiej Otusze, ale wymagała ona jeszcze dokładniejszego wypolerowania – ogołocić kilka warstw i miałby idealny kamień.


Zaginione z Willowbrook

Zaginione z WillowbrookSzesnastoletnia Sage jest wychowywana przez ojca. Jej siostra bliźniaczka Rosemary zmarła sześć lat wcześniej na zapalenie płuc. Matka sióstr zginęła w wypadku. Pewnego dnia Sage podsłuchuje rozmowę telefoniczną i dowiaduje się, że ojciec ukrywa przed nią szokującą tajemnicę. Rosemary żyje i do niedawna przebywała w Instytucie Willowbrook na Staten Island, jednak kilka dni wcześniej zaginęła. Kiedy Sage, szukając siostry, pojawia się w Willowbrook, personel myli ją z zaginioną Rosemary i siłą zamyka w ośrodku. Wtedy zaczyna się prawdziwy koszmar. Zaginione z Willowbrook na pewno jest to książka warta uwagi. Ellen Marie Wiseman w punkt oddała realia czasów oraz wydarzenia, które rozgrywały się w Willowbrook State School. W posłowiu możemy znaleźć również wydarzenia czy osoby, którymi została zainspirowana autorka. Tym sposobem obdziera ośrodek z okrutnych tajemnic, pokazując prawdę o tym miejscu, ubraną w otoczkę siostrzanej miłości i determinacji.


Tropiciel Skarbów

Fakty i mity w filmach o Indianie JonesieIle prawdy kryje się za postacią uwielbianego przez ludzi na całym świecie Indiany Jonesa? Arka Przymierza, Święty Graal, podziemne sanktuaria, kryształowe czaszki, zaginione miasta Amazonii, tajemnicze starożytne zabytki… To nie wymysły filmowców. Indiana Jones również miał swoje pierwowzory: średniowiecznych krzyżowców, wiktoriańskich pasjonatów, hitlerowskich fanatyków, szalonych milionerów… W tej historii nie zabraknie też zaskakujących polskich wątków! Poznajcie wszystkie prawdziwe krucjaty poprzedników i następców Indiany Jonesa… Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie to bez dwóch zdań gratka dla fanów Indiany Jonesa. Może jednak zainteresować każdego, kto mniej lub bardziej pasjonuje się tą trochę tajemniczą i niezbadaną sferą historii. Choć to lektura szybka i przyjemna, ma w sobie coś, co inspiruje do dalszych poszukiwań.

Strony: 1 2

Patrycja Grylicka

Fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze