Najlepsze książki 2023 roku


LIPIEC


Dziedzictwo Usherów

Dziedzictwo UsherówTytuł przywodzi na myśl Zagładę domu Usherów Poego – no i słusznie. Bohaterami powieści są bowiem potomkowie tych właśnie Usherów. Akcja dzieje się jednak współcześnie, a mieszkający w odludnej rezydencji niedaleko Asheville w Północnej Karolinie Usherowie zajmują się produkcją i handlem bronią, na czym zbili fortunę. Ich dom budzi powszechną trwogę wśród mieszkańców okolicy, powtarzane szeptem plotki mówią, że to siedziba zła. Rix Usher chce odciąć się od mrocznej przeszłości swojej rodziny, ale gdy jego ojciec umiera nie ma wyboru – musi wrócić. Stara rezydencja ma bowiem swoje tajemnice… i potrzeby. W Dziedzictwie Usherów otrzymaliśmy bardzo dobrze rozwiniętą fabułę, świetnie wykreowanych bohaterów oraz niepowtarzalny klimat grozy. Historia wciąga i zdecydowanie trudno się od niej oderwać.


Świat Przeistoczonych. Bez prawa do błędu

Bez prawa do błędu okładkaŚwiat Przeistoczonych zawrócił ludziom w głowach. Niezwykła grafika, która mogła śmigać nawet na najprostszych telefonach. Intuicyjny interfejs ułatwiający grę smartfonowym laikom. Intensywna kampania reklamowa obecna w każdym telewizorze, smartfonie i tablecie. Kilka dni przed premierą produkcja miała już rzeszę fanów pragnących tylko jednego – Godziny X. Właśnie tak tajemniczy deweloperzy nazwali moment premiery gry. Lecz czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę, do czego doprowadzi Godzina X? Czy ludzie są gotowi zapłacić cenę, której żąda od nich Świat Przeistoczonych? Bez prawa do błędu pozytywnie nas zaskoczyło. Czytanie, jak ktoś gra, okazało się znacznie ciekawsze, niż początkowo brzmiało. Historia Marka, choć on sam w sobie nie należy do najbarwniejszych protagonistów, jakich znam, naprawdę wciąga, zaś przystępna forma tylko dodatkowo motywuje, by pochłonąć książkę w całości w zaledwie kilka wieczorów.


To, czego nie mówię

To, czego nie mówięMinęły dwa miesiące, od kiedy szesnastoletnia Lily znalazła swoją starszą siostrę w kałuży krwi po próbie samobójczej. Po tym traumatycznym doświadczeniu Lily stara się wypierać uczucia, które ją przerastają. Ignorowanie ich staje się trudniejsze, gdy siostra wraca z leczenia w ośrodku psychiatrycznym. W tym samym czasie w szkole pojawia się nowy uczeń – Micah, który zna siostrę Lily z ośrodka. Micah i Lily wspólnie przygotowują pewien wyjątkowy projekt poetycki. Za jego sprawą dziewczyna dostrzega, że tak usilnie tłumione do tej pory emocje i słowa desperacko domagają się jej uwagi i uwolnienia. Pytanie tylko, jak zareaguje Micah, gdy pozna prawdziwą Lily… Mamy tu świetną historię, wiarygodnych bohaterów i przejmujący obraz nastolatków, którzy mierzą się z dorastaniem i swoim zdrowiem psychicznym. Nawet jeśli potrzebujesz pomocy, nie jesteś zepsuty czy wybrakowany – to piękne przesłanie rekompensuje schematyczne pomysły i hollywoodzkie zakończenie.


Błyski w mroku

Błyski w mrokuGdy Chloe Davis miała dwanaście lat, w jej rodzinnym miasteczku na amerykańskim Głębokim Południu zaczęły znikać nastoletnie dziewczęta. Nim parne luizjańskie lato dobiegło końca, ojciec Chloe został zatrzymany w związku z zaginięciami, a cała ich dotąd szczęśliwa rodzina dosłownie rozpadła się na drobne kawałki. Teraz, 20 lat później, Chloe pracuje jako psychoterapeutka i jest już prawie gotowa uznać, że jej życie wróciło na właściwe tory. Ale wystarczy jeden telefon od dziennikarza, który zadaje niewygodne pytania o przeszłość, aby koszmar ożył na nowo. Zbliża się 20 rocznica zaginięć, a Chloe będzie musiała zweryfikować, co wówczas było prawdą, a co jedynie wytworem dziecięcej wyobraźni. Błyski w mroku to ciekawa propozycja dla fanów thrillerów. Narracja pierwszoosobowa angażuje, sprawia, że chce się poznać dalszą część historii. Pomimo przewidywalności, bawiliśmy się bardzo dobrze podczas lektury, a finalne sceny dość mocno przeżywaliśmy.


SIERPIEŃ


Cyberpunk 2077: Bez przypadku

Bez przypadku okładkaSzóstka nieudaczników, na pozór zwykłych ludzi, zostaje zaszantażowana i zmuszona do przeprowadzenia napadu niemożliwego. Nie znają się nawzajem, nie wiedzą, co mają ukraść. Powoli odkrywamy, kim tak naprawdę są: były żołnierz, tancerka z nocnego klubu, korporatka negocjatorka, sześciopalczasty chirurg, marzący o życiu gangstera urzędnik i nastoletni nerd. W mroku złych dzielnic i w jasnych światłach luksusowych wieżowców Night City stają oni przeciwko brutalnym przestępcom o ciałach zmodyfikowanych wszczepami, bezwzględnym korporacjom i skorumpowanej policji. Cyberpunk 2077: Bez przypadku to naprawdę dobra powieść. Przemyślana intryga, ciekawi bohaterowie oraz przystępny styl autora zapewniły nam ładnych kilka godzin jakościowej rozrywki. Z czystym sercem serdecznie polecamy ten tytuł wszystkim, którzy znają tę franczyzę. Zresztą, tym, którzy nie, również – choć nazwy własne mogą stanowić dla Was lekki kłopot, wciąż powinniście się dobrze bawić.


Zaginiony Świat. Park Jurajski

Zaginiony światMinęło kilka lat od dramatycznych wydarzeń na Isla Nublar. Wyspa została odcięta od świata zewnętrznego, a wszelkie plotki na jej temat są wygaszane. Wśród ruin Parku Jurajskiego wciąż jednak żyją dinozaury, podobnie jak na sąsiedniej wyspie – Isla Sorna, która stanowiła główne laboratorium i bazę doświadczalną dla eksperymentów nad ich klonowaniem. W obawie przed likwidacją dinozaurów przez rząd Kostaryki paleontolog Richard Levine postanawia dostać się na wyspę, aby zachować jak najwięcej informacji o prehistorycznych stworzeniach. Zaginiony Świat. Park Jurajski jest fantastyczną książka dla osób, które interesują się światem nauki, biologią oraz paleontologią lub też chcą ją lepiej poznać. Akcja nie ustaje, a nasi bohaterowie co rusz muszą główkować oraz wykazywać się nie lada sprytem, by móc bezpiecznie wrócić do domu. Michael Crichton zabiera nas w niezapomnianą przygodę, a dzięki wartkiej akcji nie będziecie się nudzić.


Remake. Apokalipsa popkultury

remakeKolejny blockbuster w kinie, a ty masz wrażenie, że w kółko oglądasz ten sam film? Twoja ulubiona bajka z dzieciństwa właśnie doczekała się nowej „politycznie poprawnej” adaptacji? Gubisz się w chronologii kolejnych remake’ów Spider-Mana? Masz wrażenie, że popkultura pożera własne dzieci? Michał Ochnik z Mistycyzmu Popkulturowego z miłością i krytycyzmem prawdziwego fana pochyla się nad historią popkultury i udowadnia, czemu teraz łatwiej obejrzeć kolejną część Gwiezdnych wojen niż oryginalne s-f… oraz opowiada o penisie Batmana. Remake. Apokalipsa popkultury nie stanie się raczej Biblią popkultury, zdecydowanie warto się jednak tą pozycją zainteresować. Wprawna analiza przeprowadzona przez Michała Ochnika to nie tylko intrygujący punkt widzenia, ale też kontekst historyczno-biznesowy, który powoli staje się niezbędny przy konsumpcji tekstów kultury. W końcu popkultura nigdzie się nie wybiera, czy więc rzeczywiście będzie to apokalipsa?


WRZESIEŃ


Skarb pana Arnego

skarb pana arnegoPan Arne, luterański duchowny, został zamordowany w swoim domu wraz z rodziną i służbą. Był on najbogatszym człowiekiem w okolicy, więc jego skarb stał się dla rabusiów łakomym kąskiem. Z napadu ocalała jedynie córka pastora, która zdołała skryć się przed zabójcami. Przyznajemy, że na początku książki mieliśmy trochę skojarzeń z moralizującymi lekturami z liceum, ale na szczęście uczucie szybko minęło. Skarb pana Arnego czyta się bardzo szybko mimo moralnego obciążenia głównej bohaterki. Najsilniejszym punktem historii jest jednak zakończenie – którego naturalnie nie zdradzimy. Powiemy tylko, że dzięki niemu należycie wybrzmiewa przekaz opowieści i to właśnie dlatego Skarb pana Arnego zajmie honorowe miejsce na naszej półce.


Bogowie Pegāny i inne opowieści fantastyczne

bogowie pegānyBogowie Pegāny i inne opowieści fantastyczne, pierwsza tak przekrojowa prezentacja Lorda Dunsany’ego w języku polskim, to wybór kilkudziesięciu opowiadań z najlepszego, wczesnego okresu twórczości autora, gdy nie miał on sobie równych jako kreator fantastycznych światów, twórca niezwykłej kosmogonii, przewrotny gawędziarz i baśniopisarz. Podróżnicy po wyimaginowanych krainach, demoniczni żeglarze, błędni i chciwi rycerze, pechowi złodzieje, cudaczne monstra oraz kapryśni, znudzeni i złośliwi bogowie – to tylko część czeredy zaludniającej te olśniewające utwory. Bogowie Pegāny i inne opowieści fantastyczne to nie książka dla każdego. Jeżeli jednak lubicie poczytać sobie ładne opisy miejsc lub wolicie poczytać krótkie opowiadania przez dłuższy czas niż powieść grubą na pięć centymetrów, która zajmie wam pół roku – to coś dla was. To mocna pozycja do postawienia na półce, bo raczej nie będzie się tam kurzyć.


Teoria Wielkiego Podrywu. Za kulisami serialu, który pokochały miliony

Teoria wielkiego podrywuDwa lata pracy, 120 godzin zupełnie nowych wywiadów, tysiące stron zapisanych rozmów, 114 stron notatek spisanych podczas oglądania 280 odcinków wszystkich 12 sezonów. Radloff wykonała ogromną pracę, docierając do ludzi, którzy z sukcesem tworzyli Teorię wielkiego podrywu, i oddając im głos. Nikt nie opowiedziałby tej historii lepiej niż oni. Teoria wielkiego podrywu to prawdziwe kompendium wiedzy o zakulisowych faktach dotyczących serialu. Każdą stronę pochłania się z niegasnącą ciekawością. Co istotne, przedstawione historie są często mniej znane, a dodatkowo wzbogacone szczerością, z jaką aktorzy oraz twórcy się o nich wypowiadają. Nie brakuje tu miejsca na bardziej osobiste wyznania pełne emocji i refleksji. Dzięki temu tytuł oferuje wielogodzinną rozrywkę, a także uprzyjemnia seans produkcji.


The Long Game

the long gameAdalyn Reyes ma idealnie zaplanowany każdy dzień: wstaje o świcie, jedzie do siedziby drużyny piłkarskiej Miami Flames, ciężko pracuje, wraca do domu. Kiedy nagranie jej starcia z maskotką drużyny wycieka do internetu i staje się wiralem, ta rutyna się kończy. Właściciel klubu nie zwalnia Adalyn, tylko daje jej nowe zadanie – odbudować drużynę Green Warriors. Sęk w tym, że jej zawodnicy trenują w strojach baletowych, hodują kozy i… są dziewięciolatkami. Na szczęście w miasteczku przebywa Cameron Caldani, znany bramkarz, który mógłby pomóc Adalyn wprowadzić drużynę do wyższej ligi. Jednak po fatalnym pierwszym spotkaniu dziewczyna raczej nie ma co liczyć na współpracę. The long game to idealna propozycja dla każdego dorosłego czytelnika (tak, młodzieży – to książka 18+). Jest ona przepełniona miłością, jednak taką, która nie jest podkoloryzowana, a opisy wydarzeń czy uczuć są jak najbardziej realistyczne.


PAŹDZIERNIK


Diabeł

DiabełPiekło jest w nas. Przez ćwierć wieku armia była jedyną rodziną Maksa. Kiedy opuścił jej szeregi, stracił sens życia. Wyjazd na pogrzeb ojca traktuje jako szansę na ostateczne rozliczenie się z przeszłością. Maks wraca do rodzinnego miasta i trafia w sam środek wojny między przyjacielem ojca a lokalnym gangsterem. Wkrótce okazuje się, że wyjazd z miasta wcale nie jest tak prosty, jak mu się wydawało, a Maks będzie musiał opowiedzieć się po którejś ze stron konfliktu. Wspierany jedynie przez przyjaciółkę i byłą dowódczynię oraz psa weterana, Maks stanie do walki, której wynik zdaje się z góry przesądzony. Jest jednak coś, czego bezwzględni bandyci nie wiedzą. Ksywa operacyjna Maksa nie przez przypadek brzmiała DIABEŁ. Diabeł to przede wszystkim fantastyczny portret samotnego weterana oraz niemal poetycki obraz małomiasteczkowej beznadziei. Choć intryga wypada tu przeciętnie, od książki i tak trudno się oderwać.


Krew i księżyc

krew i księżyc

W Collis, mieście, którego największym skarbem jest ogromne sanktuarium poświęcone Słońcu, dochodzi do serii makabrycznych morderstw. Pilnująca bezpieczeństwa rozbudowy świątyni siedemnastoletnia Catrin staje się świadkiem jednego z nich, jednocześnie odkrywając w sobie niesamowity dar, który może pomóc w zdemaskowaniu zabójcy. Jednak nadane jej przez księżyc umiejętności stoją w sprzeczności z wierzeniami mieszkańców miasta, przez co dziewczyna jest zmuszona trzymać je w tajemnicy. Lektura książki Krew i księżyc obudziła w nas głód na dobre, poprzetykane innymi gatunkami fantasy. Czekając na kolejny tom, z pewnością poszukam czegoś, co mnie tak wciągnie. Zawarte w powieści napięcie oraz fabularne zmyłki zapewniły rozrywkę aż do samego końca. Mamy nadzieję, że oczekiwanie na kontynuację nie będzie zbyt długie; bardzo polubiliśmy parę głównych bohaterów i nie możemy się doczekać, aż poznamy ich dalsze losy.


Kobieta, którą jestem

Okładka książki Kobieta, którą jestem

W czerwcu 2021 r. cały świat słuchał, jak Britney Spears przemawiała w sądzie. Wpływ podzielenia się swoim głosem był niezaprzeczalny i zmienił bieg jej życia oraz losów niezliczonych innych osób. Kobieta, którą jestem po raz pierwszy ujawnia niesamowitą historię Britney Spears – i siłę tkwiącą w sercu jednej z największych artystek w dziejach muzyki pop. Napisana z niezwykłą szczerością i humorem, przełomowa książka Spears rzuca światło na nieprzemijającą siłę muzyki i miłości oraz na to, jak ważne jest móc wreszcie opowiedzieć swoją historię, na własnych warunkach. Kobieta, którą jestem to zdecydowany głos dorosłej, dojrzałej Britney, która jest doskonale świadoma swoich słabości, ale już nie wstydzi się o nich mówić. To głos wyzwolony, głośny i pewny, rozliczający się z bolesną przeszłością. Just go, girl! You can do it!


LISTOPAD


Lot Ikara

Lot Ikara

Hawkins w stanie Indiana to typowe wyczesane amerykańskie miasteczko. Nie dla Eddiego, metalowca i społecznego wyrzutka. Chłopak czuje się tu, jakby nieustannie przebywał w Grobowcach Grozy z D&D. Całe szczęście, że do końca liceum zostało mu tylko kilka miesięcy i może zabijać czas, grając w RPG w Klubie Ognia Piekielnego i występując w zespole Trupia Trumna. Ale kiedy pewnego dnia spotyka Paige – dziewczynę, która uciekła z Hawkins i została producentką muzyczną w Los Angeles – czuje, że ma szansę na nowe życie. Wystarczy nagrać taśmę demo z najlepszymi kawałkami Trupiej Trumny i wysłać producentce. Proste! Niestety nagranie kosztuje, a Eddie jest spłukany. Stawka jest jednak zbyt wysoka, aby tak po prostu zrezygnować… Przy Locie Ikara utrzyma was główny bohater i ciekawe pomysły fabularne i pewnie będziecie skłonni przymknąć oko na niedociągnięcia. To historia dla wszystkich wyrzutków, którzy czekają na swoją szansę. Jak pisze sama autorka na koniec – pamiętajcie, nie jesteście sami!


Biedne istoty

Biedne istoty

Żywy trup? Potwór? A może empatyczna i wrażliwa istota poszukująca akceptacji i miłości… Glasgow, koniec XIX wieku. Ekscentryczny i równie odrażający doktor Godwin Baxter pokonuje nauką śmierć, przywracając do życia ciało młodej samobójczyni, która utonęła w rzece. Jako że przy okazji wszczepia jej mózg małego dziecka, będzie musiał nauczyć ją życia od początku. Opowieść o Belli, o jej Bozi, jej kochankach, mężach i jej niespożytej namiętności to historia żywej i prawdziwej miłości oraz niezwykłej przemiany, a także hołd dla naukowej brawury. To jednak wcale nie zapowiada zakończenia… Bo życie bez wolności wyboru nie jest warte życia. Fabularnie Biedne Istoty nie są skomplikowane i można nawet poczuć się trochę oszukanym, jak wiele spoilerów sprzedaje sam autor we wstępie. Rzecz w tym, że to nie akcja liczy się tu najbardziej. Ważny jest przede wszystkim błyskotliwy komentarz do całego wachlarza tematów: od pozycji kobiet po ubóstwo.


Ciężar skóry

Ciężar skóry

Polska, Albania, Kosowo. Graniczne sytuacje zamknięte w dziesięciu zmysłowych opowieściach – o wyobcowaniu i szukaniu bliskości, o przemocy i codziennych klęskach. O tym, jak słabi mogą poczuć się silni, a odrzuceni – znaleźć miłość. Ciężar skóry to mroczne baśnie dla dorosłych, które zbaczają z torów realizmu i pozwalają spojrzeć na współczesnego człowieka z nowej, często zaskakującej perspektywy. Wytrącają ze strefy komfortu i zmuszają do zastanowienia się nad kwestiami, których w rutynie codziennego życia wolimy nie dostrzegać. Nie ukrywamy – to nie jest łatwy w odbiorze zbiór. Nie znajdziecie tam prostej satysfakcji czy zastrzyku adrenaliny. Każde z opowiadań wymaga trochę cierpliwości, a może nawet przemyślenia i przeczytania jeszcze raz. Jeśli jednak jesteście gotowi na literaturę poruszającą i niejednoznaczną, naprawdę warto.


GRUDZIEŃ


Jonathan Strange i Pan Norrell Susanna Clarke

Anglia, początek XIX wieku. Tajemniczy pan Norrell jest jednym z nielicznych, którzy zajmują się jeszcze czarami. Ale to właśnie dzięki niemu i jego młodemu przyjacielowi – Jonathanowi Strange’owi, Anglia stanie się na powrót krainą tajemnej sztuki. Dwaj bohaterowie posiądą niezwykłą władzę, a sam rząd poprosi ich o pomoc w walce z Napoleonem. Lecz magia ma swoją cenę… Klimatyczna opowieść pełna sarkastycznego humoru, rozbudowaną mitologią i kreatywnymi przypisami umilającymi czytanie.

 


Chłopki. Opowieść o naszych babkach

Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”. Nieprawdopodobna różnica między kobiecym „kiedyś” a „dziś” ubrana w zgrabną, przystępną formę.


Wartka śmierć

Do Cormorana Strike’a zgłasza się zaniepokojony ojciec, którego syn Will przyłączył się do sekty religijnej gdzieś w wiejskiej głuszy hrabstwa Norfolk. Powszechny Kościół Humanitarny to z pozoru pokojowa organizacja dążąca do zmiany świata na lepsze. Strike odkrywa jednak, że pod szlachetnymi frazesami kryją się nieczyste intencje i zagadkowe zgony. Aby ratować Willa, wspólniczka Cormorana Robin Ellacott postanawia przeniknąć do sekty i zamieszkać wśród jej członków. Nie jest jednak gotowa na okrucieństwa, których będzie świadkiem, ani na cenę, jaką przyjdzie jej zapłacić za swoje zawodowe ambicje. Ukryta pod „kryminalnym” pseudonimem pisarskim J.K. Rowling jak zwykle dowozi niezapomnianych wrażeń – tym razem jednak nie magicznych, a detektywistycznych. Autorka Harry’ego Pottera sprawdza się świetnie nie tylko w fantastyce.


https://buycoffee.to/popkulturowcy
Postaw nam kawę wpisując link: https://buycoffee.to/popkulturowcy
lub klikając w grafikę

Grafika główna: materiały promocyjne – kolaż (Kobiece, Jaguar)

Strony: 1 2

Patrycja Grylicka

Fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze